שתף קטע נבחר

ברק על איראן: לגלות רגישות למציאות בארה"ב

שר הביטחון השתתף בדיון של הוועדה בכנסת ורמז שעדיף לא לתקוף ללא תמיכה אמריקנית. "על ישראל להגביר את הרגישות, המודעות והקשב לדרישות הנובעות מהמציאות בארה"ב", אמר. הוא ציין כי הלחימה בעזה הסתיימה ב"מאזן חיובי לישראל"

שר הביטחון, אהוד ברק, השתתף הבוקר (יום ב') בדיון בוועדת החוץ והביטחון של הכנסת. הוא רמז שעדיף לא לתקוף באיראן ללא הסכמת הממשל האמריקני וביקש "לגלות רגישות למערכת הבחירות בארצות הברית".

 

עוד בערוץ החדשות של ynet:

צרפת: ישראלי ושני ילדיו נהרגו מירי ליד בי"ס יהודי

שיינפיין בכנסת: "חשבתי שמדובר בכדורי שינה" 

פרס בברכה לאיראנים: "התנערו מהדיקטטורה"

 

"היחסים הביטחוניים ושיתוף הפעולה האסטרטגי של ישראל עם ארה"ב נמצאים בנקודת הזמן הנוכחית ברמות שהן מהגבוהות והעמוקות ביותר שידענו אי פעם בתולדות היחסים בין המדינות", אמר ברק, "לעובדה זו השפעה ברורה ומיידית על ביטחון ישראל, על אופק עתידה על מעמדה בזירה הבינלאומית". לדבריו, "על ישראל להגביר את הרגישות, המודעות והקשב לדרישות הנובעות מהמציאות בארה"ב ולנקוט במדיניות של חיזוק והעצמת היחסים המיוחדים".

 

"אסור שתהיה איראן גרעינית". ברק (צילום: אריאל חרמוני, לע"מ) (צילום: אריאל חרמוני, לע
"אסור שתהיה איראן גרעינית". ברק(צילום: אריאל חרמוני, לע"מ)

 

עם זאת, ציין שר הביטחון כי "מומחים רבים בעולם מעריכים שתוצאת הימנעות מפעולה תהיה בהכרח איראן גרעינית וכי התמודדות עם איראן גרעינית תהיה יותר מסובכת, יותר מסוכנת ויותר יקרה בדמים, תרתי-משמע, מאשר עצירתה היום". הוא הוסיף כי "אסור שתהיה איראן גרעינית צבאית, אנו תובעים זאת מידידינו, זוהי גם עמדתם, זה מה שבני בריתנו ואנחנו אומרים ואנחנו מתכוונים למה שאנחנו אומרים. בעולם, כולל הממשל הנוכחי בארה"ב, מבינים ומקבלים שישראל רואה בהכרח את האיום אחרת מהם וכי בסופו של דבר ישראל היא האחראית לקבלת החלטות הנוגעות לעתידה, ביטחונה וגורלה".

 

ברק התייחס גם לעימותים בדמשק, בהם לפי דיווחים הרגו המורדים 80 מאנשי כוחות הביטחון. "משטר אסד נמצא בתהליך מתמשך של דימום והחלשות", אמר, "האירוע הבוקר בדמשק מדגיש זאת. היעדר ההכרעה מגביר את האבדות משני הצדדים, כאשר המשטר מפגין אכזריות קשה כלפי העם הסורי. הדבר מתרחש לעיני המצלמות והציבור ועדיין קשה להצביע על מנגנון הסיום, לוח זמנים ומאפייני היום שאחרי".

 

שר הביטחון אמר כי סבב הלחימה האחרון ברצועת עזה "הסתיים במאזן חיובי לישראל".

לדבריו, "ארגון הג'יהאד האיסלאמי ספג מכה קשה הן בכל הקשור לפגיעה בפעיליו והן לנזק ממשי לתשתיות.  בתגובה, ולעתים מתוך תסכול גובר, הארגון ריכז מאמץ לנסות ולהסב פגיעות ונזק באמצעות ירי רקטי לעורף ישראל - ירי שנכשל בעקבות הצלחת כיפת ברזל וסגירת מעגלי אש מהירה על חוליות ירי".

 

סבב הלחימה פרץ בעקבות חיסולו שלמזכ"ל ועדות ההתנגדות העממית, שתכנן להוציא לפועל פיגוע דרך סיני. לדברי ברק, "ההשלכות של פיגוע משטח מצרים בעת הזו, נוסף על חומרת האירוע לכשעצמו, עלולות היו לדרדר את מערכת הקשרים הרגישה מול מצרים לצד פגיעה בריבונות ישראל ולפיכך הוחלט על פעילות מניעה ושיבוש של הגורמים המכוונים את ביצוע הפיגוע".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ברק בוועדת חוץ וביטחון, היום
צילום: אריאל חרמוני, לע"מ
מומלצים