שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  פולין: שכבה הפוך 75 יום כדי להציל התאומים

  לאחר שאחד משלושת העוברים שבבטנה מת, נאלצה ג'ואנה קרייזסטונק מפולין לשכב כשגופה הפוך במשך חודשיים וחצי, כדי למנוע צירי לידה ולשמור בחיים את התאומים שנותרו

  הלידה הארוכה ביותר בעולם: ג'ואנה קרייזסטונק מפולין אושפזה כשגופה הפוך במשך 75 ימים, כחודשיים וחצי, כדי להציל שניים משלושת העוברים שבבטנה שנותרו חיים. היא נותרה כך עד ללידה המיוחלת.

    

  כתבות אחרונות בערוץ הריון ולידה ב-ynet:

    

  החלה לידה בחודש חמישי

  קרייזיסטונק, תושבת העיר רוקלואו שבפולין, התבשרה בעת ההריון כי בבטנה שלושה עוברים, אלא שבחודש החמישי להריון הפילה את אחד העוברים בלידה מוקדמת.

   

  הרופאים היו נחושים להציל את התאומים החיים שנותרו, כך דווח בין השאר באתר. רופאיה הסבירו לקרייזיסטונק כי למעשה היא החלה בלידה פעילה ועליה לשכב בצורה הפוכה כדי למנוע את צירי הלידה ולהציל את שני העוברים הנותרים. "פלטתי אנחת רווחה כשמסרו לי שיש סיכוי להציל אותם וללדת בהצלחה", אמרה בראיון לסוכנות הידיעות רויטרס.

   

  ראש מחלקת יולדות, מרינוס זימר, אמר כי עם מותו של העובר הראשון ולידתו היא נחשבה בלידה פעילה, אף ששני עוברים נותרו ברחמה. "ללידה הזו הייתה התחלה וסוף", אמר. "אם התינוק הראשון נולד, פירושו של דבר שהלידה של השני החלה".

   

  הרופאים היו נחושים. קרייזיסטונק ליד האינקובטור ()
  הרופאים היו נחושים. קרייזיסטונק ליד האינקובטור

    

  השלישייה לחצה על הרחם

  לידה נמשכת לרוב בין 8 ל-12 שעות ומתרחשת סביב השבוע ה-40 ללידה. לידה לפני השבוע ה-36 דורשת אשפוז בפגייה, ולידה לפני השבוע ה-35 מצריכה אשפוז באינקובטור. במהלך הלידה מתרחשים צירים במקביל לפתיחה ומחיקה של צוואר הרחם. בלידה פעילה הוא נפתח עד פתיחה מלאה, עשרה סנטימטרים.

   

  "לידה היא תהליך שבו רב הנסתר על הגלוי", אומר ל-ynet פרופ' אייל שיינר, גינקולוג מהמרכז הרפואי סורוקה. "במקרה הזה היו פתיחה ומחיקה מוקדמים של צוואר הרחם יחד עם הצירים, ואחד העוברים נפלט. מטרת הרופאים הייתה לעצור את הלידה, כיוון שהתרחשה בשלב מאוד מוקדם, כשהעוברים עדיין אינם בשלים לצאת לאוויר העולם".

    

  לדברי פרופ' שיינר, הלחץ שהפעילה השלישייה על הרחם היה חזק מאוד, מה שככל הנראה סייע לפתיחה המוקדמת של צוואר הרחם. "במקרה כזה, כחלק מהטיפול אנחנו משכיבים את האישה במצב כמעט הפוך כשישבנה כלפי מעלה וראשה כלפי מטה, כדי למנוע כל לחץ על צוואר הרחם, בניגוד לכוח המשיכה. זה דורש הרבה היענות מצד האישה, כיוון שלעתים היא נדרשת לעשות גם את צרכיה על סיר בעודה שוכבת".

    

  במהלך האשפוז הממושך מקבלת האם סטרואידים המסייעים לבשלות הריאה של העוברים. "אנחנו רואים לידות ארוכות לעתים", מציין פרופ' שיינר, "הארוכה הזכורה לי הייתה אם שילדה תאומים בהפרש של יותר משבוע. אין ספק שלידה שמשכה 75 ימים היא ארוכה מאוד ונדירה".

   

  כאמור, קרייזיסטונק אושפזה בבית החולים כשגופה הפוך והיא מנוטרת בקפידה על ידי הצוות הרפואי. הרופאים המתינו עד השבוע ה-32 להריון, ויילדו את התאומים שניצלו. הם אושפזו בפגייה ושוהים כעת באינקובטור כשהאם לצדם.

    

  לאחר שכיבה ממושכת כל כך בצורה הפוכה, התקשתה תחילה קרייזיסטונק להתהלך בצורה מאוזנת, עקב איבוד שיווי המשקל, אולם תוך ימים ספורים הצליחה להתגבר על המכשול. היא והתאומים צפויים להשתחרר לביתם בקרוב כשמצבם טוב.

   


   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  הרופאים המתינו עד השבוע ה-32 להריון, ויילדו את התאומים שניצלו
  צילום: shutterstock
  ד"ר רק שאלה
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים