שתף קטע נבחר
אתם שיתפתם
  זירת הקניות

  דו"ח ה-CIA: איראן הרחיבה את תוכנית הגרעין

  על-רקע הציפייה לחידוש המו"מ של המעצמות עם איראן, נטען בדו"ח של סוכנות הביון האמריקנית כי טהרן המשיכה להעשיר אורניום בשנה החולפת ולפתח תשתית גרעינית. אין בו מסקנה לגבי להחלטה איראנית על ייצור פצצה

  איראן הרחיבה את תוכנית הגרעין שלה, המשיכה להעשיר אורניום ולפתח את התשתית שלה בשנת 2011 - כך קובע דו"ח שנתי של ה-CIA שנמסר לקונגרס. הדו"ח קובע ש"איראן יצרה 4,900 ק"ג של אורניום מועשר באיכות נמוכה והמשיכה את הפעילויות שלה בכור המחקר במים כבדים".

   

  המאבק בגרעין האיראני - דיווחים אחרונים ב-ynet:

  ברק: 2012 - שנת המאבק בגרעין האיראני

  בכיר איראני מציע לקיים את שיחות הגרעין בדמשק

  קלינטון: המעצמות מאוחדות נגד הגרעין האיראני

   

  הדו"ח מתפרסם על-רקע הציפייה של האמריקנים להודעה הסופית של שרת החוץ של האיחוד האירופי קתרין אשטון על חידוש המשא ומתן של שש המעצמות עם איראן בימים הקרובים. השיחות צפויות להיפתח ב-13 בחודש. בין ישראל וארה"ב אין כל מחלוקת על הממצאים המודיעיניים והאסטרטגיה שמטרתה למנוע מאיראן להשיג נשק גרעיני.

   

  לצפייה בדו"ח המלא של ה-CIA לחצ/י כאן

   

  בחלק הפומבי שלו, מתאר דו"ח ה-CIA את הפעילות הגרעינית האיראנית, אבל אינו עונה לשאלת המפתח אם ההנהגה בטהרן קיבלה החלטה לייצר את הפצצה עצמה. הערכת המודיעין האמריקני כפי שהתפרסמה בדו"ח של המודיעין הלאומי (ארגון הגג של סוכנויות הביון האמריקניות) היא שההנהגה האיראנית טרם קיבלה החלטה לייצר פצצה.

   

  הדו"ח קובע כי יש התקדמות בציוד הצנטריפוגות התת-קרקעי בנתנז, כשצנטריפוגות מתקדמות יותר נבחנו ופותחו במתקן ניסיוני. נכון לחודש נובמבר, כולל מאגר החומרים שברשות איראן 4,150 ק"ג של אורניום מועשר באיכות נמוכה ובערך 80 ק"ג של אורניום מועשר ל-20 אחוזים.

   

  המשך פיתוח יכולת השיגור לחלל 

  הדו"ח מציין כי חל פיחות במספר הצנטריפוגות מ-8,900 ל-8,000 בין אוגוסט 2010 לנובמבר 2011, אבל מספר הצנטריפוגות הפעילות גדול באותה תקופה בצורה חדה מ-3,800 ל-6,200.

   

  הדו"ח של ה-CIA מתייחס גם על למתקן התת-קרקעי פורדו ליד קום, שהתחיל לייצר "קרוב ל-20 אחוזים אורניום מועשר". לפי הדו"ח, הכור הגרעיני בבושהאר שהחל בשנה שעברה לפעול ככור באיכות נמוכה, אינו פעיל בצורה מלאה. הדו"ח קובע גם שאיראן ממשיכה בפיתוח טילים בליסטיים לטווח קצר ובינוני וכן בפיתוח יכולת שיגור לחלל בטכנולוגיה שתאפשר לאיראן פיתוח טילים ארוכי טווח.

   

  הדו"ח מציין כי הצבא האיראני ממיר טילי קרקע-קרקע לטווח קצר מסוג פתח-110 לטילים נגד ספינות וקובע שהטילים החדשים יוצרים איום חדש על כלי שיט צבאיים ואזרחיים במפרץ הפרסי ובמפרץ עומאן. הדו"ח מציין שאיראן מתקרבת ליכולת ייצור עצמי של טילים, אבל היא תלויה בחלפים מתוצרת חוץ לרבות מסין, רוסיה וצפון קוריאה.

   

  Read this article in English

   

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  4,150 ק"ג של אורניום מועשר
  צילום: EPA
  הדו"ח קובע שאיראן ממשיכה בפיתוח טילים בליסטיים לטווח קצר
  צילום: EPA
  מומלצים