שתף קטע נבחר

קרובי הנרצחים: מותו לא מנחם, אין נקמה שתספיק

קרוביהם של קורבנות הטבח בביה"ס היהודי קיוו שמוחמד מראח ייתפס בחיים ויישפט. זה כבר לא יקרה. "העיקר שהוא מת", אמר אביו של יונתן סנדלר, שנרצח עם שני בניו. ידיד משפחתה של מרים מונסונגו: "הוא עוד היה משתחרר מהכלא והופך לגיבור"

בני משפחותיהם של הנרצחים בבית הספר בטולוז קיבלו בצהריים (יום ה') ברגשות מעורבים את הידיעה על מותו של המחבל מוחמד מראח, שטבח ביקיריהם. אהרון גץ, חברו של יונתן סנדלר שנרצח בפיגוע הירי יחד עם שני בניו הקטנים, אריה בן 6 וגבריאל בן 3, סיפר ל-ynet כי אביו של סנדלר אמר: "ציפינו וחיכינו שיעשו לו משפט פומבי, שישמש למיגור האנטישמיות, אבל העיקר שהוא מת". בפיגוע נרצחה גם מרים מונסונגו, בת 8, שהמחבל ביצע בה וידוא הריגה.

 

סופו של המחבל מטולוז - הכתבות האחרונות:

 

מוחמד מראח נורה בצהריים למוות בשעה שניסה לקפוץ אל מותו מחלון הבית שבו התבצר בטולוז, אחרי שכוחות הביטחון של צרפת פשטו עליו בתום מצור של יותר מ-30 שעות. בביתו נמצאו צילומים שבהם תיעד את מעשי הרצח שלו. פרט לרצח ארבעת היהודים בבית הספר "אוצר התורה", מראח אחראי לעוד שני פיגועים שבהם נרצחו בסך הכל שלושה חיילים. שניים מהחיילים היו מוסלמים.

 

אריאל מונסונגו, דודהּ של מרים מונסונגו שנרצחה, אמר ל-ynet: "אנחנו לא כל-כך רואים בזה נחמה כי זה לא מה שחיפשנו. אנחנו מחפשים את הילדה, החיסול שלו לא יחזיר לא אותה, לא את הילדים האחרים ולא את האבא שנרצח באופן מתועב ביותר. הדבר היחיד שמנחם אותנו מעט הוא שאותו מתועב, אותה חלאה, אותה מפלצת, לא ימשיך להרוג עוד אנשים, עוד יהודים. זה קצת מנחם אותנו, לא מנחמת אותנו הנקמה כי אין נקמה מספיק גדולה בשבילו. אבל הוא לא ימשיך להרוג ולחסל כמו חייל רע עוד בריות בעולם".

 

אהרון גץ סיפר כי גם הוא קיווה שהרוצח ייתפס בחיים: "דיברתי עם הרבה חברים בקהילה בטולוז, רצינו מאוד שיהיה משפט צדק פומבי, שהרוצח יעיד ויגיד בפומבי שזה בגלל הילדים מעזה ותהיה לזה קונטרה, שיבינו מה עומד מאחורי חיית האדם הזה שהרג ילדים חפים מפשע. זה לא קרה". עם זאת הבהיר גץ כי מבחינתו חיסול המחבל עדיף על פני המשך חוסר הוודאות.

 

"כבר שלושה ימים, מאז הרצח, אנשים לא ישנים בטולוז", אמר גץ, "היה מפחיד לצאת מהבית, אפילו למכולת, כי לא תפסו את הרוצח. לא הצליחו לעצור את הפושע, הוא הסתובב חופשי והיה חשש שהוא יתקוף שנית. הוא גם אמר שהוא תכנן לבצע עוד פיגועים והתגורר במרחק של שלושה קילומטר, כך שאחרי שתפסו אותו, אפילו שהוא מת, אפשר לומר שזו הקלה גדולה".

 

שאול נחום, ידיד קרוב של משפחת מונסונגו שעבד בבית הספר "אוצר התורה", מוצא בחיסול נחמה כלשהי. "אולי יותר טוב ככה. הוא היה צעיר מאוד, ואם הוא היה הולך לכלא

הוא היה נשאר שם רק 15 שנים, יוצא מזה, ממשיך לחיות, כותב ספר. כך שבמצב שבו הוא כנראה פעל לבד ויודעים עליו את מה שצריך לדעת לא כל-כך חשוב לעצור אותו ולדבר איתו. זה לא היה נותן כלום, אולי הוא בכלל היה הופך לגיבור".

 

הרב גבריאל סבג, מורה בבית הספר "אוצר התורה" בטולוז, היה במוסד החינוכי בעת הפיגוע השבוע. בשיחה עם ynet היום אמר: "אני בדיוק נמצא בבית הספר ומכניס את הילדים לכיתות. שמעתי שהרגו את המחבל. האם זה מועיל או לא? את זה נדע מאוחר יותר, מוקדם מדי להגיד מה יהיה עכשיו. עכשיו אנחנו דואגים לזה שהילדים יהיו מסוגלים להיכנס לכיתות, שום דבר לא מובן מאליו".

 

הרב סבג הוסיף: "יש ילדים ומורים שיותר לא ייכנסו לכיתות, יש כאלה שכבר לא איתנו וצריך למלא את מקומם. הילדים הם הנחמה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: AP
כבאים עוזבים את זירת האירוע, היום בצהריים
צילום: AP
צילום: AFP
שרם הפנים של צרפת לאחר ההודעה על מות המחבל
צילום: AFP
מומלצים