שתף קטע נבחר

צילום: AP

"ראש סבא"א קרוב למערב, מוטה נגד איראן"

בכירים לשעבר בסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית מותחים ביקורת על התנהלותו של היו"ר הנוכחי, יוקיה אמנו וטוענים כי הוא מונע דיון ומגוון דעות, לעומת קודמו המצרי. "קרוב לאובמה, מקיף עצמו במי שחושבים כמוהו לגבי איראן"

האם יו"ר הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית (סבא"א ) משתיק ביקורת, מתעלם מחוות דעת שונות ונוטה לטובת המערב באופן שעלול להכשילו בעבודתו? האשמות אלה לא נשמעות מפי משטר האייתוללות, אלא דווקא ממי ששימשו תחת יוקיה אמנו בארגון. בכירים לשעבר בסוכנות אמרו אמש (יום ה') ל"גרדיאן" הבריטי כי אמנו מקורב מאוד לארה"ב ומקיף עצמו באנשים שמחזיקים בדעה דומה לשלו לגבי איראן.

 

אמנו. "מחזיק מקל גדול ומכה בו את איראן" (צילום: AFP) (צילום: AFP)
אמנו. "מחזיק מקל גדול ומכה בו את איראן"(צילום: AFP)

 

הדיפלומט היפני, שהתמנה לתפקידו ב-2009, מנהיג את הסוכנות בתקופה שבה המתח בין המערב לטהרן סביב תוכנית הגרעין הולך ומחמיר. דו"חות הסוכנות, ובפרט הדו"ח שפורסם בנובמבר שלפיו לתוכנית היה ממד צבאי.

 

רוברט קלי, שעמד בראש צוות הסוכנות שעסק בעיראק בזמן הפלישה האמריקנית לשם, השווה בין הטעויות שנעשו אז, לגבי החזקת נשק להשמדה המונית בידי בגדד, לבין ההערכות של הסוכנות לגבי איראן כיום.

 

"אמנו נופל למלכודת של דיק צ'ייני (סגן נשיא ארה"ב דאז)", אמר קלי, "הוא סומך על קבוצה מאוד קטנה של אנשים והדעות לא נבדקות. מה שלמדנו אז לקראת המלחמה הוא שהניתוח לא צריך להישאר בידי קבוצה קטנה".

 

גורמים נוספים אמרו כי בניגוד לכהונתו של קודמו, מוחמד אל-בראדעי, כהונתו של אמנו לא מתאפיינת ב"דיון נמרץ" סביב הממצאים. הם הביאו כראיה את החלטתו של אמנו מהשנה שעברה לבטל את המשרד ליחסי חוץ ותיאום מדיניות של הסוכנות (אקספו).

 

"היה ריכוז של הכוח, ופחות מגוון של דעות", אמר גורם בכיר לשעבר בסוכנות, שטען שאמנו הקיף עצמו ביועצים בעלי גישה דומה לאיראן.

 

בראדעי כראש סבא"א. "נתן יותר ליהנות מהספק" (צילום: AFP) (צילום: AFP)
בראדעי כראש סבא"א. "נתן יותר ליהנות מהספק"(צילום: AFP)

 

דיפלומטים מערביים בווינה, מקום מושבה של הסוכנות, הגנו על עמדתו של אמנו בפני העיתון. "ניתן לומר שאל-בראדעי נתן יותר ליהנות מהספק מאשר אמנו. הוא חשש יותר לשפוט מפני שלא הייתה לו ודאות של 100%. אמנו אומר, 'אין לי ודאות של 100%, אבל אין היגיון לשתוק עד שרואים את האקדח המעשן'".

 

ה"גרדיאן" מזכיר כי המחלוקת סביב מנהיגותו של אמנו החלה עוד בבחירות לראשות הסוכנות, אז גבר בהפרש קטן על יריבו מדרום אפריקה, שייצג את המדינות המתפתחות. לאחר הבחירות נחשפו בוויקיליקס מברקים שחשפו את נאמנותו הרבה של אמנו לארה"ב.

 

"הנהנים העיקריים מכהונתו של אמנו היו המדיניות של ארה"ב והתעשייה הגרעינית ביפן",

אמר לעיתון ג'וסף סירינסיון, נשיא ארגון אמריקני נגד הפצת נשק גרעיני. " אין מרחק בינו לבין ברק אובמה והוא דחה ביקורת רצינית על הסוכנות בזמן משבר פוקושימה". את ההבדל בינו לבין אל-בראדעי בנושא איראן הוא מתאר כהבדל של "יום ולילה". לדבריו, "אל-בראדעי חיפש כל הזמן פתרון דיפלומטי, בעוד אמנו אוחז במקל גדול ומכה באיראן שוב ושוב".

 

הסוכנות לא הגיבה לביקורת שהובאה ב"גרדיאן", בהתאם למדיניותה הנמנעת מדיון פומבי.

 

Read this article in English

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אמנו. "ריכוז כוח"
צילום: AFP
אל-בראדעי. "דיון נמרץ"
צילום: AFP
אובמה. "אין מרחק"
צילום: EPA
צ'ייני. "ליפול למלכודת"
צילום: AP
מומלצים