שתף קטע נבחר

הקישון יטוהר ב-220 מיליון, הזיהום יהפוך לפארק

כ-60% ממימון טיהור הבוצה המזוהמת יגיע מהמפעלים לאורך הנחל, שזיהמו אותו במשך עשרות שנים. הפרוייקט יימשך שלוש שנים, ובמסגרתו יוקם אי מהחומר המטוהר, ועליו פארק. היזמים מעריכים: איכות המים תאפשר שיט ודיג

המשרד לאיכות הסביבה ורשות ניקוז ונחלים קישון, הציגו אמש (ה') לציבור בחיפה את הפרויקט לטיהור הבוצה המזוהמת בנחל, שיחל בעוד שלושה שבועות. עלות הפרויקט, הגדול מסוגו בצפון הארץ, תגיע ל-220 מיליון שקלים. כ-60% מהמימון יגיע מהמפעלים לאורך הנחל, שזיהמו אותו במשך עשרות שנים.

 

 

על פי לוחות הזמנים המתוכננים ייארך הפרויקט שלוש שנים. בסיומן, מעריכים היוזמים, תגיע איכות המים בנחל לרמה שתאפשר שיט ודיג.

 

הפרויקט הוצג אתמול לציבור הרחב באירוע במוזיאון חיפה, בהשתתפות השר להגנת הסביב גלעד ארדן. רבים מהמשתתפים באירוע, בהם ראש עיריית חיפה, יונה יהב, ראש רשות הניקוז, חיים חמי, ומנכ"לית רשות נחל הקישון, שרון נסים, ציינו את מאמציו לקידום הפרויקט ולהשגת המימון מהמפעלים המזהמים.

 

 (הדמיה: משרד המתכננים טוך-סרגוסי) (הדמיה: משרד המתכננים טוך-סרגוסי)
(הדמיה: משרד המתכננים טוך-סרגוסי)

 

השר ארדן עצמו אמר כי הפרויקט היה מורכב, אך חיוני. "כאשר ניגשתי להוצאת הפרוייקט אל הפועל היו אנשים שטענו כי מדובר במבצע מסובך, כמעט יומרני. אנחנו נחושים לשנות את גישתם של הגורמים השונים אל הנחלים. לא יתכן שנחלי ישראל יהיו החצר האחורית של אזורי תעשייה ושל שאר מייצרי פסולת".

 

המים יוטו לערוץ חלופי

אחד הדברים המייחדים את הוא העובד שתהליך הטיהור יבוצע בשטח הנחל, והחומר המזוהם לא ישונע לאזורים אחרים. בשלב הראשון ייכרה ערוץ מקביל באזור צומת יגור, לפני האזור המזוהם, ומי הנחל יוטו לערוץ החדש. לאחר ייבוש הערוץ המזוהם, תכרה דוברה מיוחדת את הבוצה (סדימנט) המזוהמת.

 

"הטיפול בסדימנט המזוהם ייערך בשטח של כ-200 דונם בסמיכות לנחל. באזור זה יוקם אתר המשלב בתוכו מערך לקליטת החומר שייחפר מקרקעית הנחל; תהליכי הוצאת נוזלים (לצורך ייצוב החומר והכנתו לטיפול); מערך טיפול במים בטרם החזרתם לנחל; מערך לטיפול בקרקע המזוהמת; איסוף תשטיפים וניטור", נמסר מהמשרד להגנת הסביבה.

 

החומר המטוהר ייערם לאי, שימוקם בין הערוץ המקורי לבין הערוץ החלופי. שטחו של האי יהיה כ-300 דונם ובתום הפרויקט יוקם עליו פארק. עם תום ניקוי הערוץ ושיקומו, יוזרמו בו המים שוב, אולם גם הערוץ החילופי ייוותר ושני הערוצים יקיפו את האי.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
נחל הקישון
צילום: גיל גוטמן
זיהום בקישון
צילום: אלון לויטה
השר ארדן בעת הצגת הפרויקט
צילום: אלון לויטה
מומלצים