שתף קטע נבחר

אחמדינג'אד ייחקר על היעלמות הכנסות הנפט

הלחץ על נשיא איראן גובר: 6.4 מיליארד דולר היו צריכים לעבור לפי חוק לקרנות ממשלתיות באיראן, אלא שבפועל הועברו מהבנק המרכזי לאותן קרנות 2.4 מיליארד דולר בלבד

הלחץ הפוליטי הפנימי על נשיא איראן מחמוד אחמדינג'אד הולך וגובר. אתמול (ב') אישרה ועדת התקציב בפרלמנט להעביר לחקירת הרשויות חשדות להיעלמות מיליארדים מהכנסות הנפט.

 

מהדי פתחי, דובר הוועדה, מסר כי לפי החישובים הכנסות הנפט של איראן בין מרץ לספטמבר 2011 הסתכמו בכ-53 מיליארד דולרים. מתוך סכום זה כ-6.4 מיליארד דולר היו צריכים לעבור לפי חוק לקרנות ממשלתיות. בפועל הועברו מהבנק המרכזי לאותן קרנות 2.4 מיליארד דולר בלבד.

 

בישיבה אתמול השתתפו 195 חברי ועדה, כש-113 מהם תמכו בהעברת הנושא לחקירת השלטונות. רק 2 התנגדו. יודגש כי מדובר בחברי הפרלמנט הקודם. לפי תוצאות הבחירות לפרלמנט שנערכו ביום שישי האחרון, חייו הפוליטיים של אחמדינג'אד יהיו קשים עוד יותר שכן מרבית תומכיו לא הצליחו להיכנס לפרלמנט.

 

עלי מוטהרי אחד ממתנגדיו הקולניים ביותר של הנשיא האיראני בפרלמנט אמר לעיתון מקומי כי אם אחמדינג'אד לא יספק תשובות מניחות את הדעת, יחל נגדו תהליך הדחה. "אם הוא לא ייתן לחברי הפרלמנט תשובות מספקות, ייתכן כי ייפתח נגדו תהליך הדחה", צוטט מוטהרי כאומר לעיתון מרדמוסלארי.

 

אחמדינג'אד צפוי להופיע לתהליך שימוע מיוחד בפרלמנט נוכח האינפלציה הגואה במדינה והחשדות למעורבות מקורביו בהונאת הבנקים הגדולה שנאמדת בכ-2.6 מיליארד דולר.

 

דורון פסקין הוא מנהל אגף המחקר בחברת אינפו פרוד מחקרים (המזה"ת) www.infoprod.co.il

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים