שתף קטע נבחר

הפגיז, טבח ובא לבקר: אסד סייר בבאבא עמרו

הנשיא הסורי ביקר בשכונה שהייתה מעוז המורדים בחומס ונהרסה כמעט כליל בהפגזת כוחותיו. האופוזיציה דיווחה על ירי לעבר פמלייתו. תושבים בכפר הלבנוני אל-קאע: עשרות חיילים סורים נכנסו לכפר, הרסו בתים וניהלו קרבות עם מורדים

הוא הפגיז את השכונה בצורה מסיבית, הרעיב את תושביה וטבח בחפים מפשע . עכשיו הוא מגיע לצפות מקרוב בפירות מעשיו: נשיא סוריה בשאר אסד ביקר היום (יום ג') בשכונת באבא אמרו בחומס, שכונה שהייתה מעוזם של המורדים שקוראים תיגר על משטרו. כך דיווחו כלי תקשורת שונים בסוריה. צבאו של אסד השתלט על שכונת באבא עמרו אחרי חודש של הפגזות, ולפי דיווחים ממנה "חיילים עברו מבית לבית, שרפו בניינים, העמידו גברים בשורות - וירו בהם". 

 

חדשות נוספות מהעולם הגדול :

 

ארגוני אופוזיציה בסוריה דיווחו על ירי לעבר פמלייתו של אסד במהלך ביקורו בבאבא עמרו. לפי הדיווח ברשת "אל-ג'זירה", אסד נאלץ לקטוע את ביקורו במקום. מקור הירי טרם נקבע ולא דווח על נפגעים.

 

ירד על העם. צפו בביקורו של אסד בחומס 

 

 

במהלך ביקורו בשכונה הבטיח אסד לאזרחים שבאבא עמרו תחזור למה שהייתה ואף יותר מזה. הוא גם הוסיף כי צריך לבנות לוח זמנים לשיקום השכונה "כדי שהתושבים יידעו מתי יוכלו לשוב לחיים נורמליים" . 

 

אסד אמר לתושבים שהתלוננו על הסבל עמו הם מתמודדים כתוצאה מנוכחות "חוליות הטרור בשכונה" השיב להם ש"המדינה לא התמהמה במילוי חובתה להגן על האזרחים והעניקה לאלה שסטו מדרך הישר את מירב ההזדמנויות כדי לחזור למולדתם ולזרוק את כלי נשקם. אולם, הם סירבו להזדמנויות הללו והגבירו את הטרור שלהם, ולכן לא היה מנוס מלפעול כדי להחזיר את הביטחון והשלווה ולהשליט סדר".

 

תושבים בחומס לאסד: "איתך עד המוות"

האזרחים שקיבלו את אסד בברכה צעקו לו: "אנחנו איתך עד המוות". הנשיא הסורי גם ביקר את אנשי הביטחון והחיילים הנאמנים למשטרו ואמר להם שההקרבה שלהם היא זאת שאחראית לשמירה על המולדת, על ביטחונה ועל יציבותה.

 

מוקדם יותר סיפרו תושבים בלבנון כי כוחות צבא סוריים נכנסו לכפר בצפון המדינה, הרסו חווה והתנגשו עם מורדים שמצאו מקלט במדינה. "יותר מ-35 חיילים סורים חצו את הגבול והחלו להרוס בתים", סיפר אבו אחמד בן ה-63, תושב הכפר הלבנוני אל- קאע הסמוך לגבול הסורי.

 

עיר תחת מצור. צפו בהפגזות בחומס

 

ההפגזות לא נפסקות. חומס (צילום: AFP PHOTO / YOUTUBE) (צילום: AFP PHOTO / YOUTUBE)
ההפגזות לא נפסקות. חומס(צילום: AFP PHOTO / YOUTUBE)

 

תושב אחר בכפר הנוצרי סיפר שהחיילים הסורים, חלקם נישאים על גבי כלי רכב משוריינים, ירו טילים והשליכו רימונים במהלך חילופי האש עם המורדים הסורים.בניגוד לעדויות התושבים, כלי תקשורת בלבנון, בהם סוכנות הידיעות הרשמית, דיווחו מפי גורמים ביטחוניים בביירות שהעימותים בין צבא סוריה לבין המורדים נערכים בצד הסורי של הגבול ולא בשטח לבנון, והכחישו כל חדירה לשטח המדינה.

  

"אין יציאה מסוריה לגברים בגיל 18 עד 42"

אתמול הוציא משרד ההגנה של סוריה הנחיה שאוסרת על גברים סורים בגילים 18 עד 42 לצאת מגבולות המדינה ללא בדיקה של הנושא על ידי מחלקת הגיוס הכללי. כך דיווחו אתרי חדשות סוריים שרובם הגדול נמנה עם האופוזיציה.

 

ככל הנראה, מטרת ההנחיה היא לכפות על הגברים הסורים להתגייס לצבא הסורי, שסובל בתקופה האחרונה מגל עריקות גדול ומירידה במספר המתגייסים. על פי כמה דיווחים, היא נכנסה אתמול לתוקף.

  

מניין ההרוגים היום עומד לפי שעה על 10. רסיסי טיל בקוסיר (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
מניין ההרוגים היום עומד לפי שעה על 10. רסיסי טיל בקוסיר(צילום: רויטרס)

 

אתר האינטרנט הסעודי "אילאף" ניסה לאמת את הדיווחים על ההנחיה, שנפוצה ברשתות החברתיות ואתרי האופוזיציה הסוריים, ויצר קשר עם צעירים סורים שניסו לצאת אתמול את גבולות ארצם.

 

"נוסעים הורדו ממטוס בחלב"

על פי האתר הסעודי, אכן נאסר על מספר צעירים סורים לצאת מנמל התעופה בדמשק ומהגבול עם ירדן. עוד דווח כי אוטובוס מלא בנוסעים שעשה את דרכו לירדן הוחזר ורק נוסע אחד שאמו ירדנית קיבל אישור לחצות את הגבול.

 

בנמל התעופה בחלב, העיר השנייה בגודלה בסוריה, הורידו השלטונות חצי מנוסעי מטוס שיעדו אלג'יריה משום שהם ענו על הקריטריונים שהוצבו בהנחיה החדשה.

  

ברשתות החברתיות כבר התפרסם מסמך, שמהימנותו מוטלת בספק, שבו מורה הממונה על אזור חלב בחברת התעופה הלאומית של סוריה לא לאפשר לנוסעים בגילאים שצוינו בהנחיה לעזוב את סוריה בטיסה מבלי שעברו בדיקה במחלקת ההגירה והדרכונים וקיבלו אשרת יציאה. 

 

בינתיים, פעיל בארגון זכויות אדם סורי מסר כי היום נהרגו 10 בני אדם בסוריה בהתקפות של הצבא הסורי, 4 נהרגו במחוז אידליב ו-6 נהרגו בפרברים של דמשק. על פי הערכת האו"ם, יותר מ-8,000 בני אדם נהרגו בסוריה מאז תחילת המחאה העממית נגד משטרו של בשאר אסד בחודש מרס אשתקד.

 

Read this article in English

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
נלחם בתופעת העריקה. אסד
צילום: AP
כוחות משוריינים בלבנון. טנק סורי
צילום: CC High Contrast
הוא עדיין יכול לצאת מהמדינה. ילד סורי
צילום: AP
יותר מ-8,000 הרוגים מאז פרוץ המחאה
צילום: AFP
מומלצים