שתף קטע נבחר

הסניגורים של דניאל מעוז רק עושים את מלאכתם

מאז תחילת שלב ההוכחות במשפטו של הנאשם ברצח הוריו, מותקפים שני הסניגורים הציבוריים. ביום שבו יושתק קולו של סניגור, אפשר יהיה לכבות את האור בהיכלי המשפט

דניאל מעוז מואשם בבית המשפט המחוזי בירושלים בביצוע הנורא שבפשעים - רצח הוריו. מעוז טוען שהוא חף מפשע. הוא טוען שאת הרצח ביצע אחר - אחיו. הסניגורים הציבוריים עו"ד דוד ברהום ועו"ד ארז בר-צבי מונו על-ידי לייצג את דניאל מעוז במשפטו. בלוח זמנים צפוף מאוד שנכפה עליהם, עושים שני הסניגורים את תפקידם באומץ בנחישות ובמקצועיות וממלאים את חובתם לשמש לפה ולזרוע המשפטיים של מי שאותו הם מייצגים.

 

עו"ד ברהום ועו"ד בר-צבי הם סניגורים ציבוריים ועושים את עבודתם בהתאם לחוק הסניגוריה הציבורית ומעניקים ייצוג משפטי בעניינים פליליים למי שזכאים לכך על פי חוק ולא יכולים לשכור לעצמם סניגור בכספם. הם מייצגים מטעם הסניגוריה הציבורית נאשמים ועצורים חסרי אמצעים רבים מתוך אמונה עמוקה שכל אדם העומד למשפט פלילי, עני או עשיר, חייב לקבל ייצוג משפטי מסור נאמן ומקצועי ללא פשרות.

 

ממלאים את חובתם המקצועית. דניאל מעוז ולצדו עו"ד דוד ברהום (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
ממלאים את חובתם המקצועית. דניאל מעוז ולצדו עו"ד דוד ברהום(צילום: גיל יוחנן)

 

עוד בערוץ הדעות של ynet:

מילא טילים בדרום, אבל שה"פסק זמן" לא יתייקר / זיו תדהר

אל תגרשו אותם, יש רעב בדרום סודן / יותם גדרון

  

מאז תחילת שלב ההוכחות במשפטו של דניאל מעוז, מותקפים שני הסניגורים הציבוריים מעל דפי העיתונים ובאתרי החדשות באינטרנט על כך שהם חוזרים ומציגים בהתמדה בקול רם את עמדת הנאשם בטיעוניהם ובשאלות שהם מפנים לעדים. אם האווירה הציבורית המתלהמת תצליח להקשות על הסניגורים למלא את חובתם המקצועית והציבורית לבחון ולהציג כל ראיה התומכת בטענה לחפות של האיש הבודד והשנוא על הציבור היושב בתא הנאשמים, לא יוכלו גם השופטים לעשות כראוי את מלאכתם.

 

הטענה לפיה היה על הסניגורים להימנע מלטעון במלוא העוצמה את טענתו של דניאל מעוז לחפותו עומדת בניגוד לכל סטנדרט מקצועי של עריכת דין. לא ייתכן שנאשם יטען בפני סנגוריו שלא רצח ושהרוצח הוא ככל הנראה אדם אחר, מבלי שהסניגורים יעלו את הטענה בפה מלא ויציגו את כל הראיות התומכות בה. כל סניגור שהיה נוהג בדרך אחרת, היה מועל בתפקידו.

 

אוהביהם של בני הזוג מעוז המנוחים, שהלב יוצא אליהם, השופטים, התובע וכך גם הסניגורים הציבוריים לא ראו את הרצח באותו לילה עצוב בחודש אוגוסט האחרון. בית המשפט יצטרך להכריע בשאלת אשמתו או חפותו של דניאל מעוז לאחר שיבחן ביסודיות את כל הראיות שיובאו בפניו.

 

ייצוג הלקוח בנאמנות הוא נשמת אפו של מקצוע עריכת הדין. כשמדובר בהליך הפלילי שבו מונחים על כף המאזניים לא רק שמו הטוב של האדם אלא גם חירותו הפיזית, נכונים הדברים כפל כפליים. העמדת הגנה משפטית איכותית וחסרת מורא לנאשם, העומד לבדו מול מערכות רבות העוצמה של המדינה, היא חובה ראשונה במעלה של החברה. זו הצדקת קיומה של הסניגוריה הציבורית וברוח זו פועלים עורכי הדין מטעמה.

 

ביום שבו יושתק בדרך זו או אחרת קולו של סניגור, המביא בקול רם וברור בפני בית המשפט את טענת החפות של נאשם שאותו הוא מייצג, ראוי יהיה לסגור את דלתות היכלי המשפט ולכבות את האור.

 

דורי פינטו, הסניגור הציבורי המחוזי של מחוז ירושלים

 

גולשים מוזמנים להציע טורים במייל הבא: opinions@y-i.co.il

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
להעמיד הגנה ראויה. דניאל מעוז בבית המשפט
צילום: גיל יוחנן
זו הצדקת קיומנו. דורי פינטו
מומלצים