שתף קטע נבחר

האם יש מנכ"ל ששווה מיליון דולר ביום?

מנכ"ל אפל טים קוק מתקרב לסכום הזה, כולל כמובן מניות החברה שברשותו. מנכ"לים נוספים שנהנים משכר גבוה ובונוסים הם לארי אליסון מאורקל, רונלד ג'ונסון מנכ"ל ג'י.סי.פני ופיליפ דאומן מויאקום. בזמן שייקח לכם לקרוא את הכתבה יכולתם להרוויח 100 דולר

האם יש מנכ"ל כיום ששווה מיליון דולר ביום? מדובר בכ-42 אלף דולר לשעה, או 700 דולר לדקה, 12 דולר לשנייה. חשבו על כך בצורה זו: בזמן שייקח לכם לקרוא את הכתבה, יכולתם להרוויח 100 דולר

 

 

בענקית המחשבים אפל התשובה לשאלה הזו היא בהחלט כן. המנכ"ל טים קוק, שנכנס לתפקידו באוגוסט לאחר פרישתו של סטיב ג'ובס, קיבל משכורת של קרוב ל-900 אלף דולר ב-2011, אך לכך נוסף בונוס חד-פעמי בדמות מניות של אפל. במקור השווי של הבונוס עמד על סכום מרשים של 376.2 מיליון דולר, אך נכון לסוף שבוע שעבר, הוא מוערך ב-634 מיליון דולר, המשקף את מחיר המניה המזנק של אפל.

 

בחברה ממהרים להדגיש כי חבילת השכר של קוק נמשכת לאורך 10 שנים. הוא יוכל לפדות מחצית מבונוס המניות שקיבל רק ב-2016, ואת השאר ב-2021, בהנחה שקוק ימשיך לעבוד באפל.

 

הדרג הגבוה מרוויח הרבה יותר מהשאר

רובנו לא יכולים אפילו לדמיין שכר כל כך גבוה. אמריקאי בעל תואר ראשון, מרוויח בממוצע 2.3 מיליון דולר, לא בשנה, אלא לאורך חייו, כך על פי מחקר שנערך לאחרונה באוניברסיטת ג'ורג'טאון.

 

הנתונים הראשונים שהתפרסמו בנוגע לשכר המנכ"לים עבור 2011 מאשרים את מה שרובנו כבר יודעים: הדרג הגבוה מרוויח הרבה יותר מהשאר, בין אם מדובר בזמנים טובים או בזמנים קשים. לאחר העליות והירידות שאפיינו את השנים האחרונות, השכר של 100 המנכ"לים המרוויחים ביותר בחברות האמריקאיות הגדולות, נשאר כמעט ללא שינוי ב-2011, כך עולה ממחקר שערכו ב"ניו יורק טיימס".

 

מהכתבה עולים כמה נתונים שחשוב לדעת

בקרב 100 המנכ"לים המרוויחים ביותר באמריקה, השכר הכולל בשנה שעברה צמח ב-2% בהשוואה ל-2010.

 

השכר החציוני של המנכ"לים הללו עמד על 14.4 מיליון דולר, לעומת שכר שנתי ממוצע של עובד אמריקאי שעומד על 45,230 דולר.

 

בסך הכל, כל 100 המנכ"לים הרוויחו ביחד 2.1 מיליארד דולר, שמקביל לתפוקה הכלכלית השנתית בסיירה לאון.

 

את הנתונים המלאים נוכל לקבל רק ביוני, אז יפרסמו החברות את הנתונים הרשמיים של שכר המנהלים. אולם על פי המידע הזמין נכון ל-30 במרץ, מסתמן שאליטה חדשה מתפתחת בתאגידים האמריקאיים: מנכ"לים המרוויחים למעלה מ-10 מיליון דולר בשנה.

 

עם זאת, יש לציין כי קוק הוא עדיין היוצא מהכלל. על פי המחקר שפורסם ב"ניו יורק טיימס" עולה שבונוס המניות שלו גבוה מהשכר של 9 המנכ"לים הבאים ברשימה ביחד. מנכ"לים נוספים שנהנים משכר גבוה כוללים את לארי אליסון מאורקל עם 77.6 מיליון דולר במקום השני, מנכ"ל ג'י.סי.פני רונלד ג'ונסון עם שכר כולל של 53.3 מיליון דולר ופיליפ דאומן מויאקום, שהרוויח 43.1 מיליון דולר.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צומח או לא צומח על העצים?
צילום: shutterstock
טים קוק
צילום: AP
מומלצים