שתף קטע נבחר

אישום על תקיפת החיילים בחיפה: אין רקע לאומני

כתבי האישום נגד תוקפי החיילים בחופשה מייחסים להם חבלה בכוונה מחמירה. הפרקליטות: הסעיף משקף את הראיות

אין סעיף אישום לאומני בפרשת תקיפת הצעירים היהודים על ידי ערבים בחיפה. פרקליטות מחוז חיפה תגיש הבוקר (ה') לבית המשפט המחוזי בעיר כתבי אישום בפרשת תקיפת החיילים בשכונת בת גלים. ל-ynet נמסר כי סעיף האישום המרכזי בתיק יהיה חבלה בכוונה מחמירה. לטענה כי מדובר בפשע שנאה, וכי התוקפים ביקשו מלכתחילה לתקוף יהודים על רקע לאומני, אין ביטוי בסעיפי האישום.  

 

כתב האישום יוגש הבוקר נגד שישה מהנאשמים בתקיפה, ארבעה קטינים ושני צעירים בני יותר מ-18. הם מואשמים בכך שבסוף פברואר תקפו שני חיילים בחופשה ברחוב העלייה בעיר, מול בית החולים רמב"ם. במהלך החקירה נעצרו 11 חשודים, אך לא נגד כולם נמצאו בשלב זה ראיות. האישום המרכזי בתיק יהיה כאמור חבלה בכוונה מחמירה.

 

התקיפה בחיפה - כתבות נוספות בערוץ החדשות של ynet:

 

כזכור, טענו החיילים לאחר שהותקפו כי התוקפים שאלו אותם קודם לתקיפה אם הם יהודים, צעקו"יהוד" וכן חרטו על ראשו של אחד מהם את הכתובת "אש"ף" בכלי חד. גם במהלך הדיונים בבית המשפט בהארכת מעצרם של החשודים אמר נציג המשטרה כי מדובר בתקיפה בעלת סממנים לאומניים.

 

אחד הפצועים בתקרית. "חומרי החקירה נבדקו היטב" ()
אחד הפצועים בתקרית. "חומרי החקירה נבדקו היטב"

 

השופט זאיד פלאח שדן בהארכת המעצר של חלק מהחשודים אף טען כי האירוע הזכיר לו את הלינץ' ברמאללה במהלך האינתיפאדה השנייה. "על בתי המשפט להבהיר שיש לעקור מן השורש כל אירוע אלים, במיוחד על רקע לאומני", אמר השופט.

 

גם שר החוץ אביגדור ליברמן קבע אחרי האירוע כי הוא בוצע על רקע לאומני וטען: "ראינו שם מחבלים לכל דבר ועניין. זאת לא קטטה, מדובר באירוע טרור". למרות זאת, לאורך כל ההליך הכחישו הנאשמים כי הרקע לאירוע לאומני. חלקם הכחישו כי היו מעורבים כלל בתקיפה ואחרים טענו כי חשבו שהחיילים היו מעורבים קודם לכן ביידוי אבנים על ביתם של חלק מהחשודים.

 

לקראת הגשת כתב האישום אמרו בפרקליטות כי חומרי החקירה נבחנו היטב והסעיף "חבלה בכוונה מחמירה" משקף את הראיות שניתן להציג בפני בית המשפט. העונש המקסימלי על עבירה זו, ציינו בפרקליטות, הוא 20 שנות מאסר.

 

במשטרת חיפה לא התייחסו בצורה רשמית לאישומים,

 אך גורם המעורב בחקירה אמר כי זו הביאה לראיות שיש בהם כדי לבסס את כתב האישום, "ונושא המניע פחות מהותי לענייו זה". הוא הוסיף כי קשה מאוד לבסס אישומים על רקע לאומני והזכיר כי חששם של החשודים מפני השיוך של התקיפה לרקע לאומני הביא למעשה להודאה של חלקם בתקיפה על רקע של "בריונות לשמה".

 

במקביל להגשת כתב האישום, מבקשת הפרקליטות להאריך את מעצרם של השישה עד תום ההליכים המשפטיים.

 

Read this article in English

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
חרטו כתובת בעבית על ראש אחד החיילים
אחד החשודים בתקיפה. העונש המקסימלי: 20 שנה
צילום: אבישג שאר-ישוב
מומלצים