שתף קטע נבחר

שעון הקיץ חוזר, ועמו המאבק: "אין גבול לטמטום"

הלילה שבין חמישי לשישי יתקצר בשעה, ואחריו יחלו 177 ימי שעון הקיץ. 400 אלף חתמו על העצומה להארכת התקופה, אך יכול להיות ששוב המחוגים ישלימו סיבוב - ללא שינוי של ממש?

ב-2:00 לפנות בוקר, בין יום חמישי לשישי, יזיזו אזרחי ישראל את מחוגי השעון שעה אחת קדימה, ויתנו את האות לסיבוב המחוגים הראשון של שעון הקיץ. המהלך יביא עמו לא רק קיצור נקודתי של שעות השינה, אלא גם הזנקה סמלית של המאבק הנצחי על משך תקופת השעון. החורף דועך, הימים מתארכים, ונדמה כי אזרחי ישראל ייהנו שוב משעות האור - ויתלוננו, כמיטב המסורת, בסיומה של התקופה - ב-23 בספטמבר, או אם תאושר החקיקה להארכת השעון, ביום ראשון הראשון שאחרי 1 באוקטובר.

 

עוד בערוץ החדשות:

 

סערה ציבורית ופוליטית הביאה את שר הפנים אלי ישי להודיע במהלך חודש יוני אשתקד על הארכת שעון הקיץ ל-193 ימים. ישי אימץ את המלצת הוועדה שפעלה במשרדו וקבעה ששעון הקיץ יחל בסוף חודש מרס ויסתיים בתחילת חודש אוקטובר. בכפוף לכך, ייתכן שהישראלים יזכו בעתיד לעד 21 ימי אור נוספים.

 

שעה אחת, מאבק אינסופי (צילום: AP) (צילום: AP)
שעה אחת, מאבק אינסופי(צילום: AP)

 

תקתוק שעון הקיץ הישראלי מלווה בהיסטוריה ארוכה ומפותלת. שישה ימים לאחר הקמתה, עברה המדינה הצעירה לשעון קיץ. השימוש בו הופסק במהלך השנים, חזר לשנה אחת במהלך שנות ה-70, וחודש בשנות ה-80.

 

במהלך השנים נאבקו פוליטיקאים, תעשיינים, מעסיקים ואזרחים "רגילים" בנושא. גלגולו האחרון של הוויכוח הוביל, כאמור, להארכת תקופת שעון הקיץ, בין היתר בשל עצומה שהתפשטה ברשת, ושעליה חתמו עד כה יותר מ-400 אלף בני אדם. ערב המעבר לשעון הקיץ, חתמו 61 חברי כנסת, בשיתוף עם ארגון רבני "צהר", על עצומה הקוראת לראש הממשלה לקבוע תאריך לועזי קבוע לסיום התקופה. מטרת העצומה, הסבירו, הייתה לשים קץ לוויכוח התמידי שעולה לפני ההחלפה בין שני השעונים. 

 

החלטת ישי על הארכה קצרה הקימה עליו רבים שטענו כי התוספת רחוקה מלהשביע רצון, בעוד במדינות רבות בעולם שעון הקיץ ארוך משמעותית. הצעת חוק ברוח החלטת

הוועדה עתידה לעלות לדיון במושב הקיץ הקרוב בכנסת, ולהעניק גושפנקה חוקית למהלך.

 

"אין גבול לאיוולת ולאטימות", אמר ח"כ ניצן הורוביץ (מרצ). "כבר כמעט שנה, הצעת החוק שלי להארכת שעון הקיץ עד סוף אוקטובר, כמו בכל העולם, תקועה בוועדת הפנים של הכנסת, בראשות ש"ס. מאות אלפי ישראלים חתמו על עצומות, אבל שר הפנים והמפלגות החרדיות תוקעות את השינוי. לכן, גם השנה ישראל תחזיק בשיא המפוקפק של שעון הקיץ הקצר בעולם, וגם השנה שעון הקיץ ייגמר הרבה לפני סוף הקיץ". במשרד הפנים, עם זאת, אומרים שהשינוי יעלה ויעבור במושב הקיץ.

 

בהכנת הידיעה השתתף עומרי אפרים
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
שעה אחת קדימה
השר אלי ישי
צילום: גיל יוחנן
מומלצים