שתף קטע נבחר

נתניהו: אין לי שום כוונה להקדים את הבחירות

בישיבת שרי הליכוד הודיע ראש הממשלה כי הוא לא מתכוון להקדים את הבחירות לכנסת, שאמורות להיערך בנובמבר 2013. "אני לא ממהר לשום מקום", הדגיש. בישיבת הממשלה הוא התייחס לגל הרציחות במגזר הערבי: "צריכה להיות שותפות באכיפת חוק. מצפה שהמגזר ישתף פעולה"

כשברקע הפרסומים המתרבים על הקדמת הבחירות לשנה זו, אמר הבוקר (יום א') ראש הממשלה, בנימין נתניהו, כי זה לא צפוי לקרות. בישיבת שרי הליכוד, אמר נתניהו: "אני לא ממהר לשום מקום. אין לי שום כוונה להקדים את הבחירות". מועדן המקורי של הבחירות לכנסת הוא נובמבר 2013.

 

רבים במערכת הפוליטית, בהם יו"ר הכנסת ראובן ריבלין, העריכו כי הבחירות יתקיימו עוד השנה. ביום חמישי אמר יו"ר הכנסת כי הוא ינסה להשיג הסכמה על קיומן של הבחירות בתחילת ספטמבר, עוד לפני החגים. ריבלין העריך כי לא ניתן יהיה לאשר את תקציב 2013 בשל הגזרות הקשות הצפויות בו, ורמז גם על אפשרות של פילוג הקואליציה בשל מחלוקות עקרוניות קשות הקיימות בין השותפות הקואליציוניות.

 

נתניהו התייחס בפתח ישיבת הממשלה לגל הרציחות במגזר הערבי. בסוף השבוע נרצחו שלושה ערבים בלוד, טייבה וטמרה. "צמצום האירועים הוא יעד של הממשלה ושל המדינה. אני מעריך שעולים קולות מהמגזר להגביר את האכיפה במגזר. צריך שהמגזר יעזור לעצמו גם בפעולות של התנדבות בשירות האזרחי. ללא אכיפת חוק, כל הצעדים שאנו עושים לשלב את הערבים לא יעזרו. צריכה להיות שותפות באכיפת חוק ואני מצפה מהמגזר לשתף פעולה".

 

לפני תחילת ישיבת הממשלה התייחסו השרים לכמה נושאים מדיניים ופנימיים. השר לפיתוח הנגב והגליל, סילבן שלום, התייחס לנעשה במועצת זכויות האדם של האו"ם, וטען כי לא ניתן לצמצם את החלטותיה האנטי ישראליות. "כל זמן שאלה החברות במועצה, פסק הדין ידוע מראש. לכן צריך להתעלם באופן מוחלט מהוועדה הזו". בהתייחס לטענות שהרשות הפלסטינית פועלת נגד ישראל, טען שלום: "זו פשוט חוצפה. לא נוכל להמשיך עם המצב הזה. זה חייב להיפסק". הוא שיגר אזהרה כלפי יוזמי הצעדה לעבר ירושלים ואמר: "מי שחושב שצה"ל לא יירה, שיחשוב פעמיים".

 

שר החינוך גדעון סער הצטרף לדברים בנוגע למועצה לזכויות האדם, וטען כי יש "להתחיל להבהיר מי הגופים האלה, מי המדינות שמובילות אותם, ומה מצב זכויות האדם בתחומן". עוד הציע השר סער "לשקול צעדים נגד הפלסטינים". שר התשתיות, עוזי לנדאו, הצטרף גם הוא לאזהרות בנוגע לצעדה: "גם לפני שנה היו רעיונות לצעדות. מי שפועל

 נגדנו ישלם מחיר גבוה וכבד". בהתייחס לעלייה הנוספת במחירי החשמל, הוא אמר: "נעשית בדיקה בעניין, כדי להביא למצב שבו מי שחוסך ישלם מחיר נמוך יותר".

 

בינתיים עולה מסקר, שנערך על-ידי "ידיעות אחרונות" ומינה צמח ופורסם ביום שישי האחרון, כי הליכוד יקבל 29 מנדטים, ללא קשר לזהות העומד בראש קדימה. לפי הסקר, קדימה בראשות ח"כ ציפי לבני תזכה ב-15 מנדטים ואילו אם בראש המפלגה יעמוד ח"כ שאול מופז תקבל המפלגה 12 מנדטים. יאיר לפיד, כך על-פי הנתונים שהתקבלו, צפוי לזכות ב-13 מנדטים אם לבני תתמודד בראשות קדימה ומנדט אחד יותר אם מופז ינצח בפריימריז שייערכו ביום שלישי. ישראל ביתנו של אביגדור ליברמן תקבל 12 מנדטים אם לבני תתמודד ו-14 אם מופז. כמו לליכוד, גם למפלגת העבודה לא משנה מי יעמוד בראש קדימה - והמפלגה צפויה לקבל 13 מנדטים.

 

Read this article in English

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
נתניהו. "לא ממהר"
צילום: אבישג שאר-ישוב
מומלצים