שתף קטע נבחר

תם הזמן שהוקצב ל"בית המכפלה". צפו בדיירים

ב-15:00 תם האולטימטום שהקציב המינהל האזרחי לדיירים שנכנסו לבית בלב עיר האבות. ברק הבטיח לאכוף את צו הפינוי, אך הזכיר "שיקולים מבצעיים". בינתיים הדיירים מתרגלים לשגרה החדשה. האם ימכרו את החמץ לפלסטיני שממנו נקנה הבית?

בעוד צו פינוי מרחף מעל ראשם, וראש הממשלה ושריו מבקשים לעכבו - תושבי בית המכפלה בוחרים להתעלם מההמולה סביבם. תחת זאת החלו בהכנות לקראת חג הפסח, שכללו בין היתר ניקיון יסודי וחלוקת משימות לילדים השוהים בבית. בצהריים (יום ג') תם הזמן שהוקצב להם על-ידי המינהל האזרחי, ושר הביטחון אהוד ברק הבטיח שיאכוף את צו הפינוי. עם זאת, ברקע בקשת ראש הממשלה להמתין, הדבר לא צפוי לקרות בקרוב.

 

בין כותלי הבית התפתחה שפה פנימית ותושביו מתבדחים על מכירת חמץ לפלסטיני שממנו רכשו את הנכס. בנוסף על כך המשיכו הדיירים להכניס ציוד לקראת שהות ממושכת במקום. לדבריהם, כבר החל מאבק סביב השאלה מי יהיו המשפחות שיזכו לגור בבית לאחר שיתקבל אישור סופי לעסקה.

 

הדיירים הנוכחיים נכנסו לבית המכפלה בשבוע שעבר, ועם הגיעם למקום התייצבו כוחות גדולים של מערכת הביטחון, שמנעו מגורמים שאינם הדיירים המיועדים של הבית מלהיכנס אליו. צה"ל הכריז על האזור כשטח צבאי סגור, וגורמים בצבא אמרו כי הכניסה לבית היא פרובוקציה מסוכנת שעלולה לשלהב את הרוחות, ואף הגדירו את הפעולה כחסרת אחריות.

 

אתמול מסרו אנשי המינהל האזרחי צו פינוי שמורה להם לעזוב את המקום, כיוון ששהותם בו מפרה את הסדר הציבורי וכיוון שלא קיבלו אישור מהמינהל להתיישב שם - גם אם הרכישה חוקית.

 

בית המכפלה בחברון (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
בית המכפלה בחברון(צילום: גיל יוחנן)
 

התושבים שוללים את הטענות ואומרים כי המינהל האזרחי כלל לא בדק את חוקיות הרכישה של המבנה. לטענת דרי הבית, פקידים בכירים במינהל האזרחי אמרו להם כי מסמכי הרכישה חוקיים. שלמה לוינגר תושב בית המכפלה אמר בתגובה לצו הפינוי: "צו הגירוש שקיבלנו מדבר בעד עצמו, ואין כל בעיה במסמכי הרכישה. הדבר היחיד שמפריע למוציא הצו הוא מגורי יהודים בחברון". לדבריו, "אם יש ראש ממשלה בישראל, אנו קוראים לו להתעשת ולבטל את הצו האוסר רק על יהודים להתיישב בחברון".

 

מלשכת שר הביטחון נמסר כי "למתנחלים ניתן עד 15:00 להוכיח את שעליהם להוכיח. אם לא יצליחו להוכיח זאת, החוק ייאכף". אך בסביבתו של השר ברק מציינים כי אין להתייחס ל-15:00 כשעת הפעולה של כוחות הביטחון למימוש צו הפינוי: "החוק ייאכף בהתאם לשיקולים המבצעיים". בלשכת ראש הממשלה מעריכים כי יינתן למתנחלים הזמן הדרוש, אך שם ציינו כי אם הם לא יצליחו להוכיח בעלות, החוק ייאכף.

 

שר התחבורה מהליכוד, ישראל כץ, ביקר היום בבית בחברון ואמר: "אני משוכנע שיהודים ימשיכו לגור בבית הזה. אין כאן מצב ביטחוני חריג, לא מדובר בבעיה של חוקיות הרכישה". לדברי השר, "החלטה על צעד כזה צריכה להיות של הממשלה ולא רק של משרד אחד".


פורסם לראשונה 03/04/2012 14:08

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
בית לכל דבר
השר כץ קובע מזוזה בבית
צילום: באדיבות תושבי בית המכפלה
בית המכפלה
צילום: נועם מושקוביץ
מבט מבפנים
תחת אבטחה כבדה
צילום: גיל יוחנן
מומלצים