שתף קטע נבחר

מסע הבזבוזים של בשאר ואסמה אסד בזמן הטבח

פעילי אופוזיציה העבירו ל"גרדיאן" אלפי מיילים של נשיא סוריה. בין החשיפות: איראן ייעצה לאסד, הנשיא הסורי ידע על העיתונאים הזרים בחומס ועקף את הסנקציות כדי להוריד יישומים ומוזיקה מ-iTunes. אשתו כתבה: "יחד נתגבר"

אלפי מכתבים בדואר האלקטרוני של נשיא סוריה, בשאר אסד, ואשתו אסמה חושפים בין השאר כיצד קיבל עצות מאיראן על התמודדות עם ההתקוממות נגדו, כיצד עקף את הסנקציות כדי לקנות ב-iTunes וכיצד הגברת הסורית הראשונה בזבזה אלפי דולרים באינטרנט על בגדים, בעוד שאלפי אזרחים נהרגים מאש כוחות הביטחון. כך עולה מדיווח מיוחד של העיתון הבריטי "הגרדיאן" אמש (יום ד') שבדק ואימת את תוכן רוב המכתבים.

 

לדברי ארגון האופוזיציה "המועצה העליונה של המהפכה", הדוא"ל הושג מחשבונותיהם הפרטיים של בני הזוג אסד בתקופה שבין יוני 2011 ועד החודש שעבר. מהחומר עוד עולה כי הנשיא הסורי ידע על הימצאות העיתונאים הזרים בשכונת באבא עמרו בחומס. הארגון פרסם את תוכן המכתבים לציון שנה לתחילת ההתקוממות נגד המשטר.

 

לפי התכתובת, יועץ תקשורת של אסד נפגש עם שגריר איראן (צילום: שחר עזרן) (צילום: שחר עזרן)
לפי התכתובת, יועץ תקשורת של אסד נפגש עם שגריר איראן(צילום: שחר עזרן)

 

באחד המכתבים מופיע מסר תמיכה פשוט מאסמה לבעלה מ-28 בדצמבר: "אם נהיה חזקים יחד, נתגבר על המשבר יחד. אוהבת אותך". במכתבים אחרים שואלת אסמה אם אפשר לקנות כלי הגשה שונים ונברשות. איש עסקים המקורב לאיראן שלח לנשיא סוריה כמה וכמה עצות להתמודדות עם המשבר. ב-26 בדצמבר שלח: "אני סבור שעלינו לשלוט במרחב הציבורי בשעות הערב". ב-13 בנובמבר כתב כי יש להחזיר את השליטה בעיר חאמה.

 

פעילי האופוזיציה חשפו ההתכתבויות לציון שנה להתקוממות נגד אסד (צילום: EPA) (צילום: EPA)
פעילי האופוזיציה חשפו ההתכתבויות לציון שנה להתקוממות נגד אסד(צילום: EPA)

 

עמוד הפרויקט "המכתבים של אסד" בגרדיאן

 

בין השאר נחשפו גם העניינים הבאים בהתכתבויות: אסד הקים רשת יועצים נאמנים שדיווחו לו ישירות ועקפו את בכירי המשטר המקיפים אותו, אסד זלזל בהבטחותיו להציג רפורמות וכינה אותן "חוקי השטויות של מפלגות, בחירות, תקשורת...", בתו של אמיר קטאר ייעצה לזוג אסד לעזוב את סוריה והציעה להם מקלט בדוחא, אסד "עקף" את הסנקציות האמריקניות נגדו בידי גורם שלישי בארה"ב כדי לרכוש יישומים ומוזיקה משירות iTunes של אפל.

 

פעילי האופוזיציה סיפרו כי "חפרפרת" בחוג יועציו של אסד העביר להם את שמות המשתמשים והסיסמאות. לדבריהם, הייתה להם גישה חופשית לתיבות הדואר של בני הזוג הנשיאותי עד לגילוי ההדלפה בפברואר, לאחר פריצה לא קשורה של קבוצת ההאקרים "אנונימוס" לחשבונותיהם של היועצים.

 

ההתכתבות חושפת את תפקידה של איראן בייעוץ ישיר למנהיג הסורי. לפני נאום שנשא בדצמבר הכין יועץ התקשורת של אסד תזכיר ובו רשימת נושאים ודגשים, שחוברה לאחר פגישה עם השגריר האיראני בדמשק. היועץ אמר כי על הנשיא להשתמש בשפה "חזקה ואלימה", ולהראות הערכה לתמיכה שהוא מקבל "ממדינות ידידות". כמו כן, על המשטר להדליף מידע בנוגע ליכולותיו הצבאיות כדי לשכנע את הציבור בכוחו.

 

Read this article in English

 


פורסם לראשונה 14/03/2012 23:01

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
עצות מאיראן. אסד
צילום: רויטרס
"נתגבר ביחד". אסמה לבשאר
לפי הדיווח, אסד ידע על העיתונאים בחומס
צילום: AFP/SUNDAY TIMES/HO
8 חודשי גישה לחשבונות של הזוג אסד
צילום: EPA
מומלצים