שתף קטע נבחר

צנחנים "ותיקים" סירבו לנקות - ונשלחו לכלא צבאי

ארבעה לוחמים בגדוד 101 נשפטו על סירוב פקודה ונשלחו ל-20 ימי מחבוש, לאחר שהודיעו שיפסיקו לבצע מטלות במחאה על הארכת תקופת ה"צעירוּת" שלהם. "לולא הפרשה בגבעתי, העונש לא היה כזה חמור", טען חייל בפלוגה

המאבק על הפריבילגיות נגמר בכלא הצבאי: ארבעה לוחמים מפלוגת החוד של גדוד 101 בחטיבת הצנחנים נשלחו ל-20 ימי מחבוש לאחר שסירבו פקודה - כך נודע ל-ynet. הלוחמים מחו על הארכת תקופת ה"צעירוּת" שלהם משנתיים לשנתיים וארבעה חודשים, וסירבו לבצע משימות ומטלות, בהן ניקיונות.

 

עוד בערוץ החדשות:

עוד התגרות איראנית: "ננהל את הכור בבושהר"

אישום בהריגה: קללה לבחורה ו"רייס" קטלני

 

האירוע התרחש בימים האחרונים במוצב נחל שיאון בגבול עם לבנון, חמישה חודשים בלבד לאחר שבאותה גזרה רגישה נענשו עשרה לוחמי גבעתי לאחר שסירבו פקודה בטענה ליחס משפיל ממפקדם.

 

הפעם, הנסיבות מזכירות יותר את פרשת ההתעללות בחיילים צעירים בגבעתי, שנחשפה לפני כמה שבועות והובילה להדחת קצין, להרשעת שלושה לוחמים ולהגשת כתבי אישום נגד ארבעה נוספים.

 

תקופת הוותיקות מתחילה בחודשים האחרונים לשירות הצבאי, ובמסגרתה נהנים החיילים מביצוע משימות מבצעיות מורכבות בניגוד לשמירות במוצב, ומקבלים פטורים ממטלות מנהליות כמו ניקיונות.

 

"חייבים פריבילגיות אחרי שטחנו"

בעקבות קיצור תקופת הוותיקות שלהם, החלו הלוחמים בפלוגה להתארגן למרד נגד הקצינים וארבעה מהם הודיעו כי יפסיקו לבצע מטלות ומשימות שהיו שמורות ל"צעירים". מפקד הגדוד, סגן-אלוף אלון מדנס, מיהר לקרוא לארבעה ללשכתו ושלח אותם ל-20 ימי מחבוש. לא ברור אם הם יחזרו לשרת כלוחמים.

 

חייל המשרת בפלוגה אמר ל-ynet כי "זה עונש בלתי פרופורציונלי

שהרתיע והפחיד לא מעט חיילים. אנשים פה בטוחים שלולא הפרשה של גבעתי העונש לא היה כזה חמור והוא היה מסתפק בריתוקים. אנשים לא מבינים שלוחמים שלא יוצאים למ"כים ושנתיים וחצי מסוף הטירונות ועד לשחרור נשארים על אותה משבצת, חייבים פריבילגיות אחרי שטחנו".

 

מדובר צה"ל נמסר בתגובה: "צה"ל לא יסבול שום אירוע של סירוב פקודה, ועל כן קיבלו החיילים 20 ימי מחבוש. חיילי צה"ל יבצעו כל משימה או פקודה שיתבקשו ללא קשר למשך זמן שירותם".

 

Read this article in English

 


פורסם לראשונה 08/04/2012 22:50

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
כוחות צה"ל באזור נחל שיאון (ארכיון)
צילום: אביהו שפירא
מומלצים