שתף קטע נבחר

שטייניץ: עדיף לשלם עוד על דלק תמורת סנקציות

אזרחי ישראל ישלמו מהלילה מחיר כבד יותר על הדלק ועל החשמל, אבל שר האוצר יובל שטייניץ אמר בראיון ל"פגוש את העיתונות" שהאזרחים מעדיפים לשלם יותר, ולא לקבל איראן גרעינית. בארה"ב חושבים אחרת והנשיא אובמה קבע כי אין חשש לפגיעה באספקת הנפט

מחצות יקר יותר לחיות בישראל. מחירו של הדלק יתייקר בחמש אגורות, לעומת 20 שתוכננו במקור. מחיר החשמל יתייקר ב-8.9%. וכאשר אלו פני הדברים, הסביר הערב (שבת) שר האוצר יובל שטייניץ בראיון לרינה מצליח בתוכנית "פגוש את העיתונות" בערוץ 2 כי "בטוח שאזרחי ישראל מעדיפים לשלם קצת יותר על הדלק במקום איום של איראן גרעינית".

 

לדברי שטייניץ, "מחירי הדלק עולים בעולם כולו בגלל הסנקציות באיראן, שהיא על סף קריסה. האיראנים לא מסוגלים למכור חלק גדול מהדלק שלהם אבל אזרחי אירופה, יפן, ארה"ב וישראל משלמים מחירי דלק גבוהים יותר. יש סנקציות על איראן ואנו מברכים על כך אבל גם לזה יש השלכות של התייקרות הדלקים בעולם כולו". בהקשר הזה, חתם אמש נשיא ארצות הברית ברק אובמה על סנקציות נוספות על איראן, מתוך הנחה שיש די נפט ממקורות נוספים, ולכן אין חשש לפגיעה במקורות האנרגיה לעולם.

 

הוא נשאל אם יש סיכוי לבלום את ההתייקרות הלילה, והשיב: "הכול בדיונים כבר בימים האחרונים, אם יהיה על מה להודיע - נודיע, כרגע אין לי הודעה משמחת בשבילך". הוא הבהיר כי אם תוותר הממשלה על גביית מסים, היא תיאלץ לוותר על חינוך חינם, על קצבאות קשישים, על ביטחון, או על כבישים ורכבות. "אין ארוחות חינם. האחריות שלי כשר אוצר היא קודם כול, לפני הרצון להיות פופולרי, להגן על כלכלת ישראל מפני משבר כלכלי גלובלי שפוגע קשות במדינות ובאזרחי כמעט כל העולם".

 

בנושא התייקרות החשמל, אמר שטייניץ כי ההתייקרות הייתה אמורה להיות 40 אחוזים, והוא הוריד אותה ל-8.9 אחוזים באמצעות פריסת ההתייקרות על פני שנתיים וחצי והורדת המס על המזוט. "קרתה לנו תקלה אחת חמורה: הגז מתמר היה צריך להגיע לחופי ישראל כבר השנה, אבל אין נקודת קליטה צפונית לגז. מכיוון שהדבר לא בוצע, העלות למשק היא 15-12 מיליארד שקל, מה שעולה מאוד ביוקר למדינה וגם לאזרחים". הוא אמר כי משרדו יפעל כדי לבצע התייעלות בחברת החשמל: "יש מקום לרפורמה גם שם ונפעל במגמה לעשות ככל האפשר למתן את העלייה במחירי החשמל".

 

Read this article in English

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
עדיף לכם לשלם יותר. שטייניץ
צילום: אוהד צויגנברג
מומלצים