שתף קטע נבחר

צילום: AP

משחק מלחמה אמריקני: ישראל תתקוף באיראן

הכוחות האמריקנים המוצבים במזה"ת ערכו החודש תרגיל סודי שבמהלכו ניסו לחזות מה יקרה אם ישראל תבצע תקיפת מנע באיראן, שבעקבותיה יותקף הצי האמריקני במפרץ. התוצאה: מאות הרוגים אמריקנים

צבא ארה"ב ערך החודש משחק מלחמה חשאי שמטרתו להעריך את היכולות האמריקניות להגיב למתקפה ישראלית באיראן. כך אמרו אמש (יום ב') גורמים ביטחוניים אמריקנים ל"ניו יורק טיימס". המקורות דיווחו כי מהמשחק עולה שמתקפה כזו תוביל למלחמה אזורית נרחבת יותר, שעלולה למשוך פנימה את ארה"ב ולהביא למאות הרוגים אמריקנים.

 

איראן, העולם וישראל - כותרות אחרונות:

ברק על איראן: לגלות רגישות למציאות בארה"ב

פרס בברכה לאיראנים: "התנערו מהדיקטטורה"

מסר מאיראן: "נשפר את מערך ההגנה האווירית"

 

תמרון אמריקני במפרץ (ארכיון) (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
תמרון אמריקני במפרץ (ארכיון)(צילום: רויטרס)

 

הגורמים שמסרו את הפרטים השתתפו בעצמם בתמרון או תודרכו בנושא וביקשו להישאר בעילום שם מפאת חשאיות הנושא. הם אמרו כי הגנרל ג'יימס מאטיס, מפקד הכוחות האמריקניים במזרח התיכון,

במפרץ הפרסי ובדרום-מזרח אסיה, אמר לעוזריו לאחר התרגיל כי למתקפת מנע של ישראל יהיו כנראה השלכות חמורות על הכוחות האמריקניים באזור.

 

המשחק, "מבט פנימי", נמשך שבועיים. במהלכו תורגלה האפשרות שבעקבות תקיפת מנע ישראלית, טילים איראניים יפגעו בספינות הצי האמריקני במפרץ הפרסי ויהרגו לפחות 200 חיילים. במקרה זה הגיבה ארה"ב במתקפה על מתקני הגרעין האיראניים.

 

הגורמים הדגישו כי לא היה מדובר ב"חזרה" לקראת פעולה צבאית אמריקנית וכי ייתכנו תוצאות אחרות מכפי שחוזה התרגיל. אך המשחק הגביר את החשש כי ארה"ב לא תוכל להימנע ממעורבות במקרה של הסלמת העימות עם איראן.

 

בנוגע לפגיעה בתוכנית הגרעין האיראנית, האמריקנים פעלו על פי הערכה שמתקפת מנע ישראלית תעכב אותה בשנה וכי מתקפות התגובה האמריקניות לא יעכבו אותה יותר משנתיים נוספות.

 

על פי הדיווח, התרגיל נועד לבדוק את הקשר הפנימי במערכת הצבאית ואת התיאום בין הצוותים בפנטגון ובמפרץ הפרסי. "מבט פנימי" הוא משחק מלחמה שנערך פעמיים בשנה לערך כדי לבחון את תגובת הצוותים השונים

 ואת התיאום ביניהם. הצבא השתמש בו גם במלחמה הקרה ולקראת מלחמת המפרץ. 

 

"בסופו של דבר, משחק המלחמה הבהיר לגורמים הצבאיים את אופיין הבלתי צפוי והבלתי ניתן לשליטה של מתקפה ישראלית ומתקפת תגובה איראנית", אמרו הגורמים לעיתון.

 

מומחים בארה"ב ובישראל מאמינים שאיראן לא מעוניינת במלחמה כוללת בשטחה ולכן לא תתקוף ישירות מטרות אמריקניות במפרץ. עם זאת, כפי שעלה מידיעה קודמת של ה"ניו יורק טיימס", קשה למערב לקבל מודיעין מדויק ועדכני על הנעשה בחדרי חדרים של צמרת השלטון בטהרן.

 

Read this article in English

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ספינות הצי האמריקני במפרץ הפרסי
צילום: רויטרס
מאטיס. השלכות חמורות
צילום: AP
מומלצים