שתף קטע נבחר

איור: אופיר בגון

קדימה הסתער: המנועים שמריצים את מופז ולבני

רוחמה אברהם לא מפספסת אף כנס למען מופז - מחלקת הוראות בטון קשוח אבל כל הזמן מחבקת. יואל חסון נשכב על הגדר בשביל לבני בקרב חייה ו"מייצר סחף" אצל הפעילים. חמישה ימים לפריימריז, הצצה לפעילותם של האנשים שמנהלים את הקרב הפוליטי מלמטה

ציפי לבני ושאול מופז יגשו ביום שלישי לקרב על ראשות קדימה. בעוד השניים מתכוננים לרגע החשוב בקריירה הפוליטית שלהם, שיכריע מי יוביל את המפלגה בבחירות הבאות, מאחורי הקלעים יודעים כולם שכמעט הכול יקום וייפול על הארגון.

 

את העבודה השחורה, אם תרצו, מנהלת עבור מופז חברת הכנסת רוחמה אברהם, שנחשבת גם במחנה היריב לכוח המניע של הטוען לכתר. אצל לבני, אמון ח"כ יואל חסון על המלאכה, ולמרות הגדרתו כשחקן נשמה, הוא נחוש להוכיח שהוא גם יכול להיות הפליימייקר, זה שימסור את הכדור המכריע לניצחון. "השאלה המרכזית היא מי יצליח להביא יותר אנשים לקלפיות, כי זה כנראה יהיה צמוד מאוד. בפעם הקודמת הקרב הוכרע על 431 קולות, לא בטוח שהפעם הפער יהיה גדול יותר, ינצח מי שינצח", אומר פעיל מרכזי במפלגה.

 

לדוג את הקולות הצפים

אברהם דוגלת בעבודה קשה. מבחינתה, השטח יכריע את הכף ומי שלא יראה את פניו בכל מקום יפסיד. מנגד, חסון הנמרץ מודע לכך שהוא אמור לשכנע את אלו שלא החליטו עדיין למי יצביעו, שאותם מכנים במטה לבני "הקולות החופשיים", כלומר - כאלה שאינם משויכים לאחד מקבלני הקולות הגדולים. שניהם מדלגים מחוג בית אחד לשני, מפזרים הבטחות בכל כנס ודואגים להחדיר בכולם את הסיסמה המיתולוגית ההיא: מי שמצביע משפיע. לטובתם, כמובן. 

 

חסון ואברהם. ממתינים לפעילים על הקו (צילום: עופר עמרם) (צילום: עופר עמרם)
חסון ואברהם. ממתינים לפעילים על הקו(צילום: עופר עמרם)

 

אברהם בת ה-48 היא אחת מחברות הכנסת המחוזרות בקדימה. החלטתה ללכת עם מופז התקבלה באכזבה במחנה לבני, מאחר שהיא נחשבת לאחת הפוקדות הגדולות במפלגה. קחו, למשל, את הכנס שערך מופז לפני כחודש וחצי ביהוד. רגע לפני שהמועמד לראשות קדימה עלה לנאום, נשמעו קריאות "היא גדולה" מצד הקהל. מופז הבין למי הם מתכוונים. "אתם צודקים. היא הדלק שלנו, היא הנשמה שמאחורי כל הדבר הזה", אמר מנחה הכנס והזמין את אברהם לבמה.

 

גם חסון בן ה-39 הוא שועל פוליטי לא קטן, שמסתובב במסדרונות הפוליטיים מאז היה נער. "הוא שחקן נשמה, חי את המשחק בכל רמ"ח איבריו", אומר גורם במטה לבני על מי שהיה בקדנציה הקודמת יו"ר קואליציה ובנוכחית עמד בראש הוועדה לביקורת המדינה. "הוא הרוח החיה, כזה שמייצר סחף, התלהבות ומחדיר מוטיבציה בכל המעגלים הקרובים והרחוקים שלו", אומר פעיל במטה.

 

חסון. נחשב למקורב ביותר ליו"ר המפלגה (צילום: עופר עמרם) (צילום: עופר עמרם)
חסון. נחשב למקורב ביותר ליו"ר המפלגה(צילום: עופר עמרם)

  

חסון נחשב לאחד המקורבים ללבני, נאמן ביותר. ביום שלישי בשעת בוקר מוקדמת, הוא כבר היה בישיבת עבודה עם מספר פעילים מרכזיים. הוא מבקש לוודא שביום הבחירות יוכל לדעת בכל רגע נתון כמה מבין המצביעים הבטוחים של לבני הגיעו להצביע וכמה מהם זקוקים להסעה או דרבון להגיע לקלפיות. "אני לא רוצה להיות תלוי באף אחד", הוא מבהיר להם, "זה לא עניין מסובך. מבחינתי, מרגע זה שבו על המחשב, אני חייב נתונים בכל רגע כמה הגיעו".

 

עוד בחדשות ynet:

 

את הדברים של חסון מיישמת היטב גם אברהם. היא מחוברת לפעילי השטח, מכירה אותם ואת בני משפחותיהם באופן אישי ומשקיעה זמן לא מבוטל בתחזוק היחסים והקשר איתם. בממשלה הקודמת בראשות אהוד אולמרט, שימשה כשרת התיירות, השרה המקשרת בין הממשלה לכנסת וממלאת מקום שר הפנים. יש לה קשר צמוד והדוק עם מופז והיא נמנית היום עם המעגל הקרוב ביותר שלו. "היא הדלק שלנו", אומר אחד הפעילים. "הדרייבר שמריץ את כל העסק", אומר אחר. "התמיכה שלה במופז יצרה עבורו מומנטום ונהירה של פעילי השטח. היא גורמת לכולם להתחיל לעבוד".

 

יחס חם לצד דרישות בלתי מתפשרות

אברהם מקפידה להתקשר למטה הבחירות בכל בוקר, לבדוק את הדופק. "אשת האווירה אנחנו קוראים לה", אומרת פעילה מרכזית. "היא מביאה איתה אווירה של עבודה. אחראית על סגירת הפינות, אם יש התנגדויות היא תצליח לפרק אותן. כשאנחנו נתקלים בבעיות זה בדרך כלל מגיע אליה והיא מוצאת פתרון עוד באותו יום". שיטת העבודה של אברהם עקבית. היא פונה בקשיחות לפעילים, מבקשת לדעת למה דברים לא התבצעו, מנחיתה הוראות בטון כעוס אבל גם כל הזמן מחבקת ומחייכת. אין פעיל שלא זוכה למילה טובה, אין מי שמתקשר לבשר לה על הישג חדש ברשימת המתפקדים שלו ולא זוכה לתשומת לב אמיתית.

 

יד ימינו. אברהם ומופז (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
יד ימינו. אברהם ומופז(צילום: גיל יוחנן)

 

כמו אברהם, גם חסון הפך כבר לכתובת של הפעילים. לא פעם מגיעות שיחות למטה לבני שמבקשות לדבר עם חסון, שמצדו לא מהסס להרים טלפון לפעילים המובילים ומנחית הוראות. "שלום, זה יואל", הוא מודיע לפעיל מעבר לקו. "אני רואה שאתה חלק מיחידת העילית שלנו במטה ציפי לבני. זה אומר שאתה מקבל אחריות על קבוצה מסוימת ואחראי עליהם מ-א' ועד ת'. כל אחד מהם הוא עולם ומלואו בשבילך. חשוב שיבואו להצביע. היינו מאוד רוצים שמעכשיו ועד יום הבחירות האנשים תחתיך יהיו כל עולמך".

 

הפעיל מעט מנומנם אך מבהיר לחסון שהוא מגויס לטובת המשימה. "אם תצטרך תעדכן אותנו בזמן אמת ונדאג לך לכל מה שצריך. אנחנו בונים על אנשים כמוך", הוא שולח מחמאה. "חשוב לדחוף, לעודד ולהביא את האנשים - זה יבטיח את הניצחון לציפי".

 

אברהם במטה מופז בבאר שבע, השבוע. שולטת בכל תזוזה (צילום: הרצל יוסף) (צילום: הרצל יוסף)
אברהם במטה מופז בבאר שבע, השבוע. שולטת בכל תזוזה(צילום: הרצל יוסף)

 

ואברהם? היא תמיד נמצאת על הקו. "חשוב לי שתגיעו להצביע. אני תומכת במופז ורוצה שתבואו איתי, אני סומכת עליך", היא אומרת לפעיל שמתקשר. כשנשמע היסוס, היא מפרקת אותו באלגנטיות: "מופז הוא האלטרנטיבה היחידה לביבי. שלוש וחצי שנים שבהן לא היינו כלל על סדר היום הספיקו. עכשיו צריך לשנות". פעילה שמתמקמת לידה ומבחינה בהלך הרוח העולה מן השיחות ממלמלת: "זו לא מישהי שיוצאת פעם בשלוש שנים לפריפריה. היא נמצאת בשטח כל הזמן".

 

לראות ולהיראות בשטח

השבוע אפשר היה לראות את האהדה שלה זוכים חסון ואברהם בשטח. בכנס ביהוד אברהם מתקבלת בכבוד ששמור למנהיגים. "הכוח שלה הוא בנגישות. אין כזה דבר שאי אפשר להשיג אותה. יותר ממחצית פעילי המטה הזה, הם שלה. כשהיא אומרת אני תומכת במופז, אנחנו הולכים אחריה". שעתיים של שיחות במטה ואברהם כבר בדרך לבאר שבע. כ-30 פעילים מרכזיים ממתינים לה שם בקוצר רוח, חלקם מבקשים להצטלם איתה אבל היא נחושה להבהיר שהיא כאן בשביל לעבוד, ויש מי שעושה לה יחסי ציבור מצוינים.

 

רק אחד ירים לחיים. מופז ולבני בימים טובים יותר (צילום: הדר כהן) (צילום: הדר כהן)
רק אחד ירים לחיים. מופז ולבני בימים טובים יותר(צילום: הדר כהן)

 

"מי שהתחיל את הנהירה של פעילי השטח אל מחנה מופז הייתה היא", מחמיא לה ראש עיריית קריית מלאכי, מוטי מלכה, בפני הפעילים. "אחריה הגיעו כולם כי הם הבינו בדיוק מה קורה ומי הצד החזק. גם כשהייתה שרה היא לא שכחה את השטח ויצאה מכליה כדי לעזור לחלשים, וזה מה שגורם לנו להיות איתה עד הסוף".

 

ביציאה משם נמשכים הטלפונים. חלקם מלאים בתלונות על ספר הבוחרים, מצביעים שמתלוננים על כך ששובצו להצבעה רחוק מבתיהם. בתשע וחצי בערב היא מגיעה חזרה הביתה. פעיל שמקורב אליה מאוד, ממליץ לה ללכת לנוח והיא מחייכת אליו: "הערב הזה רק התחיל, יש עוד הרבה מה לסגור".

 

חסון ולבני. הוא המנוע שלהם      (צילום: דודי ועקנין) (צילום: דודי ועקנין)
חסון ולבני. הוא המנוע שלהם (צילום: דודי ועקנין)

 

גם חסון כבר שכח מה זה בית. מדי ערב הוא מגיע לכנסים וחוגי בית, בידיעה שזה מה שעשוי להכריע את הכף. "הוא יודע לעבוד בשטח. יואל הוא איש עבודה ורואים את התוצאות שלו", אומרים מכריו. "הוא ללא ספק אחת הדמויות הבולטות במטה. אי אפשר לפספס כשהוא נמצא וכשהוא מוביל. את הכוח הרב שלו הוא צבר בעיקר בזכות הנאמנות שגילה ללבני. הוא נשכב בשבילה על הגדר, גם ברגעים מאוד קשים, ולא חיפש לעצמו חיים קלים".

  

האם יישמר הכבוד ההדדי בין המחנות?

בשלישי  או ברביעי לפנות בוקר זה יסתיים. לבני או מופז, כולם יודעים שאחרי הפריימריז יצטרכו לעבוד יחד אם ברצונם לשמור על מפלגה חזקה יחסית. זו אולי גם הסיבה שמתחת לפני השטח, מחולקות גם מחמאות לשני האנרג'ייזרים של שני המטות. "אין ספק שאברהם היא הנשמה שמאחורי מטה מופז ותרומתה לארגון היא מכרעת", מודים במחנה לבני. "אין ספק שהיא חלק חשוב ומשפיע מאוד במנגנון. היא המנוע

 שלהם".

 

גם במטה מופז שמענו מחמאות לאיש שמנהל את הקמפיין של לבני, שלדבריהם עשוי לקצור, במקרה של ניצחון, מיקום גבוה מאוד ברשימה של לבני לכנסת הבאה. "יואל הוא איש שטח, יודע לגשת לפעילים ויודע להניע", אומרים שם. "הוא יודע לעבוד, אין על זה מחלוקת. הפעילים מגיבים אליו מצוין וגם השטח".

 

האם גם ביום רביעי בבוקר יימשכו המחמאות והפרגון בין הצדדים? את זה כבר התוצאות יגידו.  

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
לבני ומופז. מלחמה
צילום: ירון ברנר
חסון. "שלום, זה יואל"
צילום: גיל יוחנן
אברהם. "תגיע להצביע"
צילום: הרצל יוסף
מומלצים