שתף קטע נבחר

צילום: gettyimages

קולטים את הענף: ג'ודו בלונדון 2012

מצד אחד, ג'ודו הוא לא הענף הכי אטרקטיבי בעולם. מצד שני, הוא הניב שלוש מדליות אולימפיות כחול-לבן. מצד שלישי, עם יד הלב: כמה מאיתנו יודעים להבדיל בין יוקו לווזארי בלי העזרה של אורי לוי באולפן?

הופעה ראשונה במשחקים האולימפיים: טוקיו 1964.

מספר אולימפיאדות: 11.

מתי נכנסו נשים: ברצלונה 1992.

 

על רגל אחת

ג'ודו הוא חידה עבור הצופה הישראלי הממוצע. מצד אחד, מדובר בענף שהניב לנו שלוש מתוך שבע מדליות אולימפיות, כולל שתי הראשונות בברצלונה 1992. מצד שני, לא הרבה אנשים יודעים לזהות "איפון", ובטח שקשה להבדיל בין "ווזארי" ל"יוקו" בלי העזרה של אורי לוי באולפן. מה שמזכיר לנו: ידעתם שהניקוד "קוקה" בוטל ב-2009? סתם שתהיו בעניינים.

 

הג'ודו התפתח ביפן במאה ה-19 מג'ו ג'יטסו. פרופ' ג'יגורו קאנו, סוג של מיסטר מיאגי, שאב את יסודות אמנות קרב המגע של הלוחמים הסמוראים מימי קדם, ניטרל את מרבית האלמנטים האלימים כמו בעיטות ואגרופים, ויצר ענף ספורט חדש, "ג'ודו", שמשמעותו ביפנית: "הדרך הרכה". המטרה היא לא להרוג או לפצוע, אלא פשוט להטיל את היריב על גבו או לגרום לו להיכנע.

 

נומורה מביא עוד זהב לארץ השמש העולה בסידני 2000 (צילום: איי פי) (צילםו: איי פי) (צילםו: איי פי)
נומורה מביא עוד זהב לארץ השמש העולה בסידני 2000 (צילום: איי פי)

 

הקרב נמשך 5 דקות, ויכול להיות מוכרע ב"איפון" (ניצחון ב"נוקאאוט"), בשני "ווזארי" (שהופכים לאיפון) או בנקודות. הוא נפתח ומסתיים בקידה המסורתית ונערך על מזרן בשטח ריבועי של 8 על 8 מ'. מסורת החליפות הלבנות שונתה לפני סידני 2000 לטובת הצופים, וכיום ג'ודוקא אחד לובש חליפה לבנה והיריב - חליפה כחולה.

 

המטרה: להטיל את היריב על הגב, לגרום לו להיכנע או פשוט לנצח בקרב חפירות, כלומר בנקודות.

החוקים:

איפון. ניצחון בנוקאאוט. מושג באחת מהדרכים הבאות: 1. הטלת היריב על גבו בצורה חדה תוך הפגנת כוח ושליטה. 2. ריתוק למזרן על הגב למשך 25 שניות ברציפות. 3. חניקה או נעילת זרוע בבריח באופן שגורם ליריב להיכנע. 4. צבירת שני ווזארי. 5. כעונש ליריב שביצע ארבע עבירות. רשמית, איפון שווה 10 נקודות. מעשית, זה לא באמת משנה – העיקר שיש ניצחון.

ווזארי. נחשב כ-7 נקודות. ניתן על ידי: 1. ביצוע הטלה לא מושלמת (הטלה על "חצי גב" - בין הצד לגב, או הטלה על הגב שהתבצעה בצורה איטית ולא "נקייה"). 2. ריתוק היריב למזרן על הגב במשך 21 עד 24 שניות ברציפות. 3. כעונש ליריב שביצע עבירה שלישית.

יוקו. נחשב כ-5 נקודות, אבל אל תתבלבלו: ווזארי אחד שווה יותר ממיליון יוקו. אם הקרב לא הוכרע באיפון, המנצח הוא מי שהשיג יותר ווזארי. אם יש שוויון, בודקים מי מוביל במספר היוקו. הדרכים להשיג יוקו: 1. ביצוע הטלה עוד פחות מושלמת מאשר בווזארי (הטלה על הצד). 2. ריתוק היריב למזרן על הגב במשך 16 עד 20 שניות ברציפות. 3. כעונש ליריב שביצע עבירה שנייה.

• עבירות בולטות. קצת כמו הכדורגל הישראלי: הפגנת פאסיביות ומתקפת סרק. גם אסור לצאת משטח המזרן המסומן.

• שובר שוויון. בעבר, אם 5 הדקות היו מסתיימות בתיקו (למשל, שוויון 1:1 בווזארי), השופטים היו מעניקים את הניצחון למי שלדעתם היה אגרסיבי יותר. החל מ-2004 ישנה תוספת זמן של 5 דקות בשיטת "מוות פתאומי", והראשון שמשיג ניקוד כלשהו – מנצח. ואם עדיין אין הכרעה, שלושת השופטים יחליטו (הרוב קובע).

 

יעל ארד. אחראית למדליה הראשונה של ישראל (צילום: יוסי רוט) (צילום: יוסי רוט)
יעל ארד. אחראית למדליה הראשונה של ישראל(צילום: יוסי רוט)

 

המעצמות הגדולות

כיאה למולדת הענף, הדומיננטיות של יפן מוחלטת: 35 מדליות זהב – יותר משליש מסך המדליות שחולקו. צרפת (10 מדליות זהב), דרום קוריאה (9) וסין (8) הן הבאות בתור. התמונה דומה גם באליפויות העולם: יפן עם 131 מדליות זהב, הרבה לפני צרפת (43) ודרום קוריאה (25).

 

הג'ודוקאים הגדולים

נתחיל עם הגברים. ב-1984 נערכה בפעם האחרונה תחרות במשקל פתוח. יאסוהירו יאמאשיטה היפני השתתף עם שריר קרוע ברגל, נתן הופעה הירואית וזכה במדליית הזהב. תוסיפו לזה 4 מדליות זהב באליפות העולם -210 קרבות רצופים ללא הפסד, ותקבלו אגדת עם. יפני אחר, טדהירו נומורה, הוא היחיד בהיסטוריה שזכה ב-3 מדליות זהב אולימפיות, מ-1996 עד 2004. הצרפתי דויד דואה (125 ק"ג בלי נעליים) היה ארבע פעמים אלוף עולם ופעמיים אלוף אולימפי (אטלנטה וסידני). בן ארצו טדי רינה המכונה "טדי בר" (דובי) בזכות ה-2.04 מטר על 139 ק"ג שלו, בגיל 23 הוא כבר שיאן מדליות הזהב של כל הזמנים באליפויות העולם (6 ברציפות, כולל אחת קבוצתית), ובלונדון ינסה לשדרג את הארד מבייג'ינג.

 

בנשים, הסינית טונג וון (78+ ק"ג) לקחה את הזהב בבייג'ינג ועוד 7 כאלה באליפויות העולם – הכי הרבה בהיסטוריה. יחד איתה מחזיקה בשיא ריוקו טאמורה, מיניאטורה יפנית במשקל עד 48 ק"ג, שגם לקחה מדליה ב-5 אולימפיאדות רצופות מ-1992 עד 2008, כולל פעמיים מזהב. מסאי אונו (70 ק"ג) היפנית גרפה את הזהב בשתי האולימפיאדות האחרונות.

 

אריק זאבי. הביא את המדליה השלישית בענף באתונה 2004 (צילום: ראובן שוורץ) (צילום: ראובן שוורץ)
אריק זאבי. הביא את המדליה השלישית בענף באתונה 2004(צילום: ראובן שוורץ)

 

תחרויות הג'ודו בלונדון 2012

תאריכים: 28 ביולי עד 3 באוגוסט.

מקום: אקסל, לונדון.

מספר משתתפים: 386 (232 גברים, 154 נשים).

תחרויות הגברים: 7 (60 ק"ג, 66 ק"ג, 73 ק"ג, 81 ק"ג, 90 ק"ג, 100 ק"ג, 100+ ק"ג).

מספר תחרויות הנשים: 7 (48 ק"ג, 52 ק"ג, 57 ק"ג, 63 ק"ג, 70 ק"ג, 78 ק"ג, 78+ ק"ג).

 

מבנה התחרויות

בניגוד לאולימפיאדות הקודמות, הפעם ההגרלה תשבץ כראשי בתים את ארבעת המדורגים הבכירים בדירוג העולמי. התחרות נערכת בשיטת הנוק-אאוט, אבל המפסיד לא בדיוק יוצא אלא מקבל הזדמנות במסלול של בית התנחומים. שני מנצחי בתי התנחומים יתמודדו מול שני מפסידי חצאי הגמר, כלומר בסופו של דבר מחולקות שתי מדליות ארד ולא אחת. למי ששכח, השיטה הזו סידרה לישראל שתיים משלוש המדליות האולימפיות שלה בג'ודו.

 

הזווית הישראלית

חתיכת זווית. יעל ארד (כסף) ואורן סמדג'ה (ארד) היו פורצי הדרך בברצלונה 1992 עם המדליות האולימפיות הראשונות בהיסטוריה הציונית, אריק זאבי (ארד) המשיך אותם כעבור 12 שנה. אחרי ההצלחה באליפות אירופה 2012 בה הושגו בין היתר הזהב של זאבי והארד של שלזינגר התיאבון של המשלחת ללונדון נפתח.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: איי אף פי
ג'ודו באולימפיאדה
צילום: איי אף פי
מומלצים