שתף קטע נבחר

ההספק של בן לאדן במנוסה: 4 ילדים ו-5 בתים

בדו"ח של משטרת פקיסטן שהגיע ל"ניו יורק טיימס", מספרת אחת מנשותיו של מנהיג אל-קאעידה כיצד הצליח בעלה להתל במערב לאחר אירועי 11 בספטמבר. "ההתקרבות המשמעותית ביותר הייתה ב-2005, בעת רעידת האדמה הגדולה בפקיסטן"

כמעט שנה לאחר שאוסמה בן-לאדן חוסל על ידי חיילי ארה"ב בקרב יריות בפקיסטן, הגיע לידי העיתון "ניו יורק טיימס" דו"ח שמפרט כיצד מנהיג אל-קאעידה הצליח לחמוק מזרועות המודיעין הארוכות. הדו"ח מתבסס על עדותה של אחת מחמש נשותיו של בן-לאדן, שסיפרה לחוקרי משטרת פקיסטן כי מאז אירועי 11 בספטמבר, הצליח בעלה לעבור בין חמישה בתי מקלט ולהביא לעולם את ארבעת ילדיהם המשותפים.

 

אחרי חיסול בן לאדן - דיווחים אחרונים ב-ynet:

"אשתו של בן-לאדן חשפה אותו כי קינאה באחרת"  

פקיסטן: "אלמנות בן-לאדן שוהות בלתי חוקיות"

חשד: בן-לאדן השאיר בספרי תנ"ך צפנים לפיגועים

 

עדותה של הרעיה, אמל אחמד עבד אל-פתח, מגוללת תיאור מפורט מחיי המנוסה של בעלה. הדו"ח לא כולל פרטים על סיוע אפשרי של הפקיסטנים לאמריקאים, אך מנגד מעלה שאלות נוקבות כיצד האיש הכי מבוקש בעולם הצליח לחמוק פעם אחר פעם מבלי שייתפס על ידי שירותי המודיעין של המערב.

 

שלוש מאלמנותיו של בן-לאדן ובהן גם עבד אל-פתח, מהוות עניין רב מכיוון שהן מחזיקות במידע משמעותי, שתסכל מאוד את המערב לאחר הפיגועים בארה"ב בשנת 2001. שלוש הנשים שוהות במעצר בית באיסלאמבאד, בירת פקיסטן ונראה כי הן שיתפו פעולה עם רשויות האכיפה במדינה. הרעיה הצעירה של בן-לאדן, כיום בת 30, החליטה לספר על קורותיהם המשותפים.

 

עבד אל-פתח סיפרה לחוקרי משטרת פקיסטן כי הסכימה להינשא לבן-לאדן בשנת 2000, מכיוון שהיה לה "רצון להתחתן עם מוג'אהדין". היא טסה לקראצ'י ביולי באותה שנה וחודשים לאחר מכן עברה לאפגניסטן כדי להצטרף לבן-לאדן ולשתי נשים אחרות שלו סמוך לקנדהאר. פיגועי 11 בספטמבר, "פיזרו" את המשפחה. עבד אל-פתח החליטה לשוב לקראצ'י בפקיסטן ושם היא נשארה תשעה חודשים. סעיד בן-לאדן, אחיו של אוסמה, סייע לה לעבור שבעה בתים לפחות.

 

במחצית השנייה של 2002, עבד אל-פתח עזבה את קראצ'י, עברה לעיר פשוואר ושם התאחדה שוב עם בעלה. בשלב זה המרדף אחרי בן-לאדן היה בהילוך גבוה. החיפוש אחריו התמקד באזור הגבול שבין פקיסטן לאפגניסטן, אבל מנהיג אל-קאעידה לקח את משפחתו לאזורים ההרריים בצפון-מערב פקיסטן. בתחילה הם שהו בעיר סווט - מערבית לאיסלאמבאד ושם שהו בשני בתים שונים במשך שמונה עד תשעה חודשים.

 

בן לאדן ו-4 מקורביו נהרגו, הרעיה הצעירה ניצלה. האחוזה באבוטבאד (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
בן לאדן ו-4 מקורביו נהרגו, הרעיה הצעירה ניצלה. האחוזה באבוטבאד(צילום: רויטרס)

 

בשנת 2003 עברה המשפחה להריפור, עיירה קטנה שממוקמת קרוב מאוד לעיר הבירה ושם גרו בדירה שכורה במשך שנתיים. בשנה זו ילדה עבד אל-פתח את בתה אאסיה ושנה לאחר מכן את הילד איברהים. שני הילדים נולדו בבית חולים ממשלתי. הדו"ח המשטרתי קובע כי עבד אל-פתח "שהתה בבית חולים לפרק זמן שעתיים עד שלוש שעות", בכל אחת מהלידות.

 

לדברי האלמנה הצעירה, בשנת 2005 עברו בן-לאדן ומשפחתו לאבוטבאד, צפונית להריפור, ושם היא ילדה שני ילדים נוספים: זיינב בשנת 2006 וחוסיין בשנת 2008. עבד אל-פתח סיפרה לחוקרים כי את הבתים בסווט, הריפור ואבוטבאד ארגנו שני אחים, שנודעו בשמות איברהים ואבראר. איברהים הוא ככל הנראה אבו אחמד אל-כווייתי, שהיה מקורב מאוד לבן-לאדן. מדובר ביליד פקיסטן, שגדל בכוויית ונודע על-ידי המודיעין האמריקני כ"שליח" של בן-לאדן.

 

בזמן הפשיטה על האחוזה של הארכי-טרוריסט באוטמבאד, נורתה עבד אל-פתח ברגלה ונפצעה. היא ניצלה ממוות, אך ארבעה נוספים ששהו בבית נהרגו: השליח אל-כווייתי, אשתו בושרה, אחיו אבראר ובנו בן ה-20 של בן-לאדן, חליל. אחיינה של עבד אל-פתח השוהה בתימן, אמר השבוע כי דודתו מוחזקת בתוך מרתף. "היא צולעת כתוצאה מפגיעת הכדור בברכה, סובלת מבעיות נפשיות ולחץ הדם שלה מאוד נמוך", אמר האחיין לסוכנות הידיעות רויטרס.

 

לפי הדברים של האלמנה הצעירה, ההתקרבות הרצינית ביותר לבן-לאדן אירעה בשנת 2005, בזמן שרעידת אדמה חזקה פגעה במערב פקיסטן וגרמה למותם של 73 אף בני אדם. לדברי עבד אל-פתח, שבועות לאחר רעידת האדמה עברו מסוקים אמריקנים מעל המקום שבו שהתה המשפחה כדי לעזור באספקת סיוע לניצולים.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הדו"ח מעלה שאלות נוקבות. בן-לאדן
צילום: AP
"לחץ הדם שלה נמוך". עבד אל-פתח
מומלצים