שתף קטע נבחר

איפה ממלאים דלק ב‭18-‬ אגורות לליטר?

יש מקומות בעולם שבהם מילוי המיכל הוא עניין זול, הודות לסובסידיות שמספקות לאזרחיהן המדינות שמפיקות נפט. רשימת 10 המדינות שבהן מחיר הדלק הוא הזול בעולם

מחיר הדלק בישראל מתקרב ל‭8-‬ שקלים לליטר, וגם הנהגים באירופה ובארה"ב אינם רווים נחת בתחנות הדלק. אבל יש מקומות בעולם שבהם מילוי המיכל הוא עניין זול, הודות לסובסידיות שמספקות לאזרחיהן המדינות שמפיקות נפט. סובסידיות הדלק בעולם, שמסתכמות ב‭410-‬ מיליארד דולר, מיטיבות עם העשירים - בעלי המכוניות - יותר מאשר עם העניים.

 

 

העיתון כריסצ'ן סאיינס מוניטור מפרסם את רשימת 10 המדינות שבהן מחיר הדלק הוא הזול בעולם. נקודה פיקנטית: המחיר בדולרים לגאלון זהה למחיר בשקלים לליטר, כיוון שגאלון שווה ‭3.8‬ ליטרים ושער הדולר עומד על ‭3.8‬ שקלים.

 

‭.1‬ ונצואלה: 18 אגורות לליטר. כשהבחירות צפויות באוקטובר ‭,2012‬ הנשיא הוגו צ'אווס יודע שהעלאת מחיר הדלק עלולה לסכן אותו פוליטית. בפעם האחרונה שהממשלה ניסתה להעלות את מחיר הדלק, ב‭,1989-‬ פרצו מהומות ומאות אנשים נהרגו.

 

‭.2‬ סעודיה: 48 אגורות לליטר. ארגון אופ"ק הודיע לאחרונה שעתודות הנפט של ונצואלה גבוהות מאלה של סעודיה, אלא שהמדינה הדרום-אמריקאית פחות אטרקטיבית למשקיעים וסעודיה היא יצואנית הנפט הגדולה בעולם. המשבר עם איראן המתגרענת יחייב אותה להגדיל את היצוא כדי למנוע את האמרת מחירי הנפט. סעודיה מוציאה ‭13.3‬ מיליארד דולר לשנה על סבסוד מחירי הבנזין והדיזל.

 

‭.3‬ לוב: 54 אגורות לליטר. המדינה נמצאת בתהליך של שיקום יכולתה להפיק ולייצא נפט, אחרי שהתשתית ניזוקה קשה בהתקוממות נגד משטרו של קדאפי. בקיץ היא צפויה לחזור לרמות שלפני המהפכה.

 

‭.4‬ טורקמניסטן: 72 אגורות לליטר. אה, והנהגים זכאים ל‭120-‬ ליטר דלק מדי חודש - בחינם. כך יש מי שאינו משלם כלל על דלק.

 

‭.5‬ בחריין: 78 אגורות לליטר. על רקע תסיסת האוכלוסייה השיעית והדרישות לרפורמות פוליטיות, סביר שסבסוד הדלק יימשך.

 

‭.6‬ כוויית: 84 אגורות לליטר. סובסידיית הדלק לנפש היא הגבוהה ביותר במדינה זו ‭2,800 -‬ דולר לאדם. אחריה איחוד האמירויות וקטאר, עם ‭2,500‬ דולר לנפש.

 

 ‭.7‬ קטאר: 90 אגורות לליטר.

 

‭.8‬ מצרים: ‭1.14‬ שקלים לליטר.

 

‭.9‬ עומאן: ‭1.20‬ שקלים לליטר.

 

‭.10‬ אלג'יריה: ‭1.20‬ שקלים לליטר.

 

הידיעה התפרסמה במוסף "ממון" של "ידיעות אחרונות"

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
יש מי שאינו משלם כלל על דלק
צילום: אלי מנדלבאום
מומלצים