שתף קטע נבחר

אלפים בתפילות זיכרון בצרפת: "תקופה מסוכנת"

באירוע הזיכרון בעיר טולוז, שבה אירע הפיגוע בבית הספר היהודי, השתתף שר הפנים של צרפת והבטיח שמירה מוגברת על מוסדות יהודיים. סרקוזי הצהיר בבית הכנסת בפריז: נעשה הכול לעצור את הפושע

אלפים מבני הקהילה היהודית בטולוז ערכו הערב (יום ב') תפילה מיוחדת לציון האסון שפקד את הקהילה היום בבוקר, כשבפיגוע ירי בבית הספר "אוצר התורה" נרצחו ארבעה בני אדם, בהם שלושה ילדים. לתפילה קדמה ישיבה מיוחדת בבית הכנסת המרכזי של הקהילה היהודית. במקביל, בפריז נאספו יותר מאלף בני אדם בבית הכנסת "נצרת", בהם הנשיא ניקולא סרקוזי שהצהיר כי ארצו "תעשה הכול" כדי לעצור את הפושע. 

 

הפיגוע בצרפת - עוד כתבות ב-ynet:

 

סרקוזי הגיע למקום בלוויית רעייתו קרלה ברוני. גם יריבו משמאל, הסוציאליסט פרנסואה הולנד, נכח בטקס. "האירוע הזה מתועב ולא יכול לעבור ללא עונש. נשתמש בכל האמצעים, כל האמצעים העומדים לרשותנו כדי לעצור את הפושע הזה", אמר סרקוזי בבית הכנסת.

 

ניקולא סרקוזי וקרלה ברוני בבית כנסת בפריז, הערב (צילום: AFP) (צילום: AFP)
ניקולא סרקוזי וקרלה ברוני בבית כנסת בפריז, הערב(צילום: AFP)

  

הנשיא קשר בין הפיגוע בבית הספר לבין שני פיגועי ירי שאירעו בשבוע שעבר באזור טולוז, ובהם נרצחו שלושה חיילים. "אנחנו לא יודעים מה המניעים של הפושע. כמובן, לנוכח תקיפת ילדים יהודים, המניע האנטישמי נראה ברור. במקרה של (תקיפת) החיילים שלנו, אנחנו יודעים ששניים מהם היו מוסלמים והשלישי היה מהקריביים. אנחנו לא יודעים מה המניעים אבל אפשר לתאר שגזענות וטירוף רצחני קשורים לכך", אמר סרקוזי.

 

בית הכנסת "נצרת" בפריז, הערב (צילום: AFP) (צילום: AFP)
בית הכנסת "נצרת" בפריז, הערב(צילום: AFP)

 

בישיבה המיוחדת בבית הכנסת בטולוז השתתפו שר הפנים של צרפת ובכירים במערכת הביטחון, והם הביעו הזדהות עמוקה עם הקהילה היהודית. שר הפנים הבטיח כי התגבור המשמעותי של כוחות הביטחון והשוטרים שמקיפים כעת אתרים יהודיים יימשך כל עוד נמשכת החקירה סביב זהות האחראים לפיגוע. "אנחנו חיים בתקופה מסוכנת", אמר ל-ynet נשיא הקהילה היהודית בטולוז, אריה בן-סימון.

 

מניחים פרחים בבית הספר "אוצר התורה" בטולוז, הערב (צילום: AP) (צילום: AP)
מניחים פרחים בבית הספר "אוצר התורה" בטולוז, הערב(צילום: AP)

 

אבלים בירושלים: "נתאחד"

האבל על הנרצחים בטולוז חוצה גבולות. גם בבית הכנסת של קהילת יוצאי טולוז בירושלים התכנסו הערב עשרות מחברי הקהילה, והתפללו לזכר הנרצחים ולשלום הפצועים. "כשאיבר אחד נפגע - כל הגוף כואב", הסביר מישל בן-שושן, ממקימי בית הכנסת של הקהילה בישראל, "אנחנו כיוצאי טולוז מזועזעים, אבל כל יהודי באשר הוא מזועזע. האויבים שלנו צודקים בכך שהם חושבים שכשהם פוגעים ביהודי אחד הם פוגעים בכולנו", אמר בן-שושן, "אבל הם טועים בכך שהם חושבים שזו החולשה שלנו, רצח הילדים יגרום לנו להתאחד".

 

סבין אטיאס, שעלתה מטולוז לפני 13 שנים ולמדה בבית הספר "אוצר התורה", היא קרובת משפחתו של מנהל בית הספר יעקב מונסונגו, שבתו בת ה-8 מרים נרצחה בפיגוע. לדבריה רק בשבוע שעבר עבדה עם אביה של מרים בירושלים: "מדובר באדם מדהים שהתכוון לעלות לארץ בעוד שנתיים. כל היהודים שעלו לכאן עלו בזכותו". היא הוסיפה: "יש תחושות קשות של כאב וכעס. קשה להאמין שב-2012 רוצחים בצרפת ילדים יהודים, זה בלתי נסלח". לדבריה, בשנים האחרונות גברה האלימות כלפי היהודים בטולוז.

 

אברהם אזולאי, שעלה גם הוא מטולוז לפני כמה שנים ובעצמו חבר של משפחת מונסוגו, סיפר: "מדובר במשפחה מדהימה. זהו רב חרדי אבל עם גישה ליברלית, שהקים בתי ספר יהודיים רבים בצרפת". גם לדבריו בשנים האחרונות השתנתה האווירה בטולוז, יש רוב מוסלמי והיהודים מרגישים לחץ וחוסר ביטחון.

 

ג'ורג' לוי הוא קרוב משפחה של יונתן סנדלר ושני בניו שנרצחו בפיגוע בבית הספר. "יונתן איש יוצא מהכלל, עדין ואינטליגנטי", סיפר היום, "אביו הוא ראש קהילת ורסאי, כל בני המשפחה הם אנשים יוצאי דופן". לדבריו, "התחושה היום קשה מאוד, כשמכירים את מי שנהרג ואת סביבתו זה קשה במיוחד ולכן הגעתי לתפילה כאן מיד כששמעתי". לוי, שחזר מביקור בפריז לפני כמה ימים, סיפר: "יש תחושה של חוסר ביטחון בקרב הקהילה היהודית שם, בתי ספר ובתי כנסת הפכו לבונקרים, הפיגוע הזה יגרום ליותר אנשים להבין שמקומם של היהודים בישראל".

 

זירת הפיגוע בצרפת, היום (צילום: AP) (צילום: AP)
זירת הפיגוע בצרפת, היום(צילום: AP)

 

מרק סטלמן, עיתונאי יהודי מקומי, סיפר מטולוז: "ההרגשה כאן קשה מאוד אחרי מתקפת הטרור. אין מילים להסביר את התחושות, הקהילה היהודית פשוט בשוק. האמת

שחשבנו שדבר כזה יכול לקרות, ראינו את פיגועי הירי בעולם ובישראל, חשבנו שזה יכול לקרות גם כאן, אבל שום דבר לא מכין אותך לרגע שבו זה קורה. כך שהתחושה הבולטת כאן היא בעיקר הלם".

 

הרב רפאל בנון, לשעבר רב העיר טולוז, נמצא כעת בעיר ואמר: "זה אסון איום ונורא, הוא מזכיר לאנשים את מה שקרה פה ב-1982, כשערבי ירה על מסעדת גולדנברג בפריז. זה לא נתפס, מדובר בבית ספר, בילדה בת שמונה, באבא שהיה מורה עם שני הבנים שלו - הם נרצחו בדם קר. הרוצח הזה רץ אחריהם וירה בהם".

 

בהכנת הידיעה השתתפו אביאל מגנזי ועומרי אפרים
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מדליקים נר זיכרון בפריז
צילום: AFP
סרקוזי בבית הכנסת. "המניע האנטישמי נראה ברור"
צילום: AFP
פרנסואה הולנד מגיע לבית הכנסת
צילום: AFP
סבין אטיאס באירוע הזכרון בירושלים. "זה בלתי נסלח"
צילום: גיל יוחנן
ג'ורג' לוי. "תחושה של חוסר בטחון"
צילום: גיל יוחנן
זירת הפיגוע בטולוז, הבוקר
צילום: AFP
מומלצים