שתף קטע נבחר

מאיר דגן יתחיל בחיפושי אורניום בנגב

לראשונה משרד האנרגיה מתיר לחברה ישראלית לחפש אורניום בשטח המדינה: חברת גוליבר אנרג'י שבראשה עומד ראש המוסד לשעבר, תחפש את החומר המתכתי הרדיואקטיבי באזור שבין ערד לסדום. גם אתם יכולים לנסות

חברת גוליבר אנרג'י, שבה משמש כיו"ר הדירקטורין ראש המוסד לשעבר, מאיר דגן, קיבלה מהמפקח על המכרות במשרד האנרגיה והמים, היתר לחפש אורניום ומתכות רדיואקטיביות בנגב. כך הודיעה הבוקר (ג') החברה לבורסה.  

 

 

זו פעם ראשונה שמשרד האנרגיה מתיר לחברה ישראלית לחפש אורניום בשטח מדינת ישראל. במשרד מדגישים כי ההיתר אינו בלעדי וכל מי שרוצה יכול לנסות ולהגיש בקשה לקבלת היתר חיפוש בשטח. בין התנאים לקבלת ההיתר: גיל שמונה עשרה ומעלה, ידיעת קרוא וכתוב ויכולת לממן את החיפושים.

 

בהודעת גוליבר אנרג'י צוין, כי היתר החיפוש ניתן לשנה, על שטח של 4,892 דונם בנגב באזור שבין ערד לסדום, ליד צומת חתרורים. הסימנים להימצאות חומר מתכתי בעל רדיואקטיביות גבוהה באזור, נמצאו במהלך קידוח שבוצע במסגרת רשיון חיפושי הנפט מאיה. הסימנים נמצאו בעומק רדוד ובמסגרת החיפושים מתוכנן להרחיב את בור הקידוח ולבצע בדיקות מיוחדות במטרה לזהות את המתכות שנמצאו ולהעריך את היקפן.

 

עוד מסרה החברה, כי תוכנית העבודה כוללת בין היתר ביצוע אנליזות לבדיקת ערכים רדיואקטיביים בדוגמאות שהתגלו במהלך הקידוח, הרחבת הקידוח הקיים על מנת למדוד את רמת האורניום ביחס ליסודות רדיואקטיביים אחרים, והגשת דו"ח מסכם עם תוצאות הבדיקות והמלצות להמשך הפעילות עד תום מתן ההיתר. 

 

הזכויות על השטח היו שייכות לשותפות זרח, שגוליבר אנרג'י היא בעלת שליטה בעקיפין בשותף הכללי בה. גוליבר אנרג'י חתמה על הסכם עם השותפות, במסגרתו זרח העניקה לה את זכות השימוש בכל המידע שצברה לצורך חיפוש, כרייה והפקה של מתכות רדיואקטיביות לרבות אורניום. בתמורה להענקת הזכות, זרח תהיה זכאית לקבל תמלוג בשיעור של 12.5% מחלקה של גוליבר אנרג'י מהמתכות הרדיואקטיביות שיופקו וינוצלו על ידה.

 

ראש עיריית ערד, טלי פלוסקוב, יצאה נגד אישור כריית האורניום. "עיריית ערד בראשותי לא תאפשר כרייה בשטח השיפוט של הישוב", אמרה ראש העיר פלוסקוב. "אני פונה לשר להגנת הסביבה גלעד ארדן ולסגן שר הבריאות יעקב ליצמן לקיים דיון דחוף בנושא. גם אם הכרייה תתבצע בסמוך אלינו, אני דורשת שתיערך בדיקה מקצועית, האם יכולה להתקיים סכנה בריאותית לתושבי ערד".

 

בהכנת הכתבה השתתפה אילנה קוריאל

 

Read this article in English

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ראש המוסד לשעבר מאיר דגן
צילום: גיל יוחנן
מומלצים