שתף קטע נבחר

כנס דימונה: "רוצים שאעבוד בשבת - אני דתי"

כ-4,000 דורשי עבודה בגילאי +45 הגיעו לדימונה ליריד הכוונה וקידום תעסוקתי. לא כולם שידרו אופטימיות אך ראו היצע משרות

כארבעת אלפים דורשי עבודה בגילאי 45+ הגיעו היום לדימונה ליריד הכוונה וקידום תעסוקתי - כך על פי נתוני מארגני הכנס. בכנס הוצעו כ-1,500 משרות ושירותי ייעוץ והכוונה תעסוקתית ועוד. יחד עם זאת, רבים מבאי הכנס לא הפגינו התלהבות יתרה או תקווה בכל הנוגע למציאת עבודה.

 

 

אל הכנס הגיעו גם מחפשי עבודה צעירים יותר. אלה בת ה-35 עברה לאחרונה לעיר ערד יחד עם בעלה, בעקבות יוקר המחיה במרכז. "בעלי פוטר מעבודתו במשרד החינוך ובגלל מחירי הדיור הגבוהים עברנו לדרום. בינתיים הוא עוד לא מצא עבודה וגם אני מחפשת. במרכז אי אפשר להתקיים רק ממשכורת אחת, ואמרו לנו שהדרום מתפתח ויש פה אופציות. אבל בינתיים לא ראינו כלום".

 

ראיון עבודה לשר? (צילום: דודו גרינשפן, ישראל סאן) (צילום: דודו גרינשפן, ישראל סאן)
ראיון עבודה לשר?(צילום: דודו גרינשפן, ישראל סאן)

 

"הפנו אותי לכאן מלשכת התעסוקה, אמרו שיהיו למעלה מ- 70 מעסיקים, אבל אני רואה שהגיעו פחות. רוב העבודה זה לגברים ואני פחות מתחברת לזה", אמרה מי שהייתה בעברה מנהלת צוות בחברת אשראי, "בייעוץ התעסוקתי לא חידשו לי הרבה. אני עדיין בודקת אופציות ועוד לא מצאתי משהו שיתאים לי".

 

גילאי +60

בנוסף, הופעל ביריד מתחם ייחודי וייעודי עבור דורשי עבודה בני +60, בשיתוף המשרד לאזרחים ותיקים, ועמותת "והדרת" במסגרתו ניתנו שירותים ממוקדים לפלח גיל זה לרבות פרויקטים לגישור בין דורי, בו השתתפו חברי תנועות הנוער וסייעו בהכוונת דורשי עבודה.

 

איליה פסז' בן ה-60, תושב ערד, סיפר כי הוא מחפש עבודה מזה זמן רב. "בגיל שלנו מחפשים רק עבודה בשביל פרנסה, מה שמתאים לפי המצב הבריאותי. עברתי בעבר במפעל אלקטרוניקה ואני מקווה שאמצא כאן עבודה. כולם רוצים עובדים יותר ויותר צעירים, אבל יש גם מקומות שיודעים שהמבוגרים לא יברחו להם. יש להם אחראיות והם יודעים להקפיד על בטיחות. מי שרוצה עובד טוב- מוצא עבוד מבוגר".

 

מיכאל עזריה בן ה-45 מדימונה מחפש עבודה מעל לשנתיים. "אני לא מוצא. הרבה רוצים שאעבוד בשבת אבל אני דתי. זה קשה מאוד למצוא עבודה בדרום. אבל אני לא יודע אם זה קשור לגיל. אני מחפש עבודה בתחום האבטחה ומוכן להתפשר על תחזוקה. מה שיש". ניסים נגאוקר בן ה- 50 סיפר כי הגיע למצוא עבודה עבור אשתו, שרטטת מכונת בת 50 שלא מוצאת עבודה בתחומה. "באתי במיוחד בשבילה לראות אם יש משהו. קשה יותר למצוא עבודה בגילאים בוגרים. המעסיקים חושבים שהצעירים נותנים יותר אבל זה לא נכון. עובד מבוגר הוא יותר מנוסה ואחראי, יש לו משפחה והוא לא יעזוב בקלות.

 

מבחינת המעסיקים, אלה אומרים שלעיתים קשה למצוא עובדים מתאימים. בחברת השמירה g4s ציינו כי "אנחנו מתקשים לגייס מועמדים, חלק בגלל אי התאמה. עבודה לא חסר, יש לכולם. השאלה היא רק אם אתה רוצה לעבוד".

 

האירוע נערך ביוזמת משרד התמ"ת, בראשות השר שלום שמחון, בשיתוף שירות התעסוקה והמשרד לאזרחים, בראשות סגנית השר לאה נס, ועמותת "והדרת". בין החברות שהשתתפו באירוע: חברת פריגו, חברת מטאור, בזק אונליין, פלקסטורינקס, מ.ת.ר- מפעלי תעשיות רכבת, רשת מלונות פתאל, רשת מלונות ישרוטל, חיפה כימיקלים, וואן סוכנות לביטוח פנסיוני, דלויה מרכז הבנייה, אקרשטיין תעשיות ועוד.

 

יש לציין כי במקביל ליריד גם נחנך מרכז הכוון תעסוקתי שיפעל להלעאת שירותי התעסוקה ביישובי הנגב המזרחי. 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
שלום שמחון
צילום: גיל יוחנן
מומלצים