שתף קטע נבחר

הבועה מתפוצצת? צניחה של 11% במחירי הדירות

מניתוח של משרד השיכון עולה כי מחירי דירות מיד ראשונה ירדו ב-11% ומחירי דירות יד שנייה איבדו 6% עד ינואר 2012 - זאת בהשוואה למחצית הראשונה של 2011. מחיר דירה חדשה עמד בינואר על 1.365 מיליון שקל, ומחיר דירת יד שנייה על 1.02 מיליון

בשורה לזוגות הצעירים המחכים לדירה? מחירי דירות יד ראשונה צנחו ב-11% ומחירי דירות יד שנייה ירדו ב-6% עד ינואר 2012, זאת בהשוואה למחירי השיא במחצית הראשונה של שנת 2011. כך עולה מנתונים שפרסם היום (ד') משרד הבינוי והשיכון.

 

עוד כתבות בנושא מחירי דירות  בערוץ הנדל"ן :

 

הירידה הממוצעת במחירי הדירות הגיעה ל-8% בינואר 2012, בהשוואה למחירי השיא באפריל 2011 (כלומר תוך תשעה חודשים). הירידה במחירים נמשכה גם בחודש בפברואר.

 

הירידה בולטת בדירות חדשות בשיעור של 11% תוך שבעה חודשים, לעומת השיא ביוני 2011. בדירות מיד שנייה נרשמה ירידה בשיעור של 6% לעומת השיא באפריל 2011 (תשעה חודשים).

 

המחיר הממוצע לדירה עמד בינואר 2012 על 1.109 מיליון שקל, כאשר דירה חדשה עלתה 1.365 מיליון שקל בממוצע, ומחיר דירת יד שנייה עמד על 1.02 מיליון שקל.

 

מחירי הדירות החדשות על פי נתוני משרד השיכון ()
מחירי הדירות החדשות על פי נתוני משרד השיכון

 

אטיאס: "ההיצע מנצח את הביקושים - ומוריד מחירים"

במשרד השיכון מציינים כי המחיר הממוצע מתייחס לכל היישובים שנבדקו, ומושפע ממספר העסקאות ומסוגי הנכסים שנרכשו בכל חודש. הניתוח נעשה באגף מידע וניתוח כלכלי במשרד הבינוי והשיכון, לפי עסקאות שנרשמו ברשויות המסים.

 

שר הבינוי והשיכון, אריאל אטיאס, אמר בעקבות פרסום הנתונים: "הגדלת היצע הקרקעות למגורים הביאה לשיא של עשור בהתחלות הבנייה, ולכ-80 אלף דירות הנמצאות בשלבי בנייה פעילה - המספר הגבוה ביותר זה 12.5 שנים (יוני 1999)". 

 

לדבריו, "ההיצע מנצח את הביקושים ומוריד מחירים. הגדלת היצע הקרקעות משפיע יותר מכל התוכניות והצעדים האחרים על מצב שוק הדיור, והיא תורמת בראש ובראשונה לזוגות הצעירים ולחסרי הדירה. מדיניות זו תימשך בשילוב כלים נוספים, כמו דיור להשכרה ודיור במסלול מחיר למשתכן ב-50% הנחה ממחיר הקרקע לזוגות צעירים".

 

אוהד דנוס, יו"ר לשכת שמאי המקרקעין, אמר בעקבות פרסום הנתונים כי "הודעת משרד השיכון תואמת אחת לאחת את תחזיות לשכת השמאים בדבר ירידת מחירים זמנית, בשיעורים מינוריים, כשהקבלנים מוכנים להתפשר מעט יותר משוק דירות היד השנייה, וזאת רק הממונפים שבהם".

 

עוד הוסיף כי עם זאת, "לשאוב עידוד מהנתונים מהווה צעד מרחיק לכת. שוק הנדל"ן בשמונת החודשים האחרונים הוא שוק בתרדמת, וכמו גוך חולה כל האינדיקציות שנשאב ממנו כרגע אינן משקפות את מצב הדברים לאשורם. הגוף בסך הכל קיבל אקמול, והחום ירד - אבל המחלה עוד מקננת בו. אם לא יתחילו לטפל בבעיית המחסור ברצינות, ולא בסיסמאות, המחלה (עליית המחירים) תתפרץ שוב ביתר שאת".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים