שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  ארה"ב: בתוך עשור - 78% יותר ילדים אוטיסטים

  דו"ח עדכני של המרכז לבקרת מחלות בארצות הברית מגלה כי בהשוואה לעשור הקודם חלה עלייה של 78% במספר המאובחנים כאוטיסטים - אחד מכל 88 בנים ואחת מכל 252 בנות. גם בישראל נרשמה לאחרונה עלייה של פי שלושה במאובחנים

  מספר הילדים המאובחנים כלוקים באוטיזם ממשיך לעלות, כך עולה מדו"ח חדש של המרכז לבקרת מחלות בארצות הברית. על פי הנתונים העדכניים, אחד מכל 88 ילדים בארצות הברית לוקה באחת מתסמונות הספקטרום האוטיסטי. מדובר בעלייה של 78% בהשוואה לעשור קודם.

   

  קראו עוד על אוטיזם :

   

  מאז שנת 2000 עוקב המרכז לבקרת מחלות מדי שנתיים אחר שיעור המאובחנים באוטיזם בעשרות מרפאות ברחבי ארצות הברית. בשנת 2002 עמד שיעור המאובחנים באוטיזם על 1 מכל 250 ילדים. שנתיים אחר כך קפץ שיעור המאובחנים ל-1 מכל 125 ילדים. בשנת 2006 עלה הנתון לכדי אחד מכל 110 ילדים וכיום כאמור מדובר על אחד לכל 88 ילדים.

    

  אבחון משופר או מגיפה?

  שיעור הבנים המאובחנים גבוה פי חמישה משל הבנות ועומד על אחד לכל 54, עלייה של 82% מאז שנת 2002. שיעור הבנות המאובחנות עומד על אחת לכל 252, עלייה של 63% מאז שנת 2002.

   

  לאחרונה פורסמו נתונים קשים אף על המצב בישראל, שלפיהם נרשם זינוק חד במספר הילדים הסובלים מאוטיזם - עלייה של פי שלושה משנת 2003 עד 2009. על פי הנתונים הללו, אחד מכל 200 ילדים בארץ לוקה באוטיזם, ו-80% מהילדים המאובחנים כאוטיסטים הם בנים.

    

  חלק מהמומחים מסבירים את העלייה בשיעור המאובחנים בשיפור באבחון ובמודעות הרופאים, אך מנגד טוענים מומחים אחרים כי מדובר בסוג של מגיפה שסיבתה אינה ברורה.

    

  "אין ספק שמספר האוטיסטים נמצא בעלייה", אומר ל-ynet פרופ' אבינועם שופר, מנהל היחידה לנוירולוגיית ילדים בבית החולים שניידר. "אין לנו הסבר לעניין, ולא ידוע אם מדובר בגורם כלשהו באורח החיים המודרניים, בגנטיקה או במודעות הגוברת".

    

  לדברי שופר, אבחון מוקדם לאוטיזם חשוב במיוחד, משום שהטיפול, אשר רובו התנהגותי, עשוי להביא לשיפור ניכר בחייהם של הלוקים באוטיזם. "מרבית האוטיסטים סובלים מדרגה קלה עד בינונית של ההפרעה", מסביר שופר, "ואצלם השיפור באמצעות טיפול בשלב מוקדם עשוי להיות יעיל ודרמטי".

   

  מה גורם לאוטיזם?

  אוטיזם היא תסמונת המאופיינת בקשיים בשלושה תחומי תפקוד: חברתי, תקשורתי והתנהגותי. לקות זו פוגעת ביכולתו של האדם להבין מסרים המועברים על ידי הזולת ולפתח קשרים הדדיים תקינים. היא נגרמת בשל ליקוי בפעילות המוח ואינה חולפת לעולם. בישראל חיים כיום כ-6,000 אוטיסטים מאובחנים.

    

  המחקר על אוטיזם עדיין נמשך, אולם מהממצאים עד כה עולה כי קיימת אצל אנשים אלו הפרעה גנטית המשבשת את פעילות המעביר העצבי סרוטונין.

   

  הדמיות מוחיות הראו כי מוחם של אוטיסטים גדול מעט מהנורמה. עוד נמצא כי אצל אוטיסטים קיימת רגישות יתר לשמיעה, עד כדי כך שבסביבה רועשת הם נכנסים במהירות לחרדה. שמיעה זו, הקרויה היפראקוסטית, תרמה ככל הנראה לכך שלא מעט אוטיסטים הם גם מוזיקאים מחוננים.

    

  בשנים האחרונות ישנה עלייה בכל העולם המערבי במספר הדיווחים על אבחוני אוטיזם. הסיבה הראשונה לכך היא שבניגוד לעבר, אז התייחסו אך ורק לאוטיזם קלאסי ולא לכל ההפרעות בספקטרום האוטיסטי, הרי שבשנים האחרונות מתייחסים באבחון גם להפרעות האחרות, מה שהביא לריבוי האבחונים.  

   

  בתוך כך, המודעות ההולכת ועולה ושיטות האבחון החדשות הביאו אף הם לעלייה במספר המאובחנים. על פי הספרות הרפואית, שכיחות הפרעות ה-PDD היא  אחד מכל 150 ילדים.

   


   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  שיעור הבנים המאובחנים גבוה פי חמישה משל הבנות ועומד על אחד לכל 54
  צילום: shutterstock
  ד"ר רק שאלה
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים