שתף קטע נבחר

רב העיר אשדוד: אזעקה בתפילה? לא לזוז

בפסיקה ביטחונית-הלכתית קובע רב העיר אשדוד, כי אדם ששומע אזעקה באמצע תפילת שמונה-עשרה, חייב להמשיך בתפילתו ואסור לו להתפנות למרחב מוגן. "היום אנחנו בבחינת 'נחש כרוך על עקבו', אחרי שהוכח שכיפת ברזל מגינה מאוד"

בדרום אמנם נרשמת רגיעה, אך הנחיות פיקוד העורף לשעת חירום לא משתנות. ולמרות זאת, מתבטא הרב הראשי האשכנזי של אשדוד, יוסף שיינין – בהנחיות משלו לציבור המתפללים. בדברים שאמר הבוקר (א'), פסק הרב המשתייך לזרם הליטאי כי כאשר נשמעת אזעקה בשעת תפילת שמונה-עשרה, אסור למתפלל להפסיק את תפילתו ולהתפנות למרחב מוגן. את הדברים עיגן בסיבה הלכתית-ביטחונית: "כיפת ברזל" מספקת למתפלל הגנה מיידית.

 

עוד בערוץ היהדות  - קראו:

 

בראיון לרדיו "גלי ישראל" אמר רב העיר אשדוד, כי נשאל מה דינו של אדם השומע אזעקה באמצע תפילת שמונה-עשרה, המכונה גם תפילת העמידה. "בהלכה נפסק שאם נחש כרוך על עקביו של אדם המתפלל שמונה-עשרה, לא יזוז ממקומו. אבל אם עקרב כרוך על עקביו – יברח, כי עקרב נושך אך נחש לא נושך אם לא פוגעים בו", הסביר הרב.  

 

 

"לדעתי, כיפת ברזל הופכת את הסכנה לדרגת נחש ולא לעקרב, ולכן היום, אם אדם מתפלל שמונה-עשרה ויש אזעקה – הוא חייב להמשיך להתפלל". הוא הדגיש כי לפני שלוש שנים, טרם ימי כיפת ברזל, "הוריתי לקום ולרוץ למקום מוגן".

 

הרב שיינין הוסיף כי "אדם שלא עומד בשמונה-עשרה, חייב בוודאי לרוץ למקום מוגן, משום ונשמרתם מאוד לנפשותיכם. אך כשמדובר באמצע שמונה-עשרה, יש לנו בהלכה את שתי הדוגמאות, ואני חושב שהיום אנחנו בבחינת נחש, אחרי שהוכח שכיפת ברזל באמת מגינה מאוד".

 

לפני כשבוע, בעיצומה של הלחימה, הורו מנהיגי הציבור החרדי-ליטאי, הרבנים יהודה לייב שטיינמן וחיים קנייבסקי, לתלמידיהם מהדרום, שלא לשוב לאזור מגוריהם - שכן מדובר ב"פיקוח נפש".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
"כיפת ברזל" תגן עליכם
צילום: AFP
הרב יוסף שיינין
צילום: אבי רוקח
מומלצים