שתף קטע נבחר

זירת הפריימריז: למה לבני, למה מופז

הצבעה לציפי לבני היא בחירה בפוליטיקה לא עסקנית, העומדת על עקרונותיה ולא מוכרת אותם תמורת אתנן. בחירה בשאול מופז תספק מענה לצורך בביטחון צבאי ובביטחון חברתי. שתי דעות על שני הטוענים לכתר בקדימה

פוליטיקאית מסוג אחר / יצחק בן ישראל 

מתפקדי קדימה עומדים לקבוע מי יעמוד בראש המפלגה. מדובר בקבוצה קטנה יחסית של בוחרים שעומדת לחרוץ לא רק גורלות של אישים, אלא גם את גורל התקווה לאלטרנטיבה פוליטית במדינת ישראל. שני המועמדים אנשים ראויים. לכל אחד יש נקודות חוזקה ונקודות חולשה משלו. לצערנו, אי אפשר להרכיב אדם אחד משניהם. צריך לבחור אחד.

 

אם לשפוט לפי הסקרים, יש ציבור גדול של מאוכזבים מציפי לבני. כשניתנה לה ההזדמנות להקים ממשלת מעבר אחרי פרישת אולמרט, היא סירבה לעשות את מה שכל "פוליטיקאי" היה עושה, ולקנות את המלוכה בתשלום הרגיל לש"ס. מתנגדיה בקדימה רואים זאת כהוכחה לכך שהיא לא "פוליטיקאית", ושאסור להעמידה בראש המפלגה. רגע, האם לא בחרנו בה משום שרצינו פוליטיקה אחרת? האם זה לא עומד לזכותה דווקא? אם הם מתנהגים כמו כולם, אנו אומרים עליהם בבוז שהם פוליטיקאים שנפשנו קצה בהם. אם הם מנסים לדבוק בעקרונותיהם, אנו חורצים את גורלם כלא מתאימים לפוליטיקה.

 

אלטרנטיבה שלטונית. ציפי לבני  (צילום: ירון ברנר) (צילום: ירון ברנר)
אלטרנטיבה שלטונית. ציפי לבני (צילום: ירון ברנר)

 

ציפי לבני לא ניצלה את בחירתה כיו"ר המפלגה כדי לתמרן פוליטית את יריביה במפלגה (החוצה אם אפשר), לדאוג לבחירת אנשי שלומה ולהציג את הממשלה ככלי ריק בכל הזדמנות. מתנגדיה אינם מבינים מה האחריות הלאומית הזו שנפלה עליה פתאום. כושר תמרון במפלגה, דחיפת מתנגדיה החוצה, צעקנות מעל במת הכנסת, היו קרויים פה פעם בשם עסקנות. אז אנחנו בעד או נגד עסקנות?

 

ההכרעה בפריימריז של קדימה אינה רק הכרעה פרסונלית. המצטרף החדש לשורות מופז, אבי דיכטר, אמר כי זו הכרעה על גורלה של קדימה. טעות בידיו. זו הכרעה בדבר התקווה לאלטרנטיבה לשלטון הקיים. אם הצמד הזה ינצח, הוא ימהר להסתופף תחת כנפי הקואליציה הנוכחית, ולהיות כמו כל השאר. לבחירות הפנימיות בקדימה תהא משמעות לאומית כבדה. קדימה ללא ציפי לבני בראשה תהא עוד מפלגה בשלל המפלגות המתחרות על נתח מהשלטון והמוכנות לשלם כל מחיר לשם כך. אם זה מה שיקרה, איזו בחירה תעמוד בפני הציבור בבחירות הכלליות? איך יוכל הציבור לבחור במפלגה שלא תהא דומה לכל השאר, אם לא תהיה מפלגה כזו? גורל השאלה הזו מוחזק כיום בידי קומץ מתפקדי קדימה.

 

הציבור בכללותו יושב בביתו, מתבונן בנערים המשחקים לפניו ומחכה שיתנו לו לפחות את האפשרות לבחור את הבחירה הנכונה. הוא אינו משתתף במשחק הפריימריז של העמדת האפשרות הזו על הרגליים. זו תופעה מצערת שצריך יהיה לתקן. היא מגדילה את האחריות הנופלת על מתפקדי קדימה שאמורים לצאת לקלפי המפלגתי ולהראות שתוצאות הפריימריז אינן נקבעות כל כולן בידי קבלני הקולות.

 

מאות אלפי אנשים צעדו בקיץ האחרון במחאה ברחובות. הם רצו לתקן את החברה וליצור ישראל טובה יותר. התנאי ההכרחי לכך הוא פוליטיקה אחרת. ופוליטיקה אחרת משמעותה התנהגות פוליטית לא עסקנית, עמידה על עקרונות ואי מכירתם תמורת אתנן כזה או אחר. האם ביום הבחירות תהיה מפלגה כזו שיש ביכולתה להוות אלטרנטיבה שלטונית? זו השאלה האמיתית העומדת כיום בפני במתפקדי קדימה. בחירה בציפי לבני או במפלגה קטנה נוספת הנאבקת עם שאר המפלגות על נתחי שלטון. מתפקדי קדימה מחזיקים בידם את המפתח לשאלה אם בבוא יום הבחירות תהיה לאזרחים יכולת לבחור בדרך אחרת.

 

אלוף (מיל') פרופ' בן ישראל שימש חבר כנסת מטעם סיעת קדימה

 

הגיע זמן מופז / רפי איתן

מגיעה שעה בחייו של אדם, לאחר שעשה כברת דרך משמעותית, צבר את הניסיון הנדרש וקיבל את תעודות הגמר המתאימות, לטפס שלב ולהתייצב אל מול אתגרים שהם אתגר חייו. שאול מופז עשה את כל אלה. מחר הוא מבקש בשנית את אמון בוחרי קדימה. אני מאמין שהאמון הזה צריך להינתן לו.

 

זכיתי לעמוד לצדם של מנהיגים ברגעי הכרעה מהחשובים בתולדות האומה. אני מכיר את תכונות האופי, עצבי הברזל ושיקול הדעת הנדרשים ממנהיג ברגעים מכוננים אלה. הבחירה בשאול מופז היא הבחירה המתחייבת היום מחברי קדימה.

 

מנהיגות שצמחה מלמטה. שאול מופז  (צילום: עופר עמרם) (צילום: עופר עמרם)
מנהיגות שצמחה מלמטה. שאול מופז (צילום: עופר עמרם)

 

מדינת ישראל זקוקה בימים אלה למנהיגות חזקה ואחראית. מנהיגות שיש לה שכל ישר, שיש לה לב, מנהיגות שרואה את האדם בגובה העיניים, על חששותיו, רצונותיו וחלומותיו. מנהיגות ששמה את טובת המדינה על פני טובתה האישית. מנהיגות שעמדה בצמתי קבלת החלטות, מנהיגות ששלחה לוחמים אל הלא-נודע, כי זה מה שהיה נכון, אבל עשתה זאת באחריות ומתוך הבנת גודל השעה, חשיבותה והאחריות הנגזרת מהחלטה זו. מנהיגות שצמחה מלמטה. שהיא חלק מהעם, בשר מבשרה של החברה הישראלית. מנהיגות שהיא סמל ההצלחה והמופת של הישראלי החדש.

 

שאול מופז הוא כל אלה. עולה חדש שגדל בישראל של שנות החמישים, חקלאי בפנימיית נהלל, קצין מצטיין ומפקד שהוביל מבצעים חשאיים רחוקים מהגבולות הבטוחים של הבית, רמטכ"ל ושר ביטחון שהתמודד עם אתגרים עצומים - ויכל להם. לא הכול אני יכול לספר, אך למופז תרומה רבה לביטחון מדינת ישראל. האמינו לי, עשיתי דבר או שניים בחיי. את כל אלה עשה בצניעות המאפיינת אותו ושכמותו.

 

שאול מופז הוא מפקד מוכשר. שאול מופז הוא גם אדם כמוני וכמוכם. הוא גר בבית ממוצע, הוא אוכל במסעדות שאתם אוכלים בהן, נוסע במכונית בדיוק כמו שלכם, משלם משכנתה בזמן. אדם צנוע שלא עשה מימיו לביתו, אלא למדינתו. ששם את טובת המדינה לפני טובתו האישית. אני מכיר את שאול שנים רבות. מדובר באיש מעשה, שהגיע לפסגות מקצועיות בעשר אצבעות וכעת הגיע לרגע האמת. רגע האמת האישי שלו ורגע האמת החברתי והציבורי שלנו.

 

שאול מופז מייצג את ערכי המנהיגות שאפיינו את ישראל הישנה והטובה. בבחירה שבין ביטחון צבאי לבין ביטחון חברתי, אני בוחר בשניהם. מדינת ישראל, חזקה ככל שתהיה, אינה יכולה להפנות עורף לאזרחיה. לא לילדיה ולא לגימלאיה. אסור לנו לוותר על האחד לטובת השני, להעדיף את האחד על פני השני. כדי להגן על החיים, צריך קודם כול לחיות.

 

למען הגילוי הנאות, איני חבר בקדימה, אך כמו כל אזרח שטובת המדינה לנגד עיניו, אני עוקב אחר הבחירות לראשותה. אני מאמין ששאול מופז הוא האדם המתאים ביותר להנהיג את קדימה. אני רוצה לפנות לחברות ולחברי קדימה, אל תחזרו על הטעות של הבחירות הקודמות. הפעם עשו את הדבר הנכון למדינת ישראל. בחרו במופז.

 

רפי איתן, שר לשעבר מטעם מפלגת הגמלאים

 

גולשים מוזמנים להציע טורים במייל הבא: opinions@y-i.co.il

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
לבני לא עסקנית. פרופ' בן ישראל
צילום: גיל יוחנן
רגע האמת הציבורי. רפי איתן
צילום: AP
מומלצים