שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  זוכה הנאשם המרכזי בפרשת זיוף העתיקות
  סוחר העתיקות עודד גולן, שהואשם לפני 8 שנים בזיוף פריטים רבים בפרשה שטלטלה את עולם הארכיאולוגיה, זוכה מחמת הספק. "רשות העתיקות הפריחה בלון והוא התפוצץ". השופט סייג: "האמת הצרופה לא הייתה נר לרגליו בכל עת"

  מכה לפרקליטות: פרשת זיוף העתיקות הגדולה ביותר בתולדות המדינה הגיעה היום (ד') לסיומה בקול ענות חלושה בבית המשפט המחוזי בירושלים. השופט אהרון פרקש זיכה מחמת הספק את עודד גולן, סוחר עתיקות שהואשם בזיוף של עתיקות רבות. בסעיפים רבים של כתב האישום זוכה גולן זיכוי מלא.

   

  עוד בערוץ החדשות:

   

  חשיפת הפרשה, לפני כתשע שנים, לוותה בהד ציבורי גדול. בשנת 2004 הוגש כתב אישום נגד הנאשם העיקרי, עודד גולן, ובו יוחסו לו סעיפים רבים של זיוף עתיקות, שיבוש הליכי משפט, החזקת נכסים חשודים וסחר בעתיקות ללא רישיון. מתוך כל סעיפי האישום, הורשע גולן חלקית בסחר בעתיקות ללא היתר, וכן בהחזקת עתיקות החשודות כגנובות במחסן שבבעלותו.

   

  לאחר הקראת הכרעת הדין, הביע גולן את שמחתו: "אני אספן עתיקות במשך עשרות שנים שהציל עשרות עתיקות חשובות. הזיכוי נעשה לאחר שעדים מומחים מטעם התביעה ומטעם ההגנה הופיעו בבית המשפט. בית המשפט קבע שהפריטים הם אותנטיים ועתיקים לאחר עבודת מחקר של עשרות מומחים, רשות העתיקות הפריחה בלון והוא התפוצץ, היא תצטרך לתת הסבר כיצד אבדו למעלה ממיליון עתיקות מאזור יהודה ושומרון מאז 1967".

   

  התובע בתיק, עו"ד דן בהט, אמר כי "ניסינו לעשות משהו תקדימי, להביא את נושאי זיופי העתיקות לבית המשפט ולפחות לגבי פריט אחד קבע בית המשפט שהוא מזויף". בפרקליטות הדגישו כי עד מרכזי בפרשה, סוחר עתיקות מצרי, לא הגיע להעיד והיעדרותו פגעה בתיק.

   

  "חשדן כפייתי"

  בהחלטתו, קבע השופט כי אחת הכתובות שלגביה הואשם גולן בזיוף צפויה להמשיך ולהיחקר בזירה המדעית והארכיאולוגית, והתייחס גם לאופיו של הנאשם. "מעיון מעמיק מהודעות שנגבו מגולן, מעדותו בבית המשפט ומעדויות העדים האחרים בתיק, מצטיירת תמונה שגולן הוא אדם חכם, מתוחכם ובעל ידע נרחב ביותר בארכיאולוגיה ובתחומים נוספים הקשורים לתחום הארכיאולוגי". עם זאת, מציין השופט פרקש, "גולן הוא חשדן כפייתי והאמת הצרופה לא הייתה נר לרגליו בכל עת".

   

  בנוסף, קבע השופט כי יש לבטל מספר אישומים נגד גולן ונגד אדם נוסף בפרשה, רוברט דויטש, שהואשם גם הוא בזיוף עתיקות, וקבע כי על חלק מהאישומים יש התיישנות. הוא הרשיע את גולן בעבירה של סחר בעתיקות ללא היתר ביחס למכירת 24 בולות, שרידי טיט אשר שימשו לסגירת מסמכים בעת העתיקה. במקביל, הורשע גולן בכך שהחזיק במחסן פריטי עתיקות החשודים כגנובים. השופט קבע כי גולן לא הצליח להוכיח כי רכש פריטים אלה כדין, ביושר ובתום לב.

   

  על פי פרקש, לא ניתן לומר שלהגשת כתב האישום לא היה כל בסיס. "החשדות שהתעוררו כלפי גולן - במיוחד על דרך התנהלותו והתנהגותו - העלו תהיות רבות ומפנות אצבע מאשימה כלפיו, אך מכאן ועד להרשעה כנדרש בפלילים, למעלה מכל ספק סביר, ארוכה הדרך".

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: סבסטיאן שיינר
  עודד גולן. "הפרקליטות תצטרך להסביר"
  צילום: סבסטיאן שיינר
  מומלצים