שתף קטע נבחר

נגנז חוק לפיקוח על מעונות יום: "חשש מתחרות"

שר התמ"ת שמחון וח"כ אורלב זעמו על "בעלי אינטרסים שעשו יד אחת עם לוביסטים", והחוק שהיה אמור להטיל פיקוח - ולפי התחזיות גם להעלות את מחירי מעונות היום - לא יעלה להצבעה. בארגון הגנים הפרטיים בירכו

בפעם השלישית תוך שנתיים נדחתה העלאת הצעת חוק הפיקוח על מעונות היום. לפיכך, המעונות לגילאי 0-3 ימשיכו לפעול ללא כל אכיפה ופיקוח פדגוגי ובטיחותי. את ההחלטה על ביטול החוק קיבל היום (ד') שר התמ"ת שלום שמחון, בעקבות התנגדויות של חברי כנסת ונציגי מעונות היום הציבוריים והפרטיים שהצליחו למנוע את אישורו בוועדה לזכויות הילד והעברתו לקריאה שנייה ושלישית בכנסת.

 

"הארגונים המפעילים את המעונות מבקשים למנוע את פתיחת תחום המעונות לתחרות על ידי הכנסת המעונות הפרטיים למסגרת מפוקחת ומסובסדת, דבר שיגדיל את ההיצע ויוריד מחירים", אמר בזעם השר שמחון. "המדינה החליטה להשקיע בתחום המעונות 3.5 מיליארד שקלים ובסכום זה ניתן היה למגן את גוש דן באמצעות כיפת ברזל אבל צערי מדובר באינטרסים גדולים, כל ארגון כזה מקבל מאות מיליונים מהמדינה והם מבקשים להמשיך לפעול לבד בזירה בלי פיקוח".

 

הצעת החוק ביקשה לקבוע לראשונה סטנדרטים וקריטריונים פדגוגיים ובטיחותיים לקבלת רישיון והפעלה של מעונות יום ופעוטונים, ובין היתר הגדירה את גובה התקרה במעון, שטח החצר, גידור, מעקה ביטחון, גודל המטבחון והיקף חדר השירותים וחדר הכביסה. בנוסף נקבע כי אדם שיחרוג מהקריטריונים שיקבעו בחוק דינו יהיה שנת מאסר.

 

יו"ר הוועדה לזכויות הילד זבולון אורלב אמר כי "זהו יום שחור לשלומם ודרך חינוכם של ילדים, בעלי אינטרסים כספיים ופוליטיים וחוששים מתחרות עשו יד אחת והצליחו בעזרת לוביסטים ויח"צנים לגרום לעיכוב החוק".

 

המתנגדים לחוק טענו כי הקריטריונים החדשים יאלצו את הגנים לעלויות בינוי בסך מאות אלפי שקלים

 שיעלו את המחירים עבור ההורים בעשרות אחוזים, וגם דו"ח של בנק ישראל חזה זאת. דוברת ארגון גני הילדים הפרטיים בישראל, שולמית ביסמנובסקי, הביעה סיפוק מביטול החוק ואמרה כי "העמידה בסטנדרטים הייתה מאלצת את הגנים להכפיל מחיריהם והנטל היה נופל על כתפי ההורים".

 

הארגונים המפעילים את מעונות היום אמרו: "אנו מעוניינים לקדם פיקוח שיחזיר לראשונה את המסגרות לגיל הרך, אולם החוק במתכונתו הנוכחית אינו נותן מענה אמיתי לתיקצוב העלויות ולפיכך יביא בהכרח לסגירת מסגרות והעלאת מחירים".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
שר התמ"ת שלום שמחון
צילום: גיל יוחנן
ח"כ זבולון אורלב
צילום: גיל יוחנן
מומלצים