שתף קטע נבחר

צפו: הטייס השתגע - "טרור, ישראל, מתרסקים"

קברניט טיסה מניו יורק ללאס וגאס השתולל אל מול הנוסעים הנדהמים לאחר שננעל מחוץ לתא הטייס. "אמרו את תפילותיכם", צעק הטייס. נוסעים השתלטו עליו, בעוד טייס המשנה הנחית את המטוס. הוא הורד מהטיסה כבול לכיסא

מאז 11 בספטמבר 2001, הצטרף עוד פחד קולקטיבי לנוסעים בטיסות המסחריות. העין החושדת תמיד מופנית למישהו מבין הנוסעים שאולי הוא מחבל שהסתנן לטיסה, אולם מה עושים כשהטייס מתחיל לצעוק על "טרור", "אל-קאעידה", "ישראל" ועיראק"? לנוסעי טיסה 191 של חברת "ג'טבלו" מניו יורק ללאס וגאס אתמול (יום ג') היה ברור מה יש לעשות – להשתלט על הטייס הסורר ולכבול אותו.

 

למרות גבורתם, מי שתשומת הלב הופנתה אליו ופעל באופן מרשים תחת לחץ הוא טייס המשנה. "הדיילי מייל" דיווח כי מעט לאחר 09:00 שם לב טייס המשנה, שהקברניט קלייטון אוסבון (49) מתנהג מוזר, מעלה ומוריד כפתורים ללא סיבה, עומד ומתיישב. בתושייה רבה הוא גרם לו לבדוק אם דבר מה השתבש בתא הנוסעים.

 

 

מייד כשיצא אוסבון לבדוק את "המתרחש", נעל טייס המשנה את דלת תא הטייס ושינה את סיסמת הכניסה. אוסבון, שכבר היה מבולבל מאוד, התחיל לדפוק על הדלת ולזעוק בין השאר: "אנחנו עומדים להתרסק", "אמרו את תפילותיכם", "הם עומדים להפיל אותנו", "יש לנו את ישראל, את עיראק".

 

הבהלה בקרב הנוסעים התפשטה, וכמה מהם עטו על הטייס המבועת, השתלטו עליו וכבלו אותו. טייס אחר של החברה שהיה על הטיסה כנוסע, הצטרף לטייס המשנה ועזר לו לנהל את הטיסה. השניים העלו קריאת חירום ונחתו בנמל התעופה באמרילו שבטקסס. כוחות הצלה חיכו למטוס על מסלול הנחיתה, והובילו את הטייס כשהוא כבול לכיסא לקבלת טיפול רפואי.

 

"הוא רץ לדלת תא הטייס, החל לדפוק עליה ואמר משהו כמו 'חייבים לעצור את המטוס. חייבים להנחית אותו'. בשלב הזה, שתי דיילות ניסו להשתלט עליו, ואז משום מקום שישה או שבעה גברים גדולים הסתערו לקדמת המטוס והורידו אותו לרצפה. התרחיש כאילו נלקח מסרט", סיפרה לורי דיו, אחת הנוסעות ל-CNN.

 

כעת הוא נמצא במעצר בידי FBI, והוא חשוד בהפרעה לטיסה, עבירה שעונשה המירבי 20 שנות מאסר. מבירור על הרקע של אוסבון עולה כי הוא טייס זה 30 שנה, וקברניט ב"ג'טבלו" כבר 12 שנים. אשתו, קונייה אוסבון, הגנה עליו ואמה שסבל מ"התקף חרדה". בראיון לרשת ABC טענה כי ייתכן שקרה דבר מה בטיסה, שעדיין לא ידוע לנו.

 

הטייס מורד מהמטוס

 

"יש כמה צדדים לכל סיפור. זכרו זאת. אין לי מושג מה קרה ומה קורה, עדיין לא דיברתי איתו", סיפרה. טוני אנטוליו, מנהל בן 40 בחברת אבטחה, סיפר כי הוא ועוד שלושה נוסעים אחרים היו צריכים להשתלט על הטייס, המתנשא לגובה 1.95 מטר.

 

לדבריו, הם היו צריכים לשבת עליו במשך 20 דקות עד שהמטוס נחת באמרילו.

"פשוט תפסנו כל אחד חלק אחד בגופו, ופשוטו כמשמעו ישבנו עליו. היינו ארבעה, וכל האחרים התיישבו במושבים שלהם עד הנחיתה". הוא הוסיף כי האזיקונים שהציע צוות הדיילים היו חסרי תועלת, וכי הנוסעים נאלצו לכפות אותו בחגורת בבטיחות ובחגורת מכנסיים.

 

מנכ"ל "ג'טבלו", דייב ברג'ר, סיפר לרשת NBC כי הכיר את הקברניט אוסבון באופן אישי שנים רבות ולא היה שום סימן שהוא עלול לסבול מהתמוטטות עצבים במהלך טיסה: "הוא היה מקצוען".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
משתלטים על הטייס
הטייס הכבול
מטוס ג'טבלו
צילום: AFP
מומלצים