שתף קטע נבחר

הכי מטוקבקות
  זירת הקניות

  חדשות לקראת פסח: הסוף לקומבינת תווי הקנייה

  ועדת הכלכלה אישרה כי שווי הקנייה של תווי קנייה יהיה אחיד, לפי הסכום הנקוב, ללא מגבלות. תוקף התווים יוארך לחמש שנים. יוזם החוק אלכס מילר: "בעלי העסקים עושים קומבינות ומתמרנים את הצרכנים"

  תוקף תווי הקנייה הסטנדרטיים יוארך ל-5 שנים (במקום עד שנה כיום) ושווי הקנייה שלהם יהיה אחיד, לפי הסכום הנקוב, ללא מגבלות וללא התחשבות בהנחה שכבר ניתנה על מחיר התווים (כגון תו בערך של 100 שקל שנמכר ב-90 שקל). ועדת הכלכלה אישרה זאת היום (ד') בהצעת חוק פרטית שתוגש לקריאה ראשונה במליאת הכנסת.

   

   

  הצעת החוק המקורית של ח"כ אלכס מילר (ישראל ביתנו) נועדה רק להאריך את תוקף התווים ללא הגבלת זמן. הצעתו קבלה את תמיכת הממשלה ועברה בקריאה טרומית. עם זאת בדיון הראשון שנערך היום בוועדה, הוא ביקש להרחיב אותה בעיקר בעניין שווי הקנייה התווים. היו"ר ח"כ כרמל שאמה-הכהן (ליכוד) ציין כי סוגיית השווי אכן מטרידה את הצרכנים יותר מתוקף התווים כפי שעלה מבדיקה שערך.

   

  עושים קומבינות

  מילר טען שבעלי העסקים המכבדים את התווים "עושים קומבינות ומתמרנים את הצרכנים לקנות מה שטוב לעסק ואסור להסכים שהצרכן יהפוך לכלי משחק של מנגנון השיווק". הוא ציין כי העובדה שהתווים נמכרים בהנחה במחיר נמוך מהערך הנקוב, מנוצלת לרעת הצרכן בידי העוסקים. לא כולם מוכנים לכבד את התווים ברכישת מוצרים שנמכרים במחירי מבצע או בהנחות אחרות תוך הדגשה שאין אצלם כפל הנחות.

   

  הוא ציין מקרים שבהם רשתות שיווק לחצו על צרכנים להעדיף מוצרים שאינם במחירי מבצע, אם הם מבקשים לשלם תמורתם בתווי קנייה. בדיקה של הוועדה העלתה כי יש תווים עליהם נכתב במפורש שהם לא תקפים במבצעים. הביקורת על מגבלות אלה טענה כי הן לא מוצדקות מאחר שבעלי העסקים קבלו מראש את הכסף והרוויחו עליו לפני שהצרכן מימש את התווים ורווחיהם גדלים אם חלק מהתווים לא התממשו.

   

  לפיכך ביקש מילר שהצעת החוק תחייב לכבד את התווים גם אם מדובר בכפל הנחות, או לפחות לתת פטור לרשתות שנותנות הנחות קבועות למגזרי צרכנים כמו אזרחים ותיקים או בהסכמים לטובת כוחות הביטחון והמשטרה. נציגי איגוד לשכות המסחר ורשת שופרסל התנגדו לכל קביעת מפורשת בסוגיית שווי התווים. הוחלט בינתיים להסמיך בחוק את שר התמ"ת, רק אם ימצא לנכון, לקבוע באישור הוועדה תנאים והגבלות על השימוש בתווים.

   

  באשר לתוקף התווים התנגדו נציגי העוסקים להסרת מגבלת הזמן וביקשו לקצוב תקופה אפילו שתהיה ממושכת, בעיקר מחשש לזיוף תווים ישנים, והוועדה התפשרה על 5 שנים. התקבלה הצעה נוספת של ח"כ מילר לפיה זיכוי על סכום עודף ברכישה בתווים יהיה תקף בכל חנויות הרשת שבה נמכר המוצר, ולא רק בחנות שבה הוא נמכר.

   

  הוועדה הוסיפה מגבלה להצעת החוק שהוא לא יחול על תווי קנייה שהוצאו לעסק אחד מסוים. החוק צפוי לעלות לקריאה ראשונה במליאת הכנסת, לפני פגרת האביב כדי שהכנתו לקריאה שנייה ושלישית תתחיל מיד אחרי הפגרה.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  המקצוענים
  תו הזהב, תווי קנייה
  צילום: גיל יוחנן
  אלכס מילר
  צילום: גיל יוחנן
  כרמל שאמה
  צילום: גיל יוחנן
  מומלצים