שתף קטע נבחר

צילום: עטא עוויסאת, דנה קופל, ירון ברנר

יעלון נגד ברק: קיצץ כנפי רמטכ"ל שנתפס כאיום

המשנה לראש הממשלה דיבר על טיוטת דו"ח המבקר: "זה רע ומטריד. כשהיצרים של אנשים גוברים עליהם נראה את זה שוב"

ימים ארוכים אחרי חזרתה של פרשת המסמך ו"מלחמת הלשכות" בין אהוד ברק לגבי אשכנזי למרכז הבמה, גם השר משה (בוגי) יעלון, רמטכ"ל לשעבר, מגיב על טיוטת דו"ח מבקר המדינה. היום (שבת) הוא דיבר על "היצר שגובר על אנשים" ותקף את ברק על "קיצוץ כנפי הרמטכ"ל".

 

מלחמה בקריה - הכותרות האחרונות

 

"במקום שיש בני אדם, יש גם פוליטיקה וגם יצרים", אמר יעלון באירוע "שבתרבות" בכפר סבא, והדגיש את מטבע הלשון: "איזהו גיבור הכובש את יצרו. לצערי ראינו פה מערכת יחסים עכורה שהתפוצצה באופן מאוד לא טוב תוך כדי כהונתו של גבי אשכנזי. זה רע. זה מטריד.

 

"אני שואל את עצמי איך זה נראה על-ידי החיילים והקצינים למטה ועל-ידי האזרחים, ששואלים את עצמם האם אנחנו יכולים לסמוך על קבלת ההחלטות", הוסיף יעלון, שרואה גם את הצד החיובי: "אבל קבלת ההחלטות היא לא רק בין שר ביטחון לבין רמטכ"ל. יש קבוצה מנוסה של שרים, שיודעת לשקול ולהחליט, והיא עוזרת מאוד לראש הממשלה לקבל החלטות. זו קבוצה מאוזנת מאוד".

 

אשכנזי חונך רחוב על שמו, השבוע. יעלון "מוטרד" (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
אשכנזי חונך רחוב על שמו, השבוע. יעלון "מוטרד"(צילום: מוטי קמחי)

 

המשנה לראש הממשלה, שבאחת מאימרותיו המפורסמות ציין שבקריה צריך נעליים גבוהות "בגלל הנחשים", אמר שבפרשה האחרונה ניכרה "תופעה בעייתית שראיתי עוד בהיותי רמטכ"ל וגם לפני כן:

 בשנה האחרונה שלו, רמטכ"ל נתפס כאיום פוליטי כי יש לו מעמד כזה או אחר בציבור. הפוליטיקאים רואים בו איום. יש מי שטורח לעשות לו דה-לגיטימציה, כך שיגיע קצוץ כנפיים אם יחליט לקפוץ למים הפוליטיים".

 

יעלון עצמו נפרד מהמדים ביחסים בעייתיים עם שר הביטחון דאז, שאול מופז, שלא האריך את כהונתו. היום אמר יעלון שהוא "מאוד בעד" חוק הצינון, שמונע מאשכנזי פעילות מפלגתית במשך שלוש שנים משחרורו, "כי לא ראוי שרמטכ"ל יקפוץ מיד לחיים הפוליטיים, אבל זה כנראה לא עוזר.

 בסופו של דבר שני הצדדים צריכים להסביר את מה שהתרחש ולנקות את השולחן. אבל כשהיצרים של אנשים גוברים עליהם אנחנו נראה את זה שוב".

 

נושא פוליטי נוסף שעלה בשיחה היה אפשרות שריון מקומו של ברק ברשימת הליכוד לכנסת. "אני מתנגד לכל שריון, ולכן התנגדתי לזה גם בנוגע אליי. זה הדבר הראוי", חזר יעלון על עמדתו. "מילא אם מפלגה חשה שאין לה אנשים טובים מספיק, אבל לא זה המצב בליכוד, ואני לא חושב ששריון לאנשי עצמאות זו תוספת כזו שתביא לתרומה אלקטוראלית לליכוד. אני חושב שלהיפך, וגם שוחחתי על כך עם ראש הממשלה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
יעלון. "תופעה בעייתית"
צילום: קובי בכל
ברק. יש איזון בקבלת ההחלטות?
צילום: AFP
אשכנזי. איך זה נראה על-ידי החיילים?
צילום: מוטי קמחי
מומלצים