שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  האם פסטיבלי המוזיקה באילת בסכנה?

  מנהלי "ג'אז בים האדום" מתריעים כי קיצוץ של 450 אלף שקלים בתקציבו יוביל לקריסת הפסטיבל. מנגד, מאיים מאסטרו ולרי גרגייב שלא ישוב לאילת אם לא יושלם התשלום לנגנים שהופיעו בפסטיבל "קלאסי בים האדום" בינואר. עיריית אילת: "לא קיצצנו"

  פרסום ראשון: קיצוץ של 450 אלף שקלים עלול להביא לקריסתו של פסטיבל ג'אז בים האדום - כך מתריעים מנהליו האמנותיים החדשים של הפסטיבל, נגן הסקסופון אלי דג'יברי ואיש הרדיו הוותיק דובי לנץ.

   

  במכתב שנשלח לעיריית אילת ולמנהלת תיירות הים האדום, שקטעים ממנו מפורסמים ב-ynet לראשונה, כותבים השניים: "בתדהמה גדולה שמענו על כך שתקציב הפסטיבל לקיץ 2012 הופחת מ-1,450,000 שקלים אשתקד, למיליון שקלים השנה. זוהי לדעתנו מכת מוות למוסד המתגאה ב-25 שנות קיומו. נראה לנו שלאלו שהחליטו את ההחלטה הנמהרת הזו ממש לא אכפת להשתתף בהלווייתו של אחד המוסדות התרבותיים החשובים במדינת ישראל".

   

  אלי דג'יברי, ממנהלי "ג'אז בים האדום". דרושה אינפוזיה (צילום: עומר שורץ) (צילום: עומר שורץ)
  אלי דג'יברי, ממנהלי "ג'אז בים האדום". דרושה אינפוזיה(צילום: עומר שורץ)

   

  השניים הדגישו במכתבם כי גם אילו נשאר התקציב כפי שהיה בשנה שעברה, הפסטיבל היה נפגע עקב עליות במחירי הטיסות, המלונות והחוזים מול האמנים המתארחים. "לבוא ולצמצם את הפסטיבל ביותר מ-30 אחוז - קשה להאמין שאין אלא מטרה לחסל אותו אחת ולתמיד", הוסיפו.

   

  השניים הדגישו כי מינויים לתפקיד הניהול האמנותי היה מעין הגשמת חלום ישן. "היינו כשני ילדים שהעמידו לפניהם שולחן מגדנות עמוס כל טוב ואנו יכולים להזמין לחגיגה הזו את כל מי שנרצה במגבלת תקציב קיים", כתבו. "אנחנו עובדים כבר חודשים על הרכבת פסיפס הפסטיבל כדי שיהיה המוצלח ביותר מזה שנים, באותן מגבלות כספיות.

   

  "הרכבנו תוכנית עם שמות שמאחורי כל אחד ואחד מהם אנחנו עומדים, ומדובר במוזיקאים מפורסמים שיהוו עוגן וימשכו קהל, לצד שמות חדשים שאנחנו מאמינים שיהיו עוגנים בעתיד. קיצוץ התקציב ידלל את הפסטיבל מאותם שמות עוגן שבו ויגרום לירידה נוספת בכמות הקהל שמגיעה לפסטיבל, מגמה שקיימת מזה כמה שנים מסיבות שונות". בין הסיבות אותן מונים דג'יברי ולנץ גם ריבוי מופעים ופסטיבלים במרכז הארץ של אמני ג'אז בעלי שם, שמגיעים דרך אמרגנים פרטיים.

   

  את המכתב חתמו דג'יברי ולנץ בדרישה למחשבה שנייה מכל הנוגעים בדבר תקצוב הפסטיבל: "אנחנו לא יכולים לראות את עצמנו ממשיכים בעבודתנו על הפסטיבל בתנאים אלה, היות והמוצר שיצא תחת ידינו יהיה פגום ולא יביא אליו קהל כמצופה. קל מאוד לגייס אמנים נהדרים במעט מזומנים, אך שמם לא יהיה מוכר בציבור והקהל לא יבוא לראות אותם באילת, תוך הוצאות טיסה ומלונות שרק הולכות וגדלות.

   

  "אין אנו רוצים להיות חתומים על מוצר שאנו לא שלמים איתו, ובוודאי שאנו לא רוצים להקדים את הצגתו בפני הציבור בהתנצלויות. בסופו של דבר אנו אחראים על הפסטיבל בעיני הציבור, ואנו לא מוכנים לקלקל את שמנו בהצגת תוצר שאנו לא עומדים מאחוריו בלב שלם".

   

  מקורות המקורבים להנהלת הפסטיבל אומרים היום ל-ynet: "זה לא סוד שהשנתיים האחרונות היו קשות לפסטיבל. יכולת הקנייה של הצרכן הישראלי פוחתת, על אחת כמה וכמה כשמדובר בחבילת נופש יקרה. עלויות הפסטיבל עלו, אך ההכנסות לא גדלו בהתאם. אי אפשר להוזיל מחירי כרטיסים מחד ולעמוד בתקציבי אמנים ופרסום שהולכים וגדלים. יש עצירת קנייה בכל שוק מופעי הבידור, וגם הפסטיבל נפגע בהתאם. אי אפשר יותר להסתמך על הכנסה ממכירות כרטיסים ובמילים אחרות, כדי שהמותג הזה לא ייפגע באופן אנוש - חייבים לתת לו אינפוזיה".

   

  בתוך כך, מתברר היום כי פסטיבל "ג'אז בים האדום" אינו היחיד שסובל מבעיות תקציביות ותזרים מזומנים שמאיימים על המשך קיומו. ל-ynet נודע כי המנצח הבינלאומי ומנהלו האמנותי של בית האופרה מרינסקי בסנט פטרבורג,

  מאסטרו ולרי גרגייב, מאיים כי לא ישוב להופיע עוד בפסטיבל "קלאסי בים האדום" שייסד באילת אם לא תוסדר מיידית השלמת תשלומי השכר לזמרי המקהלה.

   

  מאסטרו גרגייב, שנחשב לאחד מגדולי המנצחים בעולם, ייסד את הפסטיבל באילת לפני 11 שנים וכבר מראשיתו הפך האירוע לחגיגה קלאסית עבור חובבי הז'אנר. מקורות המקורבים להפקה אמרו ל-ynet: "הדברים נותרו לעת עתה פתוחים, אבל הרושם שהתקבל הוא שאם לא יושלמו בקרוב תשלומי השכר על הפסטיבל שהתקיים כבר בינואר, המאסטרו ישקול אם לשוב לאילת באופן נקודתי ולישראל בכלל. עיכוב התשלום ליוצרים בסדר בינלאומי שכזה לא מוסיף למוניטין של ישראל בעולם".

   

  מעיריית אילת נמסר בתגובה: "העירייה לא קיצצה אף לא שקל אחד מתקציב הפסטיבל. ההיפך הוא הנכון, העירייה הגדילה את תמיכתה בפסטיבל לאור קיטון שחל בתמיכה מוסדית אחרת. תקציב הפסטיבל הוא באחריות המפיקים וכך גם כל שינוי שנעשה בו, במסגרת שלו או בסעיפים השונים שלו בצד ההכנסות ובצד ההוצאות. בישיבה אשר התקיימה אמש עם המפיקים ניתנו המענים לקיום פסטיבל ג׳אז איכותי וברמה גבוהה מאד בהתאם למיטב המסורת לטובת כל אוהבי הג׳אז במדינה. אנו מצפים לפסטיבל גדול ואיכותי שיהיה בלתי נשכח". גורמים בהפקת הפסטיבל סיפרו ל-ynet כי הנושא עדיין בדיונים.

   

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מאסטרו ולרי גרגייב. לא יחזור?
  צילום: V. Baranovsky
  לאתר ההטבות
  מומלצים