שתף קטע נבחר

צילום: עידו ארז

"לבני לא הצליפה בנתניהו - ושילמה"

מה עמד לה לרועץ? הפספוס שלה כיו"ר אופוזיציה, ההחלטה לא להיכנס לממשלה, או אולי דווקא יושרתה? יועצים אסטרטגיים מנתחים את צעדיה ומייעצים למופז לאמץ טרמינולוגיה ימנית

ממה נובע כישלונה של ציפי לבני בבחירות לראשות קדימה? האם היה בכלל סיכוי למי שתפסה את עצמה כמנהיגה מדינית ובה בעת זנחה את השטח? ביום שאחרי מנסים יועצים אסטרטגיים לנתח את הכישלון ולהעריך מה יהיה הקו של היו"ר החדש, שאול מופז. אפילו עצות חינם יש.

 

"חוסר ההצלחה של לבני היה רשום על הקיר", אמר ל-ynet היועץ האסטרטגי רוני רימון, שותף במשרד יחסי הציבור "רימון-כהן-שינקמן". "היא לא השכילה לנצל את תפקידה כראש האופוזיציה, תפקיד שאפשר לנגח בו את השלטון בוקר, צהריים וערב". לדבריו, "קדימה לא נתפסה כמפלגה שהצליפה בשלטון, וכך פוספס התפקיד הקריטי שיש לאופוזיציה במשטר דמוקרטי".

 

מנהיגות חדשה בקדימה - דיווחים אחרונים ב-ynet:

לחיאני מייעץ למופז: "שריין ללבני את מס' 2"

נתניהו התקשר לברך את מופז וקבע להיפגש עמו

אכזבה ברמת החייל: נאבד את האבטחה עם לבני

 

רימון פירט עוד סיבה להפסד: "חוסר החיבור שלה לאנשי השטח ולגורמים מרכזיים במפלגה. התוצאה הייתה שקבלני הקולות הלכו עם מופז. בפריימריז מי שקובע את גורל הבחירות הם המצביעים המאורגנים. אלה לא היו בחירות של בוחרים אלא בחירות של קבלנים", הדגיש. "זה עניין של אופי ונכונות להשקעה. הרבה פעמים לאנשים שכלתניים יש תחושה שימדדו אותם לפי השכל ולפי ההיגיון, אבל בפועל לרגש יש תפקיד מרכזי בפוליטיקה".

  

רימון טוען שמופז ניצל היטב את חולשותיה של לבני. "לעומתה, אחד הדברים הטובים שמופז עשה הוא שהצליח למצב את עצמו כראש האופוזיציה למרות שרשמית לא היה. הוא הפך למבקר מספר אחת של נתניהו, ובכל כלי תקשורת הגיב ראשון. בנוסף, ידע למקסם את תפקידו כיו"ר ועדת חוץ וביטחון".

 

לבני יוצאת ממטה הבחירות עם היוודע התוצאות (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
לבני יוצאת ממטה הבחירות עם היוודע התוצאות(צילום: מוטי קמחי)
 

ואולי כישלונה של לבני נעוץ בגורמים אחרים? היועץ האסטרטגי רונן צור סבור כי מקור הכישלון של לבני "הוא האכזבה המתמשכת של חברי ובוחרי קדימה שציפו שקדימה תהיה מפלגת שלטון או לכל הפחות אופוזיציה לוחמנית, אבל בפועל לא קיבלו דבר". מה שהכריע את הכף לבסוף, הדגיש צור, הוא הצלילה של קדימה בסקרים. "הבוחרים הבינו שמאלטרנטיבה שלטונית, הפכה קדימה למפלגה זניחה. נמאס להם והם החליטו לשלוח את לבני לעשות שיעורי בית".

 

הטענה על המנגנון המשומן של מופז אל מול חוסר החיבור של לבני אל הפעילים נשמעת גם מפיו. "ללבני, שתופסת את עצמה כמובילה מדינית, נמאס להיות מנהיגה של מפלגה. זה לא עניין אותה. בשנה האחרונה ראיתם אדם שכמעט אומר - 'תעשו לי טובה, קחו את זה ממני'. כשלאדם נגמרות האנרגיות הוא לא יכול לחרוש את השטח".

 

לטענת היועץ האסטרטגי יהושע מור יוסף, "הכישלון של לבני הוא תוצאה של העובדה שהיא לא הייתה מעולם פוליטיקאית של קומבינות ושטיקים. היא ניסתה להציע פוליטיקה אחרת ובאופן אבסורדי זה מה שפגע בה".

 

מופז. למצב עצמו כאלטרנטיבה לנתניהו (צילום: ירון ברנר) (צילום: ירון ברנר)
מופז. למצב עצמו כאלטרנטיבה לנתניהו(צילום: ירון ברנר)
 

לדבריו, "לבני לא שיחקה את המשחק הפוליטי הישראלי, היא לא ידעה לעשות תמרונים פוליטיים וסחר-מכר. לכן נכשלה פעמיים בהקמת ממשלה". מור יוסף ציין עוד כי "תערובת של נאיביות ויושר מנעו מלבני לקפוץ על עגלת המחאה בקיץ. העמדה שלה הייתה - 'אני פוליטיקאית מזן אחר'. אבל זו לא הדרך הנכונה לשחק את המשחק. כתוצאה מכך המוחים הצעירים כבשו את המסכים וקדימה התפוגגה".

 

כל האופציות של מופז

ומה יצטרך מופז לעשות עכשיו? רימון סבור: "הוא היחיד שיכול להביא קולות מהימין. הוא צריך להיות לוליין - מצד אחד לקרוץ לימין הרך ומצד שני למצוא חן בעיניהם של תומכי השמאל. הוא ישאף לעשות את מעשה לבני בבחירות קודמות וימצב את עצמו כאלטרנטיבה השלטונית היחידה לנתניהו". רימון ייעץ לו "להסביר שלפיד ויחימוביץ' הם לא באמת חלופה לשלטון הליכוד, ובעצם להפוך את הבחירות להצבעה אסטרטגית ולא אידאולוגית".

 

לדעתו של צור, "מופז ימשיך לשווק את עצמו כמנהיג ביטחוני חברתי, אבל עיקר המאמץ שלו צריך להיות בנושא החברתי. לא בטוח שהגישה המדינית ביטחונית שלו מעניינת את הבוחרים. הוא צריך לדבר על נושאי מיקרו: תעסוקה, דיור, דלק. אם האסטרטגיה תהיה 'איראן-איראן-איראן' הוא לא יצליח להחליף את נתניהו כי אין שום בידול".

 

מור יוסף טען: "אם מופז רוצה איזושהי זכות קיום, הוא חייב לייצר לקדימה אג'נדה וסדר יום. הוא חייב לשבור ימינה, כי בשמאל אין מנדטים היום עבורו. יחימוביץ' היא שמאל הרבה יותר אותנטי. מופז לא מסוגל להיות הדובר של השבט הלבן", אמר והוסיף: "כשיורים גראדים ואתה מציע תוכנית מדינית, הציבור צוחק עליך. לכן הברירה היחידה שלו היא לאמץ טרמינולוגיה ימנית".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
לבני. ויתרה מראש
צילום: בן קלמר
מופז. מיקסם יתרונות
צילום: עופר עמרם
צילום: גיל לביא
רימון. מופז יקרוץ לימין
צילום: גיל לביא
צילום: אביגיל עוזי
צור. להתבדל מנתניהו
צילום: אביגיל עוזי
צילום: ג'ו קוט
מור יוסף. השבט הלבן
צילום: ג'ו קוט
מומלצים