שתף קטע נבחר

מרוקו: נאלצה להינשא לאנס שלה והתאבדה

שנה אחרי שנאנסה, התחתנה אמינה בת ה-16 עם הגבר שתקף אותה, בלחץ בית המשפט. הוא המשיך להתעלל בה והיא שמה קץ לחייה בשתיית רעל. פעילות חברתיות יצאו בשמה למאבק בפייסבוק: לשנות את החוק שמתיר נישואין כאלו

התאבדותה של בת 16 תוביל לשינוי בחוק במרוקו? הנערה אמינה פיללי שמה קץ לחייה לאחר שאולצה להינשא לגבר שאנס אותה, ועוררה את מחאתם של עשרות פעילים למען זכויות נשים. הם הפיצו באחרונה עצומה אינטרנטית, הקימו עמוד פייסבוק מיוחד והביעו זעמם על המקרה בציוצים בטוויטר, הכול במטרה למנוע את הישנותו.

 

עוד חדשות מהעולם:

סיני: מאות בדואים צרים על כוח משקיפי שלום

סנט פטרבורג: אין להפיץ תעמולה הומוסקסואלית

 

פיללי התאבדה בשבת באמצעות שתיית רעל עכברים, במחאה על שאולצה להתחתן עם האנס שתקף אותה שנה קודם לכן. הנישואין התאפשרו בהתאם לסעיף בחוק העונשין במרוקו, שמתיר ל"חוטף" של קטינה להתחתן עמה וכך לחמוק ממשפט. "אמינה בת ה-16 חוללה שלוש פעמים", כתבה בטוויטר אחת הפעילות, "על ידי האנס, על ידי המסורת ועל ידי הסעיף בחוק העונשין".

 

פעילה אחרת למען זכויות נשים, שעומדת בראש הארגון שפועל לרפורמה בחוק, הוסיפה כי השופט רשאי להורות על נישואין רק במקרה שהקורבן מסכימה לכך, "וזה לא משהו שקורה לעתים קרובות". אולם אביה של הנערה סיפר בראיון כי היה זה בית המשפט שהציע לראשונה שהשניים יינשאו. "התובע ייעץ לבתי להתחתן, הוא אמר 'לכי ותחתמי על חוזה הנישואין'".

 

לדברי האב, הנערה הותקפה בידי גבר שניגש אליה ברחוב, וחלפו חודשיים בטרם סיפרה על כך למשפחתה. הוא ציין כי גם האנס סירב בתחילה לנישואין, אך התרצה כאשר התביעה הבהירה לו שהוא עלול לרצות עד 20 שנות מאסר בגין מעשיו. אביה של אמינה אמר בראיון כי חודשים לאחר החתונה, היא התלוננה באוזני אמה וסיפרה לה שבעלה מכה אותה, אך האם ייעצה לה להיות סבלנית.

 

כחלק מהמחאה שקמה בעקבות מותה של פיללי, נפתח בפייסבוק עמוד שכותרתו "כולנו אמינה פיללי", ובמקביל הופצה עצומה הקוראת לאסור נישואין מסוג זה, אשר אספה עד כה יותר מ-1,000 חתימות. "לצערי, זו תופעה חוזרת ונשנית", אמרה נשיאת הליגה הדמוקרטית למען זכויות נשים, פוזיה אסולי, "במרוקו החוק מגן על המוסריות אבל לא על היחיד".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
נשים מפגינות במרוקו. ארכיון
צילום: רויטרס
מומלצים