שתף קטע נבחר

צילום: עידו ארז

רבע ממצביעי הפריימריז - ערבים: "לבני השפילה"

בבחירות הצביעו לקדימה רק 3.7% מבני המגזר הערבי, אבל כשקבלני הקולות חורשים את השטח, הסיפור שונה. למעלה מעשרת אלפים איש באו לקלפי, יותר מ-70% מהם בחרו מופז. "מספיק שהוא נגד המלחמה עם איראן", הסביר אחד הפעילים. ומה הסיבה לתוצאות הפוכות בדליית אל-כרמל?

חוסאם מסרי, תושב כפר קרע, ישן רק שלוש שעות ביומיים האחרונים בגלל פעילותו למען יו"ר קדימה החדש, שאול מופז. ביום שאחרי הפריימריז יכולים הוא וחבריו במגזר הערבי לזקוף לזכותם חלק ניכר בניצחונו של הרמטכ"ל לשעבר - יותר מרבע מהמצביעים בפריימריז, 10,623 איש, היו ערבים. 71% מהם, 7,545 איש, הצביעו למופז. סך הכול הצביעו בפריימריז 40,399 בני אדם.

 

מופז בכותל, לאחר הניצחון (צילום: EPA) (צילום: EPA)
מופז בכותל, לאחר הניצחון(צילום: EPA)

 

 (צילום: עידו ארז) (צילום: עידו ארז)

 

פריימריז בקדימה - כתבות אחרונות:

מופז טמן פתק בכותל: "אחליף את השלטון"

תומכי לבני עוברים צד: המטרה - השלטון

יועץ בכיר ועוד מזכירות. ההטבות של מופז

 

"אנחנו שמחים בשבילו", אמר מסרי ל-ynet, "המאמצים שלנו לא היו לשווא, למגזר הערבי היה חלק גדול בניצחון".

 מסרי ציין כי מדובר בדפוס הצבעה שונה בעליל מזה שאפיין את הפריימריז הקודמים במגזר הערבי, אז נתנו את קולם ללבני 107 מתושבי כפר קרע, לעומת 53 בלבד למופז. 

 

"אז בחרנו בציפי לבני שלצערי לא הייתה לה התייחסות למגזר. הרגשנו בהשפלה, דבר שגרם לנו לא לתמוך בה בבחירות", הסביר מסרי. בפריימריז הנוכחיים הצביעו 122 מהתושבים ללבני, לעומת 26.

 

מצביע לקדימה בעוספיה (צילום: אבישג שאר-ישוב) (צילום: אבישג שאר-ישוב)
מצביע לקדימה בעוספיה(צילום: אבישג שאר-ישוב)

 

מאלק פריג', תושב כפר קאסם שתמך בעבר בלבני, ולאחרונה הפך לפעיל למען מופז, מחזק את דבריו של מסרי. "בעבר תמכתי בלבני, ואחרי שראיתי שהיא אדישה, שלא כל כך מעניין אותה המגזר הערבי ושהיא אכזבה אותנו, שיניתי את הכיוון והחלטתי להצביע למופז ולעבוד בשבילו".

 

"מופז הוא איש מקשיב שמכבד את שני העמים, והיה מורגש שיש לו רצון אמיתי להילחם למען כל אזרחי ישראל, יהודים וערבים, ללא אפליה. רק דרכו אנחנו יכולים גם לקדם פרויקטים", אמר פריג' והוסיף: "ומספיק שמופז נגד המלחמה עם איראן".

 

בעיר טירה קיבל מופז 278 קולות, לעומת 60 קולות בלבד ללבני. מדובר במהפך של ממש לעומת הפריימריז הקודמים, אז הצביעו 184 עבור לבני ורק 60 עבור מופז.

 

איברהים קאסם, תושב העיר, ופעיל מרכזי באזור המשולש, עבד יומם וליל כדי לקדם את הרמטכ"ל לשעבר. "מופז זכה בראשות קדימה בזכות קולות המגזר הערבי, ובלעדיהם הוא לא יכול היה להגיע לשם. עבדנו קשה כדי לגייס לטובתו אנשים שלא האמינו בו".

 

לאחר התמיכה, מצפים המצביעים לתמורה. "הגיע הזמן למנות שרים ערבים בממשלה ולגייס עובדים ערבים לתפקידים ממשלתיים. מופז מאמין בשוויון למגזר הערבי ובשילובו בסקטור הציבורי ובממשלה", אמר קאסם והזכיר כי הקרב על ראשות המפלגה הוא רק תחילת מסעו האמיתי של מופז, לקראת הבחירות הכלליות. עם זאת, בבחירות הקודמות הצביעו לקדימה רק 3.7% מהמגזר הערבי. 

 

 

הוא הסביר עוד מדוע בחר לפעול במסגרת מפלגה ציונית. "עם כל הכבוד למפלגות הערביות,

אנחנו בחרנו לתמוך במופז ובקדימה כדי שישמעו את הקול הזועק שלנו, כי המגזר הערבי יכול להגיע למבוקשו רק דרך המפלגות המובילות, כמו קדימה".

 

ראש מטה מופז בעוספיה, ראיד מנצור, הדגיש את חשיבות פעילותם של צעירי המועצה. "התוצאות משקפות מהפך אמיתי שהושג בזכות עבודה מאומצת של צעירי עוספיה אשר נלחמו על הקולות והשיגו עבור מופז את אחת התוצאות המרשימות ביותר ואני מודה להם. הדבר מסמן שעוספיה עלתה למפה של קדימה. היא גוף חזק, מאוחד ובעל השפעה ואי אפשר להתעלם ממנה".

 

בדליית אל-כרמל השכנה זכה גם כן מופז ברוב קולות המצביעים, אך דפוס ההצבעה היה מעניין במיוחד. בשלוש מתוך ארבע הקלפיות במועצה נרשם רוב ברור למופז, אך בקלפי אחת התוצאות הפוכות - לבני זכתה ברוב של כמעט 90% מהמצביעים, 98 לעומת 43.

 

יועץ התקשורת למופז במגזר הערבי, יזיד חדיד, הסביר ל-ynet כי לבני הובילה בקלפי שרוב מצביעיה היום ממשפחה שתמכה בה. "מופז היה מקושר למגזר הערבי טוב מאוד והוא עבד על כך לא רק בחודשיים האחרונים. הוא התחבר לאנשים בצורה הדוקה", הוסיף חדיד.

 

בינתיים, זכה הערב מופז לברכה על "הישג מרשים" גם מנשיא המדינה שמעון פרס, שאמר לו: "עוד עבודה קשה לפניך ומשימה קשה מוטלת על כתפיך, אבל מהיכרותי אתך בתפקידיך הקודמים אני בטוח שתעמוד במשימות שנכונות לך בכבוד הראוי". השניים קבעו להיפגש כבר בתחילת השבוע הבא. 

 

Read this article in English

 

בהכנת הידיעה השתתפה מורן אזולאי
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מופז בכותל, היום
צילום: אוהד צויגנברג
קאסם ומופז. "מאמין בשילוב המגזר"
צילום: פאדי מנצור
מסרי. "המאמץ לא היה לשווא"
צילום: חסן שעלאן
פריג'. "איש שמכבד את שני העמים"
צילום: חסן שעלאן
לבני בפריימריז. "אכזבה אותנו"
צילום: ג'ורג' גינסברג
מומלצים