שתף קטע נבחר

הקופסה השחורה של רפורמת המרפסות

בימים האחרונים עלו שלל כותרות בנושא הרפורמה בתכנון ובנייה וההצבעות על אישורה נדחו ונדחו. נראה שהפוליטיקאים אימצו לעצמם ג'וב חדש - להטוטנים, והם מנסים כל הזמן לבלבל אותנו. אם לא נדרוש מהם ליצור חקיקה מובנת, שוויונית וארוכת טווח - נוכל לבוא בטענות רק לעצמנו. דעה

בשבועות האחרונים עולות כותרות בנושא הרפורמה לחוק התכנון והבנייה, המכונה "רפורמת המרפסות". כותרות על קריטריונים לדיור בר-השגה, קצת חזרה לוועדת טרכטנברג ודרישות פתע של תקציבי ענק של מיליארד שקל.

 

עוד על רפורמת התכנון והבנייה :

 

מנסים לבלבל אותנו? מצד אחד, הרפורמה לחוק התכנון קיבלה על ידי הוגיה את השם הקליט והבלתי מזיק "רפורמת המרפסות", שם המעיד על משהו זניח וקטן, אשר השלכותיו על חיינו כמעט ולא יורגשו.

 

הכינוי החביב מתייחס לקצה האוזן של מפלצת גדולה שעומדת בצל, מפלצת שתסרבל את חיי כולנו בכל פעולה שנידרש לה - מסגירת המרפסת, דרך חיזוק הבניין ועד תוכניות בניין עיר בעשרות ועדות חדשות בכ-600 סעיפי חוק לא ברורים (אל מול 260 בחוק הנוכחי).

 

הרפורמה תעלה את מחירי הדיור ותאפשר לפוליטיקאים ברמה הארצית וברמה המקומית להעדיף את שיקולי "הכאן ועכשיו" על שיקולים ארוכי טווח, הכוללים הבנה שמשאב הקרקע בארץ ישראל הוא משאב מתכלה ונדיר שיש לפעול בו בתבונה.

 

בפועל, מרביתנו כלל לא מודעים למאבקי הכוחות הפוליטיים בין המפלגות השונות, שבהם הרפורמה אינה אלא כלי משחק או כלי שרת - שבינו לבין טובת האזרח הפשוט כנראה שאין כל קשר.

 

איפה המבוגר האחראי?

מהתבוננות מהצד, נדמה שמפלגה אחת מנסה להכניע את ראש הממשלה בנושאי חוק טל, מבקשת לקבל את תמיכתו לגיוס לכולם, ומשתמשת ברפורמה כמנוף לקבלת מטרה זו בתמורה לתמיכה ברפורמה; המפלגה השנייה מעוניינת לייצר אלפי מקומות עבודה באינספור הוועדות החדשות שיוקמו במסגרת הרפורמה, בהן יהיו שפע של ג'ובים ותקציבים;

 

המפלגה השלישית, מטרתה לוודא שציבור בוחריה ימשיך להיות ציבור מועדף וראשון בתור לחלוקת השלל של דיור בר-השגה, עם קריטריונים ייחודים לציבור מסוים; ואילו המפלגה הרביעית יושבת לה בנמנום מתמשך, מתוך חשיבה שמהאופוזיציה לא ניתן לעשות דבר - או שמא הפריימריז המממשים ובאים יותר חשובים.

 

מרביתינו יושבים בשקט וחושבים את אחת מהמחשבות הבאות: או שיש מבוגר אחראי שדואג לנו, או שמדובר ברפורמה שולית וזניחה, אשר בינה לבין חיינו כאן בישראל אין קשר. מהתבוננות במערכת, תחושתי היא שמבוגר אחראי אינו בנמצא.

 

כאשר אנו שואלים את ראשי המערכת, האמונים על הרפורמה, האם בוצעו פילוט או סימולציה של המערכת החדשה - בטרם תושמד המערכת הקודמת, מתברר שלא כך נעשה. כשאנו שואלים מה עלה בגורלן של אלפי הסתייגויות שהוגשו נגד רפורמה במהלך השנתיים האחרונות, על ידי עשרות גופים מקצועיים וארגונים חברתיים, עונים לנו שלא קיבלו את ההסתייגויות כי הן לא היו לעניין.

 

לשאלת הקשר בין הרפורמה לבין חיינו, חבל יהיה אם בדיעבד כל מה שיוותר למאות אנשי המקצוע שמתנגדים לרפורמה, יהיה לומר "אמרנו לכם", היות והרפורמה תורגש בכיסו של כל אחת ואחד - ומפלצות הנדל"ן שיוקמו ללא כל בקרה יהיו תזכורת קבועה לטעות.

 

דעו לכם, מנסים למכור לנו קופסה שחורה, המכילה הרבה יותר רע מטוב, באמצעות שורות קליטות ומכירות של "סגירת מרפסת", "תוכנית אחת - ועדה אחת", "יעול בירוקרטיה" ו"דיור בר השגה". אם לא נדרוש מהפוליטיקאים להיות הנאמנים של הציבור ששלח אותם לייצר חקיקה מובנת, שיוונית וארוכת טווח, ונמשיך להאמין לסיסמאות קצרות - כנראה נוכל לבוא בטענות רק לעצמנו, ולהמשיך לתת ללהטוטנים לבלבל אותנו.

 

הכותב הוא עורך דין במשרד עו"ד הורוביץ, אבן, אוזן ושות'

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: גיא בן-חיים
מרפסת. שם קליט ובלתי מזיק?
צילום: גיא בן-חיים
רה"מ בנימין נתניהו. יוזם הרפורמה
צילום: גיל יוחנן
אביגדור ליברמן ואריאל אטיאס. ההצבעות נדחו ונדחו
צילום: אלכס קולומויסקי
מומלצים