שתף קטע נבחר

הממונה על ההגבלים יבחן את העסקאות של תמר

הרשות להגבלים עסקיים טוענת, כי קיים חשש שההסכמים למכירת גז טבעי עליהם חתמה השותפות עם חברות כמו חברת החשמל ונייר חדרה, מכילים הסדרים כובלים ויש לבחון אותם. השותפות בתמר: נפעל בתיאום עם הרשות

משרד הממונה על ההגבלים העסקיים פנה לחברות בשותפות "תמר" בבקשה להמציא בפניו את כלל הסכמי הגז שנחתמו במשק הישראלי בחודשים האחרונים. לטענת הממונה על ההגבלים החוזים האמורים קיים חשש שהם "מכילים על פני הדברים, הסדרים כובלים ומצריכים אפוא קבלת אישור ממערך הפיקוח" עליו מופקד הממונה.

 

 

בין ההסכמים ניתן למנות את החוזה לתחנת הכוח של "דליה אנרגיות", חוזה העתק עם חברת החשמל וכן את החוזים עם חברת "אדלטק", מפעל "נשר" ו"נייר חדרה". 

 

בפנייתו לחברות שמחזיקות ב"תמר" מונה הממונה להגבלים מספר סיבות לחשש האמור. הראשונה שבהן היא כמויות הגז שנמכרו (לרבות כמות מינימאלית לכל חוזה), השנייה היא משך החוזים והשלישית מתייחסת למגבלות מערכת ההולכה. כזכור, הזרמת הגז ממאגר "תמר" לישראל כוללת רק צינור בודד, כך שהצטברות חוזים עלולה "לסתום" את מערכת ההולכה לטובת לקוחות או מאגרים אחרים. 

 

בחינת הממונה על ההגבלים אינה חדשה, ולמעשה היא המשך ישיר להצהרת הממונה מאמצע שנה שעברה שם איים להכריז על שותפות "תמר" כמונופול החל מאמצע 2013, הוא מועד החיבור הרשמי של המאגר לצנרת הגז הישראלית. עם זאת, בשל היעלמותו של הגז המצרי, מאגר "תמר" הפך הלכה למעשה למקור האנרגיה היחיד שיש במשק, כך שעקרונית ניתן להחיל עליו פיקוח מחירים או התניות מכירה אחרות.

 

בין הרעיונות שעלו בעבר היה לחייב את השותפות למכור את הגז בנפרד כדי לעודד תחרות מחירים, אולם מאחר וקיימת מערכת הולכה בודדת ברור כי גם אם הגז יימכר בנפרד הוא יצטרך לעבור דרך הצינור הבודד שמחזיקות בו השותפות.

 

פז תרכוש גז מתמר בכ-700 מיליון דולר

בתוך כך דיווחה היום חברת האנרגיה פז על חתימת עסקה לרכישת גז טבעי משותפות תמר, בהיקף של כ-700 מיליון דולר. מדובר בחוזה קטן יחסית שאמור לשרת את צרכי פז בהפעלת תחנת הכוח שיש ברשותה בבית הזיקוק הדרומי באשדוד ואת התחנה השנייה שהיא מקימה שם במתחם בימים אלו.

 

המגעים בין הצדדים לקראת חתימת חוזה, שנחשפו ב"כלכלסיט" הבשילו לכדי חוזה לאורך 15 שנה כך ששותפות תמר תעביר לפז 3.12 מיליארד מ"ק לאורך התקופה, מחיר שמשקף עלות יחידת אנרגיה (MMBTU) של כ-6.3 דולר. מדובר במחיר דומה לזה שנחתם בעסקאות אחרות בתחום מול "נשר" או "נייר חדרה".

 

חברת האנרגיה פז כבר מקיימת קשר עסקי מול חלק משותפות תמר: דלק אנרגיה, תחתיה פועלות דלק קידוחים ואבנר, שותפה יחד עם נובל אנרג'י במאגר "ים תטיס" המתכלה והיא מוכרת לפז גז טבעי בהסכם קצר מועד שאמור להסתיים בעוד כשנתיים.

 

החוזה הנוכחי מקבע את ההתקשרות בין הצדדים ל-15 שנה כאשר קיומו תלוי באישורים רגולטוריים שונים כגון הממונה על ההגבלים ורשות החשמל. בדומה לחוזה הגז עם חברת החשמל, גם זה החדש עם פז צמוד למחירי האנרגיה בעולם. מועד אספקת הגז בפועל יחל באמצע 2013 - הוא מועד הפיכת "תמר" למאגר מסחרי. לצדדים אפשרות להאריך את ההתקשרות ב-12 חודשים נוספים.

 

השותפות ב"תמר" הן נובל אנרג'י (36%), דלק אנרגיה (31.25% באמצעות חלוקה שווה של דלקי קידוחים ואבנר), ישראמקו (28.75%) ואלון גז (4%).

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
קידוח תמר 1
צילום: "אלבטרוס"
מומלצים