שתף קטע נבחר

הילדה העיוורת הבדואית שריגשה את הנשיא

רואה תיהא, עיוורת מלידה, קראה נאום מכתב ברייל לכבוד הנשיא שמעון פרס, שגמל לה במילים חמות: "רואה לא רואה את האור, אבל היא מפיצה בקרבה כל כך הרבה אור"

אין ספק שגולת הכותרת של ביקור נשיא המדינה, שמעון פרס, היום (ב') ברהט היה פגישתו עם הילדה רואה תיהא בת ה-12, עיוורת מלידה, שנשאה נאום מדפים שהודפסו בכתב ברייל. היא איחלה לנשיא "חג שמח וכשר", והוא מצדו אמר ש"כשרואים ילדה כזו, זה מחזיר לכולנו את צלם האדם. רואה לא רואה את האור, אבל היא מפיצה בקרבה כל כך הרבה אור".

 

הנשיא סייר ברהט בליווי הסופר עמוס עוז וראש העיר, פאיז אבו סהיבן. הילדה רואה נאמה בפני הנשיא דקות ספורות לפני בדיקת MRI. בעוד ימים אחדים היא צפויה לעבור ניתוח בעמוד השדרה. לאחר סיום הטקס, סיפרה הילדה: "המשמעות של השם שלי היא חלום, משהו שאתה רואה בחלום וזה מרגש אותך, משהו שטוב ללב ולנשמה".

 

היא סיפרה שכתבה את הנאום בעזרת אמהּ במכונת הברייל: "רציתי לכתוב את זה כי בחרו בי, ואני מאוד אוהבת להשתלב עם כולם. אני שומעת את הנשיא לפעמים ברדיו ובטלוויזיה. הוא דואג למדינה בהכול". היא לומדת בבית ספר נטעים בבאר שבע, שם לומדים מעט תלמידים ערבים. "עכשיו אני הכי אוהבת ללמוד עברית, כי אז אני מרגישה שאני קצת יותר משתלבת".

 

הנשיא בביקורו ברהט. מפגש עם דור העתיד  (צילום: מארק ניימן, לע"מ) (צילום: מארק ניימן, לע
הנשיא בביקורו ברהט. מפגש עם דור העתיד (צילום: מארק ניימן, לע"מ)

 

אמהּ, אימאן בת ה-38, אם לחמישה ילדים, הייתה איתה על הבמה: "היא ילדה מיוחדת. כולם אוהבים אותה בבית הספר ובשכונה. אלוהים לקח לה את העיניים ונתן לה אהבה. היא מתנה מאלוהים".

 

הנשיא פרס סייר באזור התעשייה, שבו עתידה לקום יחידה אקדמית של אוניברסיטת בן גוריון: "אני חושב שזו הזדמנות שהעם כולו יראה את הפנים האמיתיות, הטובות של המגזר הבדואי. שיראה אותם בראי העתיד ולא העבר. העתיד של הבדואים הוא עתיד מדינת ישראל, עתיד של שלום".

 

על היוזמה להקים שלוחה של האוניברסיטה ברהט, אמרה רואה: "כשאהיה גדולה, אני רוצה להיות מורה. אני רוצה גם ללמוד באוניברסיטה. המכללה שתקום חשובה בשביל הדורות הבאים, כי חייב להיות משהו גם לרהט, שגם הדורות הבאים יוכלו ללמוד. אם המכללה תהיה טובה, אלמד בה".  

 

Read this article in English

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
פגישה מרגשת בביקור ברהט
צילום: מארק ניימן, לע"מ
מומלצים