שתף קטע נבחר

ח"כ זועבי ביום האדמה ביפו: הכריזו עלינו מלחמה

מאות מפגינים צעדו בעיר, נשאו דגלי פלסטין והגדירו את ראש הממשלה כ"אחראי לטרור" נגד התושבים הערבים. ח"כ זועבי: "את מה שהמדינה לא השלימה בנכבה, היא ממשיכה היום"

לאחר סוף שבוע עתיר הפגנות ומחאות, הגיעו אירועי יום האדמה לרחובות יפו. מאות הפגינו היום (שבת) בעיר במחאה על הריסת בתים, הפקעת אדמות וגירוש משפחות מבתיהם, כהגדרתם. המפגינים נשאו דגלי פלסטין וקראו להפסקת "המדיניות הגזענית נגד תושבי יפו הערבים".

 

עוד בערוץ החדשות:

 

במהלך ההפגנה, צעדו המשתתפים מנמל יפו לגן ברחוב יפת, תקפו את ראש הממשלה, בנימין נתניהו, והגדירו אותו כ"אחראי לטרור". בנוסף, קראו להפסקת הבנייה בהתנחלויות. "נמרוד עד לירושלים במיליונים, ולא נוותר עליה. אנו לא מפחדים", צעקו.

 

"הכרזת מלחמה". ח"כ חנין זועבי בהפגנה ביפו  (צילום: עופר עמרם) (צילום: עופר עמרם)
"הכרזת מלחמה". ח"כ חנין זועבי בהפגנה ביפו (צילום: עופר עמרם)

 

ח"כ חנין זועבי (בל"ד), שהשתתפה אף היא באירוע, טענה כי "את מה שהמדינה לא השלימה בנכבה היא ממשיכה היום, ביתר שאת ובכל פינה במולדת שלנו. מדובר במדיניות הנמשכת מזה 63 שנה. אנו רואים בה לא פחות מאשר הכרזת מלחמה נגדנו". לדבריה, "לא השתלטנו על אף חלקה, לא גזלנו אדמה מידיו של אזרח יהודי, לא שדדנו ולא השתלטנו על אף בית. אני לא המתנחלת ולא המפקיעה, אני בסך הכל רוצה לחיות בביתי, על האדמה שלי", הבהירה.

 

טיבי: רוצים לייהד את יפו

ח"כ אחמד טיבי (רע"מ-תע"ל) ציין כי "תושבי יפו הערבים סובלים מהדרה ומאפליה ממסדית קשה. קבוצות ימין רוצות לייהד את יפו, ומטרתן לרוקן את יפו מתושביה הערבים ולמנוע חיים משותפים. אם האפליה תימשך, יפו עלולה להתפוצץ בפני כולם". ח"כ טיבי ציין כי "החקיקה הגזענית נגד ערבים והנסיון לנתק ערבים בישראל מהזהות הלאומית שלהם ייכשלו".

 

"יפו עלולה להתפוצץ בפנים". ח"כ אחמד טיבי מזהיר  (צילום: עופר עמרם) (צילום: עופר עמרם)
"יפו עלולה להתפוצץ בפנים". ח"כ אחמד טיבי מזהיר (צילום: עופר עמרם)

 

את ההפגנה יזמה ועדת המעקב של המגזר הערבי, יחד עם תנועות נוספות ביפו. "יום האדמה קשור למצוקת הדיור ביפו", אמר חבר מועצת העיר, סמי אבו-שחאדה. "המשך מדיניות האפליה והגזענות נגד התושבים הערבים יביא לאסון ולהרס הקהילה, ויוביל למצב קטסטרופלי ביפו".

 

מיכל וקסלר, פעילת שמאל שמתגוררת ביפו ולקחה חלק בהפגנה, הביעה תמיכה "בשאיפה של העם הפלסטיני המתמקד בשוויון זכויות מלא. אני שמחה שיש אנשים שנאבקים למען הדיור, הגופים האחראים מזניחים את הדיור הציבורי וזה פשע".

 

מהא אגבאריה, תושבת יפו, עסקה בדבריה ביישום "תוכנית בגיבוי הממשלה, שמסכנת את התושבים הערבים ומטרתה

לגרש אותם. היא מצמיחה גזענות ושנאה בין ערבים ויהודים ביפו, אבל היא מרתיעה אותנו", הדגישה.

 

איהם אבו סלוק, תושב רמלה שהשתתף אף הוא בהפגנה, הוסיף כי "הרס בתים וגירוש משפחות מהערים המעורבות הפך להיות צעד ראשי של ממשלת ישראל הכושלת. האלימות והפשעים בלוד, רמלה ויפו מתפשטים בצורה בלתי נסבלת, והממשלה והמשטרה לא מתאמצים למגר את התופעה, כדי שנתייאש ונעזוב. על ראש הממשלה להבין שכל הטריקים שלו לא יעברו בשתיקה".

 

שר החוץ המצרי, מוחמד עמרו, אמר כי ציון יום האדמה אתמול מהווה תזכורת לכל הגורמים כי יש לפעול בהקדם כדי לשים קץ לכיבוש השטחים הפלסטיניים ולהקים מדינה פלסטינית שבירתה ירושלים. בהודעה שפורסמה בכלי תקשורת מצריים הוסיף שר החוץ כי מצרים מגנה את השימוש המוגזם בכוח מצד השלטונות הישראליים, בייחוד נגד ההפגנות השקטות במהלך אירועי יום האדמה. הוא ציין כי היעדר האופק מדיני, מגביר את הסיכויים להידרדרות במצב בתקופה הקרובה. 

 

Read this article in English

 

בהכנת הידיעה השתתף רועי קייס
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
"לא מתנחלת". ח"כ חנין זועבי
צילום: עופר עמרם
מאות בתהלוכת יום האדמה ביפו
צילום: עופר עמרם
מומלצים