שתף קטע נבחר

ספינות קרב ישראליות חצו את תעלת סואץ

במצרים דווח כי שני סטי"לים חצו את התעלה תחת אבטחה כבדה יחד עם ספינה צרפתית. גורמים צבאיים: זה שגרתי

האם ישראל רוצה לשלוח מסר תקיף לאיראן? העיתון המצרי "אל-אהרם" דיווח כי שתי ספינות טילים ישראליות חצו הערב (יום ג') את תעלת סואץ. לא ברור מה יעדן של הספינות. כעבור כמה שעות בצה"ל אישרו את הפרטים.

 

לפי הדיווח, שתי המשחתות הישראליות, "להב" ו"יפו", הגיעו תחת אבטחה כבדה לנמל פורט סעיד בצפון התעלה, יחד עם אונייה צרפתית, "אימדיסי", שם חברו לקבוצה של ספינות. אח"י להב היא אונייה מסוג סער-5, ואילו אח"י יפו מסוג סער-4.5.

 

הממונה על השיט בתעלת סואץ, אחמד אל-מנחאלי, אמר כי הספינות חצו את התעלה, ושטו בין נמל פורט סעיד בצפון לבין נמל סואץ בדרום במשך כ-14 שעות בליווי של ספינות גרר של רשות תעלת סואץ שאבטחו אותן.

 

מדובר צה"ל נמסר בתגובה: "מספר כלי שיט של חיל הים פועלים בגזרת ים סוף. פעילות הספינות בזירה היא לפי תוכנית הפעילות השנתית של חיל הים". גורמים בצה"ל הוסיפו כי ליווי הספינות המצריות הוא דבר שבשגרה. בשנה האחרונה הגבירו ספינות הטילים של חיל הים את היקפי פעילותם לטווחים רחוקים בצורה ניכרת, כולל הגעה ליעדים שטרם פעלו בהם. התיאום עם חיל הים המצרי בפעולות בים סוף ממשיך להיות גבוה גם לאחר המהפכה במצרים.

 

בשנה האחרונה חצו ספינות איראניות בשתי הזדמנויות את תעלת סואץ, במה שנתפש כהתגרות בישראל ובמערב. הפעם האחרונה הייתה לפני כחודש, אז חצו שתי ספינות את התעלה בדרכן לסוריה. הפעם הראשונה אירעה זמן קצר לאחר הדחתו של הנשיא חוסני מובארק במצרים,

וגם אז חצו שתי ספינות את התעלה בדרכן לסוריה.

 

הפעם האחרונה שבה דווח כי ספינות קרב ישראליות חצו את התעלה הייתה ב-2009. אז מסרו גורמים ערביים כי מדובר בספינות אח"י חנית ואח"י אילת, שעשו זאת למטרת אימונים. ימים ספורים קודם לכן דווח כי סטי"ל בודד של חיל הים עבר בתעלת סואץ לכיוון הים אדום, לצורך "פעילות מבצעית". טיבה של אותה פעילות נותר תחת מעטה סודיות כבד.

 

Read this article in English

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ספינת טילים מסוג סער-5
באדיבות אתר חיל הים
מומלצים