שתף קטע נבחר

למה לא קיבלתי אותך לעבודה?

כל מי שאי פעם גייס אדם לעבודה יודע מה גורם למועמד מסוים לבלוט מעל האחרים ולמועמד אחר להיכנס לתיקיית ה"לא מתאימים". יעל פרימק, מומחית AllJobs לראיונות עבודה, התיישבה בכיסא המגייסות ובדקה מדוע הן פוסלות אתכם

רוב האנשים מכירים את הטעויות הנפוצות בעת חיפוש עבודה ומבינים מה אסור להם לעשות כדי לצלוח אותו בשלום. אבל רק אדם שהיה פעם בעמדת המגייס, וריאיין מועמדים לתפקידים שונים, יודע איך באמת מגייס חושב ואילו תכונות הוא מחפש כשהוא בוחן מועמד.

 

 

אז מה מכשיל מועמדים מתאימים? החלטתי להיכנס לרגע לתוך ראשן של המראיינות ולבדוק כיצד מתבצע התהליך מבפנים. לשם כך, פניתי אל ליאת פרייס ושנהב, שתיי מנהלות גיוס עסוקות במיוחד, וביררתי מולן מה מונע מהן לקבל אתכם לעבודה.

 

"מועמדים צנועים וביישנים, חייבים ללמוד לספר על המעלות שלהם בגאווה"

שלום ליאת ושנהב. תוכלו לספר על טעויות שעשו אנשים שהתמודדו על תפקיד אצלכן?

ליאת, מנהלת גיוס ברשת אנקורי: "אני, באופן אישי, מעריכה כנות. המועמדים חייבים להיות כאלו שמדגישים את יתרונותיהם המקצועיים אבל מצד שני אינם חוששים לספר על עצמם. בדרך כלל אני מחפשת מישהו שיתאים לא רק לתפקיד הספציפי, אלא גם ואולי בעיקר לתרבות הארגונית".

 

"בעיניי, בזמן ראיון עבודה המועמד צריך "להשוויץ" בכישוריו וביכולותיו. מועמדים צנועים שמתביישים מידי, חייבים ללמוד לספר על המעלות שלהם בגאווה. לעומתם, אנשים פטפטנים או כאלה שנמנעים לענות באופן ישיר וענייני – עלולים לעייף אותי. האתגר העומד בפני המועמד הוא לשכנע אותי שהוא המתאים ביותר לתפקיד וכי הוא בטוח שיצליח בו".

 

"בעידן הדיגיטאלי, אני חושבת שהמועמד חייב ללמוד אודות החברה, לפני כניסתו לראיון, ואולי אף להניח שלמדנו גם עליו לפני כן. אני ממליצה לו להיכנס לאתר החברה או לעמוד הפייסבוק, לקרוא, להתעניין, להבין מהם האתגרים בפניהם היא עומדת, ואז להגיע לראיון עם שאלות רלוונטיות, להפגין ידע ולהתעניין בחברה ובתפקיד המוצע".

 

"קורות חיים הם הדבר החשוב ביותר, אך רק בשלב הרושם הראשוני. אם המועמד מחפש עבודה במספר תחומים, יש לעדכן את קורות החיים ולהתאימם לעבודה המבוקשת.ברשת החינוך אנקורי, אני מגייסת בין השאר מורים. לחלק לא מבוטל מהם יש ניסיון תעסוקתי נוסף, בתחומים אחרים. חשוב לי ללמוד על המועמד גם ברמה האקדמית, גם על ניסיונו הכללי, אבל כמובן שאתן משקל משמעותי לניסיונו בעבודה עם בני נוער. קורות החיים של מורה חייבים להיות כתובים כך שאהבת הלמידה והנוער משתקפת מהם. הוא יכול לעשות זאת גם ע"י כתיבת "אני מאמין" קצר לפני פירוט קורות החיים".

 

שנהב בוקי, מנהלת תחום גיוס בביטוח ישיר: "טעות שנתקלתי בה, היא מועמד שסיפר בראיון כיצד הצליח להערים על חברת ביטוח אחרת כלקוח ואיך הוא כנציג יהיה מסוגל לזהות לקוחות שכאלה. העובדה שהמועמד הערים על חברות ביטוח אינה מוסיפה לו כבוד ואני מחפשת לעבודה אצלנו אנשים ישרים ואמינים.טעויות נוספות שנתקלתי בהן: מועמד שהגיע לראיון פרונטאלי שעה לפני המועד שנקבע בטענה כי השעה שנקבעה לא הסתדרה לו, או מועמדים שלא התייחסו לשאלות שנשאלו, אך היה להם חשוב לספר על ההישגים וההצלחות שלהם בתפקיד הקודם".

 

"כמעט פספסתי אדם מוכשר רק בגלל קורות החיים"

תנו דוגמה לאדם שהתאים לתפקיד ופשוט התפספס בגלל שקורות החיים שלו לא היו כתובים טוב ולכן לא עברו את המערכות הטכנולוגיות או את רכזות הגיוס

 

ליאת: "אני תמיד ממליצה לסדר את קורות החיים כך שהנתונים הרלוונטיים לחברה המגייסת יופיעו במקום בולט, עדיף בהתחלה. לאחרונה גייסתי מנהל שלוחה. אחת הדרישות החשובות עבור משרה זו הייתה יכולת מכירה גבוהה. נתקלתי במועמד שעל פני השטח התאים לתפקיד, אך בקורות החיים שלו הודגשה מאוד יכולתו הניהולית והשיווקית בעוד שכישוריו בפן המכירתי לא קיבלו ביטוי הולם. רק בשיחה טלפונית שערכתי עמו, התברר כי כ-90% מעבודתו הייתה מכירות. כמעט פספסתי אדם מוכשר".

 

שנהב: "בקריאת קורות חיים אני מחפשת לראות יציבות תעסוקתית ומסלול הגיוני בתפקידים. אין צורך לפרט על תפקיד שביצעתם לפני שנים אם אין קשר לתפקיד אליו אתם מועמדים. חשוב שקורות החיים יהיו קריאים, ברורים וקליטים. קורות חיים ארוכים עם מלל רב, גורמים לסרבול ולחוסר מיקוד אצל המראיינת. ברוב מערכות הגיוס, רכזות הגיוס מאתרות קורות חיים רלוונטיים על פי מילות מפתח ולכן חשוב להקפיד על איות נכון של המילים ולשלוח קורות חיים על קובץ WORD בעמוד אחד.

 

"השמצת מקום העבודה הקודם מרגיזה אותנו תמיד"

מה הטעות הכי גדולה בעיניך שמועמדים עושים בכל אחד משלבי תהליך הגיוס?

ליאת: "קורות חיים ארוכים ולא מאורגנים. לדוגמה, נתונים הרלוונטיים לעבודה אינם מפורטים,בעוד שנתונים אחרים ופחות חשובים, תופסים מקום מרכזי שלא לצורך. וכמובן, טעויות בעברית"

.

שנהב: "שגיאות כתיב, קורות חיים "מנופחים" ומלאי אינפורמציה לא רלוונטית, כתב קטן ללא רווחים שמקשה על הקריאה".

 

הטעות הכי גדולה בראיון טלפוני מקדים

ליאת: "מועמד לא ממוקד ולא ענייני. בראיון הטלפוני אני רוצה לברר פרטים ספציפיים, על-מנת לבדוק התאמה ראשונית וצורך בהמשך תהליך גיוס. מועמד שמספק תשובות ארוכות, מתחמקות או מתחכמות, יקשה עלי בגיבוש החלטה נכונה".

 

שנהב: "להימצא במקום רועש או במקום שקיימים עוד אנשים סביבך שמונעים ממך לענות על השאלות בצורה אותנטית".

 

הטעות הכי גדולה בראיון הפרונטלי

ליאת: "להבדיל מראיון הטלפוני כאן לשפת גוף יש משמעות. יש להימנע משפת גוף המצביעה על חוסר עניין או חוסר מוטיבציה. השמצת מקום העבודה הקודם מרגיזה אותנו תמיד. הטעות הכי חמורה - להתחיל לשאול שאלות על תנאי העסקה עוד לפני שהתקבלת לעבודה. עדיף להתאפק עם שאלות טכניות לא מהותיות".

 

שנהב: "לא לשתף פעולה עם המראיינת, לא לענות על השאלות הנשאלות בצורה ישירה. לא להשיר מבט קדימה.להניח את התיק על הברכיים או לשבת על קצה הכיסא בהיסוס. בראיון חשוב לי להבין מה המוטיבציה של המועמד לתפקיד, מעבר לדברים שהוא מספר".

 

לסיכום, אם אתם מתאימים לתפקיד, חבל שתתפספסו רק בגלל טעויות שתעשו במהלך הדרך. לכן חשוב להתמקצע בחיפוש עבודה ולהבין כיצד המגייס חושב ומה מניע אותו לקבל החלטה.חשוב לזכור שהדברים שציינו מנהלות הגיוס הם החסמים שמפריעים להן. בסופו של יום, מדובר בתהליך אינדיבידואלי וכל מגייס מתבונן ומתעניין בתכונות מסוימות, בהתאם למי שהוא ולמה שהארגון אותו הוא מייצג מצפה ממנו.ולסיום - מה כן חשוב להפגין במהלך תהליך הגיוס? תשוקה לתפקיד, רצון לעבוד, ונכונות להשתלב בארגון.

 

יעל פרימק  היא מאמנת אישית ומנחת סדנאות לניהול קריירה ב-AllJobs דרושים

 

בואו לפגוש את המעסיק וללמוד איך להיות האחד שמתקבל בסדנת AllJobs לחיפוש עבודה, שתתקיים ב-21.3. לפרטים נוספים

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
לשפת גוף יש משמעות
צילום: shutterstock
מה המוטיבציה של המועמד לתפקיד
צילום: shutterstock
צילום: אילן בשור
יעל פרימק
צילום: אילן בשור
מומלצים