שתף קטע נבחר

הקרב הפוליטי על הנשים עובר דרך הרחם

"אמצעי מניעה? שנשים יחזיקו אספירין בין הברכיים". ההתבטאות הזו ועוד אחרות כמותה עלולות לעלות לרפובליקנים בקול הנשי בבחירות. גם לקרוא לסטודנטית "זונה" ברדיו לא ממש עוזר. מטה אובמה כבר קופץ על ההזדמנות

הרפובליקנים מאבדים את תמיכת הנשים וזה עלול לעלות להם ביוקר בבחירות לבית הלבן ולקונגרס. הסיבה – אמצעי מניעה. המועמדים הרפובליקנים תקפו את כוונת הנשיא ברק אובמה לאלץ את חברות ביטוח והמעסיקים לספק לנשים כיסוי לרכישת אמצעי מניעה במסגרת ביטוח הבריאות, ובדרך סיפקו כמה התבטאויות משולחות רסן שעלולות לגרום לנשים להצביע עבור הדמוקרטים.

 

פלוק בפני הקונגרס. אף אחד לא אוהב לשמוע שהבת שלו זונה (צילום: AFP) (צילום: AFP)
פלוק בפני הקונגרס. אף אחד לא אוהב לשמוע שהבת שלו זונה(צילום: AFP)

 

באופן מסורתי, נשים נוטות להצביע לדמוקרטים וגברים לרפובליקנים. אך בבחירות של 2010 חצי מהנשים הצביעו עבור הרפובליקנים, שכבשו בעזרתן את הרוב בבית הנבחרים. לפי סקרים אחרונים נראה שהנשים חוזרות לדמוקרטים, ומעניקות לאובמה תקווה לשוב ולזכות בבחירות השנה. בסקרים שבוצעו מאז חודש דצמבר, נרשם מעבר משמעותי של נשים לצד הדמוקרטי.

 

מסקר של רשת NBC והעיתון "וול סטריט ג'ורנל" מהקיץ שעבר עולה כי 46 אחוזים מהנשים תמכו בשליטה דמוקרטית בקונגרס ו-42 אחוזים תמכו ברפובליקנים. אבל בשבוע שעבר הוצג סקר חדש המצביע על כך שהפער לטובת הדמוקרטים גדל ב-15 אחוזים בקרב הנשים. 51 אחוזים מהנשים תומכות בשליטה דמוקרטית בקונגרס ורק 36 אחוזים תומכות בשליטה רפובליקנית.

 

עמדתו של אובמה בעד כיסוי ביטוחי לאמצעי מניעה מתבססת על כך שההוצאה הפדרלית הזו זולה יותר מההוצאות הנגרמות בהיעדר אמצעי מניעה. אך הנשיא הותקף על ידי רפובליקנים, ותומך מרכזי של ריק סנטורום השמרן אף הציע לנשים "אמצעי מניעה של פעם" וקרא להן "להחזיק כדור אספירין בין הברכיים" וכך למנוע הריון. הנשים נעלבו ונדהמו.

 

סנטורום, הידוע בהתנגדותו להפלות גם במקרים של אונס וגילוי עריות, הביע אחר כך צער על כך שהכניס את הנושא למערכת הבחירות. מבחינת הרפובליקנים המוקדים של מערכת הבחירות צריכים להיות מצב התעסוקה והגירעון הלאומי של יותר מ-15 טריליון דולר, שהוא האיום האמיתי על אמריקה.

 

סנטורום ואשתו קרן. הקשיב לה (צילום: AP) (צילום: AP)
סנטורום ואשתו קרן. הקשיב לה(צילום: AP)

 

אשתו של סנטורום, קרן, הורתה לו להפסיק להביע התנגדות לשימוש באמצעי מניעה. הסנאטור לשעבר, שלשונו משוחררת והוא אינו נצמד למסרים הפוליטיים שעליהם הוחלט בקמפיין שלו, שמע בקולה של אשתו, אבל הנזק כבר נגרם.

 

אסטרטג פוליטי רפובליקני אנונימי אמר ל"וושינגטון פוסט" על התנהלות המועמדים הרפובליקנים בנושא הפלות ושימוש באמצעי מניעה: "זה מצער. אני לא חושב שהנושא הולך להיעלם. זה יהווה אתגר משמעותי למועמד הרפובליקני לנשיאות". ואכן הנושא לא נעלם ואף הגיע לשימוע בקונגרס והתפוצץ לשמרנים בפרצוף.

 

ה"זונה" של ראש לימבו

לשימוע בקונגרס בנושא אמצעי המניעה הוזמנה סנדרה פלוק, סטודנטית למשפטים באוניברסיטת גו'רג'טאון. היא הסבירה את החשיבות של תמיכה פדרלית במימון אמצעי מניעה לסטודנטיות חסרות אמצעים. בתגובה כינה אותה שדר הרדיו השמרני הבולט ראש לימבו "זונה" ו"פרוצה".

 

ראש לימבו מטנף על סנדרה פלוק:

 

ללימבו יש 20 מיליון מאזינים נאמנים. הוא נחשב למנהיג אידיאולוגי של הימין. הימין אוהב את הניתוחים וההערות שלו על המצב, אבל הפעם אף אחד לא נשאר אדיש. לכולם, מימין ומשמאל, יש בנות כמו סנדרה ואף אחד לא רוצה לשמוע שהבת שלו זונה.

 

בשבוע שעבר הפסיקו כמה חברות ענק לפרסם בתוכנית של לימבו – עדות נוספת לבור העמוק שהימין כרה לעצמו בגלל העיסוק בנושא. לימבו התנצל, אבל המפולת נמשכת.

 

במטה של אובמה קפצו על המציאה והנשיא עצמו טלפן לפלוק הצעירה כדי להביע את תמיכתו ולהזכיר

כי גם לו יש שתי בנות. אובמה יזדקק לתמיכה של לפחות 53 אחוזים מהנשים בבחירות לנשיאות כדי לנצח את המועמד הרפובליקני בגלל החולשה היחסית של אובמה בקרב גברים לבנים. גם מועמדות דמוקרטיות לסנאט ולבית הנבחרים משתמשות ב"מלחמה על הנשים" כנושא מרכזי בקמפיינים שלהן.

 

מטה הבחירות של אובמה יפתח מחר במסע הסברה בקרב נשים על חשיבות הרפורמה בביטוח הבריאות. כחלק מהמאמץ יישלחו מכתבים בנושא למיליון נשים ב-12 מדינות מתנדנדות שבהן יוכרע גורל הנשיאות.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
פלוק בקונגרס. למען מימון אמצעי מניעה
צילום: AFP
לימבו. הגזים
צילום: AP
סנטורום. אספירין לכאב ראש פוליטי
צילום: AP
אובמה. טלפן להביע תמיכה
צילום: AP
מומלצים