שתף קטע נבחר

מחיר הסנקציות: הנפט עולה - וגם מחירי הדירות

ועדת טרכטנברג גיבשה את המלצותיה לפתרון מצוקת הדיור, אך נראה שחבריה לא לקחו בחשבון את החרפת המשבר עם איראן שהזניקה את מחירי הנפט ועקב כך גם ייקרה את חומרי הבנייה. לכם זה יעלה עוד כ-100 אלף שקל ברכישת דירה

אולי ראוי שבפעם הבאה תכוון מחאת הדיור אל השלטון באיראן. גורמים בענף הבנייה מדווחים על מצוקה אמיתית שבה מצד אחד ישנה התייקרות בייצור חומרי הגלם, כתוצאה מהתייקרות הנפט, ומצד שני דרישה של הקבלנים להתאים את עצמם לרוח התקופה. גורם בענף סיפר כי נוצרה מציאות שבה החזק שולט ומעלה מחירים, והזהיר כי הדבר יביא להתמוטטות של חברות ייצור חומרי בנייה.

 

כתבות נוספות בנושא דיור ובנייה :

 

אלי כהן, מנכ"ל תרמו-קיר מפעל לייצור אבקות לתעשיית הבנייה, סיפר ל-ynet: "עליית מחירי האנרגיה מגיעה בסופו של דבר אלינו, ליצרנים. אנו מגלגלים את זה לקבלנים, אבל הקבלנים לא יכולים להעלות מחירים בגלל מדיניות הממשלה. הפקת חומרי גלם במחצבות, כרורכה בשימוש באנרגיה. שימוש בתנורים ופיצוצים שהרימו את עלות המוצר", סיפר. "לפני חצי שנה טון טייח עלה בין 300 ל-450 שקל, והיום הוא עומד על לא פחות מ-550 שקל. אם פעם עלות הבנייה לקבלן עמדה על 1,000 דולר למ"ר, היום המחיר קפץ ב-20%".

 

לפי תחשיב זה, שמקובל בענף הבנייה, עליית מחירי החשמל בחודשים האחרונים תביא לעלייה של עשרות עד מאות אלפי שקלים במחירה הסופי של דירה חדשה. עלות דירה ממוצעת שעמדה על כ-500 אלף שקל, תעמוד על 600 אלף שקל ותוסיף למחירה הסופי 100 אלף שקל.  

 

וזה לא רק הנפט שמטפס, גם הדולר 

התסכול מורגש גם אצל חברות הבנייה, ולא רק אצל היצרנים. אלו נאלצות לשלם, בסופו של דבר, על עליית חומרי הגלם. "המחירים תמיד כלפי עליה. כל חומרי גלם עולים. חשוב להבין שלחשמל יש חלק מאד חשוב בתהליך הייצור. אין כל חומר גלם שבאחריותי שהוזל. הברזל עלה משמעותית. חומרי הבנייה עלו. בשלושת החודשים האחרונים יש עליה של בין 5% ל-10%", סיפר אלכס רביזן, קניין בסולל בונה. "הספקים מנסים להעלות כל הזמן מחירים, אך לא תמיד הם מצליחים, אבל יש דברים שפשוט אין ברירה וזאת, כמו שאמרתי, בשל החלק הנכבד של החשמל בייצור חומרי הגלם".

 

אומנם, לאחרונה נפתחו לייבוא שווקים של מספר חומרי גלם לבנייה, אך גם כאן מתלוננים הקבלנים כי לא שפר מזלם. "גם החומרים המיובאים במגמת עלייה, שכן שער הדולר עלה מ-3.6 ל-3.8", הוסיף רביזן. מנגד, אחד הקבלנים שסירב להיחשף, אמר כי בחודשים האחרונים, למרות הכל, ישנה גם מגמה חיובית שהיא כניסה של חומרים ממוחזרים וזולים יותר לשימוש. 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
כמו דומינו. הסנקציות על איראן מגיעות לשוק הנדל"ן
מומלצים