שתף קטע נבחר

מוחים נגד יוקר המחיה: "זה לא איראן, זה נתניהו"

שעות לפני עלייה נוספת במחיר החשמל והדלק, הגיעו מאות בני אדם למחות נגד יוקר המחיה והבטיחו להשיב לרחובות ישראל בקיץ הקרוב את המחאה החברתית. "המחאה הקרובה הולכת להיות מסיבית יותר", קראו. קדימה שלחה מספר חברי כנסת

"יוצאים מעבדות לחירות", זו הסיסמה המרכזית שמלווה הערב (שבת) מאות מפגינים שהגיעו למחות נגד יוקר המחיה ו"עשר המכות שמנחיתה ממשלת ישראל על אזרחיה", כהגדרתם. שעות ספורות לפני כניסתן לתוקף של עליות נוספות במחירי החשמל והדלק, צעדו המפגינים מכיכר רבין בתל-אביב לרחבת מוזיאון תל-אביב, והבטיחו שהמחאה החברתית מהקיץ הקודם תשוב בהקדם.

 

"הממשלה שלחה לנו הבטחות סרק", אמר זאב גראואר, אחד ממארגני האירוע. "היום, לעומת המחאה בקיץ, אנשים יותר ממורמרים ומתוסכלים, המחאה הקרובה הולכת להיות שונה ומסיבית יותר". בקדימה, תחת ההנהגה החדשה של שאול מופז, מפיקים לקחים, ושלחו נציגוּת: חברי הכנסת יואל חסון, רונית תירוש, נחמן שי, רחל אדטו ונינו אבסדזה, וכן חברי כנסת נוספים.

 

 

עוד בערוץ החדשות:

 

בהפגנה משתתפים, בין היתר, פעילים חברתיים ונציגי ארגונים ותנועות מחאה שונות. הנוכחים נושאים שלטים, שבהם כתוב: "עשר המכות של ביבי", "דורשים דיור במחיר שפוי", "צדק חברתי", "גם אני חרד לדירה" ו"כלכלה מקיימת ולא כלכלה עושקת". אחד הנוכחים קרא לממשלה להעביר שינוי משמעותי. "באנו לפה להגיד שאנחנו לא מסכימים שממשלת ישראל תמשיך לשחוק את האזרח, זאת מדיניות אנטי חברתית".

 

תהלוכת המחאה, הערב בתל אביב (צילום: בן קלמר) (צילום: בן קלמר)
תהלוכת המחאה, הערב בתל אביב(צילום: בן קלמר)
 

קריאות נגד מדיניות ממשלת נתניהו (צילום: בן קלמר) (צילום: בן קלמר)
קריאות נגד מדיניות ממשלת נתניהו(צילום: בן קלמר)

 

"הייתי גם במחאה בקיץ, והגיע הזמן לחזור לרחובות, אחרי שהממשלה לא קיימה את חובתה לאזרח", אמר ל-ynet יניב מבת ים. "עליית המחירים בלתי נסבלת. אנחנו לא עומדים בזה". עמי וזהבה מראשון לציון דואגים, לדבריהם, לעתיד ילדיהם. "אנחנו בגיל שכבר אין משכנתה ועדיין כל חודש ההוצאות עולות ואנחנו שורדים", הדגישו.

 

מחצות הלילה יעלה מחיר החשמל ב-8.3%. מחירו של קילו-ואט לשעה יעמוד על 58.96 אגורות, ובכך תושלם עלייה של 25% בשנה. שר האוצר יובל שטייניץ התייחס לנושא ואמר בערוץ 2 כי "הציבור מעדיף לשלם מעט יותר על דלק מאשר לקבל גרעין איראני". ראש הממשלה בנימין נתניהו ושר האוצר החליטו בדקה ה-90 למתן את התייקרות הדלק באמצעות הורדת המס. לפיכך, מחיר הבנזין יתייקר מחצות בחמש אגורות ולא ב-20 כפי שתוכנן. זו הפעם השלישית מתחילת השנה שהמס על הדלק מופחת.

 

"מחירי הדלק לחלוטין עולים בגלל מדיניות הממשלה", אמר ח"כ חסון. "זה לא איראן, זה נתניהו. גם אם יצאו מיליון איש לרחובות, רק 120 ח"כים יעשו את השינוי, מתוכם לציבור יש כבר 55 שהם חברי האופוזיציה", הבהיר. ח"כ אדטו הוסיפה כי "המחאה הזאת נוגעת לכל אחד במדינה. הפקנו לקחים מהמחאה הקודמת ואנחנו רוצים להיות כאן, המחאה ההיא יכלה להיות יותר משמעותית, אם הייתה מתורגמת גם לפן הפוליטי".

 

הכנות בכיכר רבין (צילום: בן קלמר) (צילום: בן קלמר)
הכנות בכיכר רבין(צילום: בן קלמר)
 

"מפסיקים להיות פראיירים" (צילום: בן קלמר) (צילום: בן קלמר)
"מפסיקים להיות פראיירים"(צילום: בן קלמר)

 

מתכוננים להפגנה בכיכר רבין (צילום: בן קלמר) (צילום: בן קלמר)
מתכוננים להפגנה בכיכר רבין(צילום: בן קלמר)
 

 

אחד הנוכחים צעק לעבר ח"כ נינו אבסדזה שתתפטר מתפקידה: "כל הפוליטיקאים מושחתים, לכי הביתה, העליתם לעצמכם את המשכורת". היא לא נשארה חייבת ואמרה שאם תלך הביתה, ייכנסו חברי כנסת מש"ס או מישראל ביתנו: "אהיה בממשלה ואחליט מה יהיו סדרי העדיפויות". היא זכתה גם לתגובות אוהדות מצד מפגינים שחיבקו אותה. לאחר כמה דקות הצטרף ח"כ יואל חסון שאמר בחיוך "אני המאבטח של נינו".

 

שלשום תקף גם יו"ר קדימה הנבחר שאול מופז את ראש הממשלה, על רקע ההתייקרות הצפויה במחיר הדלק. "ראש הממשלה חצה היום קו אדום נוסף", אמר מופז, "רגע לפני חג החירות, ממשלת ישראל הכבידה מעמסה נוספת ומיותרת על עם ישראל". לדברי מופז, שנבחר ליו"ר קדימה ביום שלישי לאחר שהביס את ציפי לבני, "ראש הממשלה נתניהו רומס וחומס את אזרחי המדינה. מחירי הדלק המאמירים הם דוגמה אחת מני רבות למדיניות אטומה של הממשלה הזו. אנחנו נשים לכך סוף".

 

על פי הערכות רבות, שמשקללות גם את ההתפתחויות האחרונות בזירה פוליטית, בממשלה מוטרדים מאוד מחידוש המחאה החברתית בקיץ הקרוב. הדו"ח השנתי של בנק ישראל, שהוצג שלשום על ידי הנגיד סטנלי פישר, הפך לכתב אישום חמור נגד מדיניות הממשלה, וכעת מעוניינים לדעת בכירי המשק כיצד יגיב הציבור להתייקרויות. בכפוף לכך, מתייחסים רבים מהנוגעים בדבר להתייקרויות הנוכחיות כאל יריית פתיחה למאבק החברתי של קיץ 2012.

 

את אירוע המחאה צילם ניצן דרור והפיקה גליה שיזף
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הכנות אחרונות במאהל המחאה בכיכר
צילום: בן קלמר
מפגינים נגד הממשלה, הערב בתל אביב
צילום: בן קלמר
מומלצים