שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  צבא האלים: הגדוד שהורכב מזוגות הומוסקסואלים

  אילון לסטר ושי טובלי היו נשואים כשהכירו, איש-איש לאשה אחרת, אבל משהו בחיבור ביניהם היה בלתי ניתן להתרה. הם החליטו להתגרש ולהתמסר האחד לשני. היום, שש שנים אחרי, הם מפרסמים את ספרם החמישי, "צבא האלים", המוקדש לגדוד היווני והבלתי מנוצח, שהורכב מ-150 זוגות של גברים נאהבים

  "את הלב הפועם והנרגש של חיי, הותרתי מרוסק למאתיים חמישים וארבעה רסיסים. זה היה מספרם של שוכני העפר, אשר נערמו ונקברו, ואלה היו לא אחרים מאשר חבריי הקרובים ביותר, בשר מבשרי. יחד הרכבנו, משך ארבעים שנות תהילה, את הגדוד הקדוש של תבאי".

   

  עוד בנושא:

  נטולי גאווה: זוג חד מיני לא יקבל אזרחות

  תבינו, אני לא הומו בוגדני. אני פשוט דו מיני

  רציתי בעל רגיש ששם לב לפרטים, קיבלתי הומו

  אאוטינג: מעשה אלים של הומו כלפי הומו

   

  הציטוט לעיל לקוח מתוך ספרם החדש של אילון לסטר ושי טובלי, "צבא האלים". יחד הם כתבו כבר מגוון ספרי הדרכה ופרוזה, וכעת, לאחר שנים של עבודה, הם מוציאים לאור את הסיפור הקדום על הגדוד הלוחם מיוון, שהורכב אך ורק מזוגות הומוסקסואלים.

   

   

  להתגרש למען האהבה

  "בספר יש עקרון שנקרא הלוחם האחד. זה קורה כששניים הופכים לאט-לאט לישות אחת", מסבירים שי טובלי ואילון לסטר. כשהם מדברים על ספרם החדש, לפרקים נדמה לי שהם בכלל מתארים את מערכת היחסים ביניהם. בשיחה שלי איתם הם דואגים להשלים אחד לשני את המשפטים, לתקן ולהדגיש דקויות, לצחוק מאותן בדיחות ולהתרגש במיוחד, כשאני שואל אותם על ההיכרות שלהם.

   

  המפגש הראשון שלהם התרחש לפני עשור. אילון שוכנע על ידי אשתו להגיע לאחת מן ההרצאות שהעביר שי בתחום הרוחני. הוא מספר כיצד היה לו קשה בהתחלה עם הרעיון של תלמיד-מורה, וכמה פחד שיאמר לו מה לעשות וכיצד לפעול באותו המישור. "הקטע האבסורדי הוא שמאותו רגע שנפגשנו", הוא משתף בלהט, "ידעתי שהוא אומר אמת. בהתחלה לא חשבתי בכלל בקטע זוגי, משהו בי היה חסום לגמרי. לא היה לי ניסיון עם גברים בכלל".

   

  אצל שי לעומת זאת, המיניות כמו גם הרוחניות, התגלו מוקדם יותר. כבר בסוף שנות העשרה הוא התנסה מינית עם גברים, אך עדיין לא הגביל את עצמו לצד אחד של הסקאלה. את הרוחניות, גילה לאחר תקופה ארוכה של דיכאונות וחוסר משמעות, ומהר מאוד הפך בעצמו לסוג של גורו מקצועי ומורה מכובד בתחום.

   

  כמו אילון, גם הוא היה נשוי לאישה בזמן היכרותם, והוא מגדיר את הקשר אז כחברות יפהפייה שהתפתחה לה באיטיות. הקבוצה אותה הדריך בזמנו, מנתה כ-30 איש כולל אילון ואשתו, שהחליטו לעבור לקומונה ולחיות כולם באידיליה משלהם בגליל. במשך שנתיים גרו שם כולם, אילון ואשתו יחד עם שי ואשתו. "בהתחלה ניסינו להתכחש לעוצמה של החיבור", הם מספרים ומוסיפים: "אך בשלב מסוים לא יכולנו יותר. זה היה הדרגתי וחסר שליטה בו זמנית. גילינו אהבה עצומה והיה לנו מאוד טבעי להיות יחד, אז זה מה שעשינו".

   

  השניים החליטו להתגרש, איש-איש מאשתו שלו, ונותרו עם משמרות חלקיות על בנותיהן הצעירות, פנויים לנהל מערכת יחסים זוגית והומוסקסואלית. לגביי נטייה מינית, אילון טוען כי אין לו תפיסה כזאת בהגדרה העצמית שלו. "אני פשוט אוהב אותו", הוא אומר. "אם הבת שלי תשאל אותי אם אני הומו, אומר לה שאני מדבר במישור של אהבה". שי ממהר להוסיף כי הם מרגישים עצמם שייכים יותר לקהילה הגאה. אילון משיב לו בחיוך – "ברור, אנחנו ביחד".

   

  התאחדו לאהבה אחת. אילון לסטר ושי טובלי (צילום: חדוה שפרעם) (צילום: חדוה שפרעם)
  התאחדו לאהבה אחת. אילון לסטר ושי טובלי(צילום: חדוה שפרעם)

   

  הגדוד הבלתי מנוצח

  כבר שש שנים שהם חולקים יחד מיטה ומתפקדים כזוג גם מבחינה מקצועית. "צבא האלים" הוא ספרם החמישי כצמד כותבים, והוא יוצא לאור לאחר תקופה ארוכה בה המתין במגירה. "הוא היה הראשון להיכתב והאחרון לצאת", הם מסבירים יחד. "בעצם, מדובר על ספר הביכורים שלנו כזוג. במשך שנתיים הוא שכב בהוצאת 'הקיבוץ המאוחד', ואז לקחנו אותו שוב לעוד פרספקטיבה ועבדנו עליו שנה נוספת. ההוצאה שלו היא סוג של סגירת מעגל עבורנו".

   

  "צבא האלים" הינו רומן היסטורי המבוסס על מקרה אמתי משנת 378 לפני הספירה ביוון העתיקה. מדובר על ניסוי צבאי בו איגדו 300 לוחמים שהורכבו מ-150 זוגות של גברים נאהבים. הגדוד הזה הפך במהרה לבלתי מנוצח, ובמשך 40 שנה גבר על צבאות גדולים וחזקים ממנו, זאת עד שנהרס על ידי אלכסנדר מוקדון שהרג כמעט ואת כולם.

   

  פעם הומוסקסואליות היה בגדר עליונות

  הסיפור שלהם נכתב מנקודת מבטו של אחד הניצולים. "מדובר על כך שהאנרגיה של אהבת גברים יכולה להוביל לתרבות חדשה", הם מספרים. "האהבה הזאת היא הגבוהה ביותר", אומר שי בחיוך גדול. כשאני שואל מה דעתו בעניין, הוא מעלים את החיוך ומשיב ברצינות כי הדבר אירוני. "זה מעביר קונטקסט תרבותי שונה. כל היוצרות הפוכות. היום הומוסקסואלים נאבקים על הזכויות שלהם, אך פעם הדבר היה בעמדת עליונות".

   

  אל הסיפור ההיסטורי, הם הגיעו בעת שיטוט באתר ויקיפדיה באינטרנט, ומיד נדלקו. "היה בו כל כך הרבה קסם והוא עורר בנו נוסטלגיה מוזרה לתקופה אחרת", הם מתארים ברגש. "הרגשנו מיד שאנחנו חייבים להחיות את הסיפור הזה". בדיעבד, מסתבר שמדובר היה בעבודה מורכבת ביותר. לאחר שאלכסנדר מוקדון הרג את מרבית חיילי הגדוד, הוא גם הרס את העיר היוונית טבאי עד היסוד, והתחקיר שלהם עבור הספר, דרש עבודה מאומצת וקפדנית ביותר.

   

   

  הזוג אפילו טס למקום עצמו, וביקר במצבה בכדי להיטיב לתאר את המקום ההיסטורי עליו התעניינו לספר. "זה סיפור שקרענו את הנשמה שלנו בשביל התחקיר שלו", הם חושפים. "לא היה הרבה מידע עליו". לאחר שנה של אסיפת חומרים, הם הצליחו והחלו בעבודת הכתיבה. היום, הם מתארים את התוצאה הסופית כשילוב של מלחמה, פילוסופיה, אהבה והרבה ארוטיקה.

   

  את הספר עצמו מלווה תערוכת צילומים מיוחדת שהפיקו יחד עם הצלמת ליאור מן. בתפריט – צילומי גברים שריריים בעירום. מאחורי התערוכה עומד הרעיון להציג שילוב של עדינות אסתטית עם לוחמים חסונים. "מין שילוב כזה שאתה לא מבין איך עדינות כזאת מנצחת בקרב", הם מספרים ברגש.

   

  "בהכנות לתערוכה הסתתרה בעיקר הפנטזיה לראות את הספר יום אחד בתור סרט הוליוודי", אומר אילון וצוחק. "אבל אני לא חושב שאי פעם מפיק בהוליווד יעז לעשות סרט על 150 זוגות גברים אוהבים מיוון".

   

   

  לכל הכתבות, העדכונים והסקרים - כנסו לעמוד הפייסבוק של ערוץ יחסים

   

   

  הכותב מוציא לאור, עורך וכתב ראשי בפנזין האורבני "כבשה שחורה".

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: חדוה שפרעם
  צבא האלים
  צילום: חדוה שפרעם
  הכרויות
  כתבו לנו
  מומלצים