שתף קטע נבחר

הדיינים החליטו: למכבי פ"ת יורדו 3 נקודות בפועל

אירועי המושבה: לאחר דיון שערך ארבע שעות וחצי, החליטו הדיינים להעניש בחומרה את הקבוצה של עמוס לוזון על האירועים בסיום המשחק נגד הפועל חיפה. עמי גניש שנגח בחטיב הורחק מכל פעילות ל-18 חודשים. בעקבות ההחלטה ירדה פ"ת מתחת לקו האדום

הגיע יום הדין. בית הדין של ההתאחדות התכנס היום (ד') על מנת לדון במהומה שהתרחשה  בסיום המשחק בין מכבי פתח תקווה להפועל חיפה לפני עשרה ימים. מי שניהלו את הדיון הם דייני ההתאחדות, ישראל שמעוני וגיורא לנדאו, כאשר מחוץ לבניין התאספו כ-20 אוהדי הפועל חיפה, שבאו לתמוך בקבוצתם ולהפגין נגד מכבי פ"ת.

 

עוד על האירוע המכוער ב"מושבה":

 

במהלך הדיון הסוער שארך למעלה מארבע שעות, הציגו שני הצדדים טיעונים, הטיחו האשמות אחד בשני ובסיום הדיון אוהדי חיפה הקיפו את רכבו של עמוס לוזון, ירקו לו על הרכב, מנעו ממנו לעבור ורק לאחר שהגיעו מאבטחים של ההתאחדות הם הרחיקו את האוהדים מהמקום ונתנו ללוזון ולרכב לעבור.

 

לאחר מספר שעות הודיעו בשעות הערב דייני בית הדין את החלטתם. הדיינים החליטו להרשיע את מכבי פ"ת בהתפרעות, תגרה, תקיפה בנסיבות מחמירות והתנהגות בלתי ספורטיבית של ממלאי תפקידים בנסיבות מחמירות. את הפועל חיפה הרשיע בית הדין בהתפרעות, תגרה, תקיפה והתנהגות בלתי ספורטיבית של שחקנים.

 

 

בגזרת העונשים החליט בית הדין להפחית שלוש נקודות בפועל ממאזנה של מכבי פ"ת, ובעקבות כך ירדה הקבוצה מתחת לקו האדום עם 30 נקודות. בנוסף, החליטו הדיינים להרחיק משלושה משחקים את סטפן דנקוביץ', עלי חטיב ודני פרדה ומשני משחקים את גל אראל. מאמן השוערים של פ"ת, עמי גניש, שנגח בראשו של חטיב הורחק מכל פעילות למשך 18 חודשים ושתי הקבוצות נקנסו ב-25 אלף שקל.

 

חטיב מפונה מהמגרש. עונש חמור למכבי פ"ת (צילום: אורן אהרוני) (צילום: אורן אהרוני)
חטיב מפונה מהמגרש. עונש חמור למכבי פ"ת(צילום: אורן אהרוני)

 

הדיין שמעוני: "זה לא יהיה מקרה דרייפוס החדש"

בפתיחת הדיון אמר הדיין שמעוני: "אין לנו כוונה להפוך את זה למקרה דרייפוס חדש. לא אכחיש שראינו חלק מהאירועים, אבל בואו נשמור על מתכונת דיונית. לא

רוצה להיסחף לדיון ברמה של גנון".

 

מכבי פ"ת הבהירה כבר בפתיחה כי היא כופרת בכל האישומים, כמו גם פרדה. גניש, שצולם נוגח בחטיב, אמר: "מגיעה לי הזכות להיות מיוצג על ידי עורכי דין, לא יכול לדבר בלעדיו. אני כופר באשמות". הדיין שמעוני הגיב: "חבל על הזמן. נתנו לך להביא עו"ד ולא ניתן לך עוד זמן. לא יכול לערער על ההחלטה שלי". במהלך הדיון נרשם עימות מילולי קטן בין עמוס לוזון לאחד העיתונאים שנכח במקום, וזרק הערה לטובת הפועל חיפה.

 

הפועל חיפה, מצידה, הודיעה כי כופרת בחלק מהאישומים. דנקוביץ' אמר: "עשיתי טעות ואני מתנצל. רק דחפתי אותו ולא הרבצתי". חטיב סיפר: "קיבלתי מכה, אבל אני לא זוכר כלום. ניסיתי לפגוע בשחקן, אבל לא הצלחתי".

 

עמי גניש. דרש להיות מיוצג ע"י עורכי דין, הדיינים סירבו (צילום: ראובן שוורץ) (צילום: ראובן שוורץ)
עמי גניש. דרש להיות מיוצג ע"י עורכי דין, הדיינים סירבו(צילום: ראובן שוורץ)

 

השופט אסף קינן העיד: "דו"ח השיפוט שלי מדויק. מה שראיתי, נכתב. את יגאל ממן אני מכיר מהמגרשים וגם מהמילואים, שם אנחנו שופטים באליפויות בחיל האויר. לא ראיתי אותו בועט בעלי חטיב. אם אחד מהקוונים היה אומר לי משהו שהיה צריך להירשם בדו"ח זה היה נכתב. לא זוכר שמאמן הכושר של הפועל חיפה ביקש ממני לרשום דברים שעוזר השופט שבתאי נחמיאס אמר".

 

עוד ב-ynet ספורט:

 

עמוס לוזון: "יש גבול לשקרים של הפועל חיפה"

כאשר עו"ד עידן גולדברג, שמייצג את הפועל חיפה, טען שיש לפ"ת צילומי אבטחה מהאירוע, עמוס לוזון החל להשתולל וצרח: "אי אפשר להמשיך עם מסכת השקרים הזו שמתנהלת במשך עשרה ימים. יש גבול לשקרים שלהם. הם ממציאים דברים שאין בעלמא. שלא ישקרו בבית הדין".

 

תובע ההתאחדות, שלום אבן עזרא, הציג את קטעי הווידאו שקיבל מהזכיינית. עו"ד מורן מאירי, שמייצג את פ"ת, טען לקיפוח ושהוא מבין את לוזון. בתגובה אמר לו הדיין שמעוני: "אם אתה סבור שאתה נמצא בקרקס, תעזוב את האולם. אל תהפוך את הדיון כאילו כאילו זה מיועד לתקשורת ולתחושת קיפוח. אל תטען שזה קרקס".

  

אוהדי הפועל חיפה מפגינים מחוץ לבניין ההתאחדות (צילום: ראובן שוורץ) (צילום: ראובן שוורץ)
אוהדי הפועל חיפה מפגינים מחוץ לבניין ההתאחדות(צילום: ראובן שוורץ)

 

פ"ת הציגה סרטון שמראה לכאורה כי דנקוביץ' החל בקטטה, בזמן שפרדה התחבק עם מנהל הקבוצה, עמי פאן. כמו כן, הוצג סרטון שבו נראה אמיר אבו ניל, שישב ביציע, יורד למגרש ונוטל חלק בקטטה. הסרטון הוצג כאשר השחקנים מסומנים בעיגול, ואז שמעוני פנה בציניות לעו"ד מאירי ואמר: "שכחת להקיף בעיגול את אירוע הנגיחה".

 

אברי מונצ'ר, מאמן הכושר של הפועל חיפה, העיד: "ראיתי שאנשים ניסו להפריד. מה שבלט, זה הבעיטה של אותו בחור בפניו של עלי חטיב. אח"כ הבנתי שזה יגאל ממן. רצתי לכיוון של חטיב כדי לראות אם הוא חי. מצבו היה מעורפל לגמרי, כמעט מחוסר הכרה. הוא בהה בי ולא דיבר". כשהציגו את תמונתו של ממן, שלכאורה בעט בחטיב, טען מונצ'ר כי זה אכן הוא.

 

העימות בין תובע ההתאחדות לעו"ד של הפועל חיפה

בהמשך הציגה הפועל חיפה סרט משלה, בה נראה שדנקוביץ' לכאורה רק דוחף ושגל אראל סופג מכות מפרדה וממאריו צרביץ', שכלל לא עמד לדין. לוזון שוב השתולל בשלב זה: "אי אפשר לתאר שהשחקנים שלנו נתנו מכות ושלא היה שום דבר. אם ימשיכו השקרים, אני מעדיף ללכת. גם בקטע הערוך, אתם (הפועל חיפה - ש.א) לא רואים. יש לכם ראייה סלקטיבית".

 

חטיב, אראל ודנקוביץ'. האחרון התנצל: "עשיתי טעות" (צילום: ראובן שוורץ) (צילום: ראובן שוורץ)
חטיב, אראל ודנקוביץ'. האחרון התנצל: "עשיתי טעות"(צילום: ראובן שוורץ)

  

תובע ההתאחדות, אבן עזרא, תקף את נציגי הפועל חיפה, שטענו כי בבית משפט בכלל לא היו מעמידים אותם לדין, משום שבסרטון נראים חברי ההנהלה

שלהם מפרידים: "תפסיקו, הדברים שלכם מיועדים לתקשורת. אין לכם מושג".

 

גל אראל העיד: "התפתחה מהומה. עמדתי כמו רוב השחקנים ופתאום פרדה רץ אליי באמוק ונתן לי אגרוף. ניסיתי לתפוס אותו. מאיר בן מרגי, עוזר המאמן, ניסה להרחיק אותי, ואז ראיתי שבעטו בעלי חטיב. רציתי לתפוס את פרדה ולדעת למה הוא נתן לי אגרוף, אף אחד לא יכול להגיד שהרבצתי. יש טענות שדנקוביץ' החל את המהומה, אבל עוד לפני כן סנסוני התגרה בנו וככה התחילה המהומה".

 

אראל המשיך: "הייתי חמישה מטר מהמקרה וראיתי בבירור שבעטו בעלי. לא אגיד שהשופט משקר כי הוא כתב שפגעתי, אבל למזלי המשחק מתועד ורואים שלא פגעתי. כשקיבלתי את האגרוף, לא הייתי צריך לרוץ, אבל זו היתה תגובה אינסטנקטיבית. לא מצטער על כלום".

 

  

הדיון בהתאחדות. עמוס לוזון התעמת עם אחד העיתונאים במקום (צילום: ראובן שוורץ) (צילום: ראובן שוורץ)
הדיון בהתאחדות. עמוס לוזון התעמת עם אחד העיתונאים במקום(צילום: ראובן שוורץ)

 

דני פרדה מסר את גרסתו: "אחרי השער התחבקתי עם עמי פאן. אחרי כמה שניות, דנקוביץ' סטר לי. אחרי זה איבדתי את העשתונות ואז הדפתי את אראל. אחר כך חטיב נתן לי אגרוף ומפה אני לא זוכר מה היה. אמא שלי נכנסה למגרש בדיוק אחרי המכה שדנקוביץ' נתן לי. למרות המכה שספגתי, אני מצטער על איך שהגבתי".

 

עו"ד גולדברג אמר שאבן עזרא שואל שאלות שמונחות ע"י מכבי פ"ת, מה שגרם לתובע ההתאחדות להתפרץ: "תתבייש לך, אתה בוחר במה להצגה. תחזור בך ממה שהרגע אמרת. חצוף שכמוך". גולדברג אכן התנצל לאחר מכן. 

 

עמוס לוזון: "שופכים את דמי במשך עשרה ימים"

עמוס לוזון, שהעיד גם הוא, תקף את נציג הפועל חיפה ואמר לו: "סתום את הפה". על האירועים, אמר: "אני מגנה את האירועים ומתנצל עליהם בפעם ה-50. הראיונות שלי מתגמדים לעומת הדם, הרעל וההרס, ששופכים את דמי במשך עשרה ימים. אם התיק הזה לא היה מכבי פ"ת ומשפחת לוזון, הוא לא היה מקבל באז כזה. ראיתי את הזר שלהם נותן פצצה לתוך הפנים של פרדה, טבעי ולגיטימי שהורים יגוננו על ילדיהם".

 

"צריך להרשיע את מי שפגע. הוא בטוח בעט בו, למרות שאין אף תמונה. הלכתי בלילה לבקר את חטיב ואמרו לי שאין לו שום פגיעה, אז לנפח את האירוע מהפגיעה ועד להצגות שלהם המרחק רב".

 

עמי גניש, שצולם נוגח בעלי חטיב, הציג סרטון ואמר: "אני מתנצל בפני כל מי שראה את המקרה, זה לא היה מתאים ולא ראוי. לא באתי ליזום קטטה. חטיב רץ לכיוון פרדה ולאחר שהוא נתן לו מכה נגחתי בו. אח"כ הרחקתי שחקנים ולא תקפתי עוד שחקנים. את הכתם השחור אסחוב כל חיי. נקלעתי לתגרה ששינתה לי את החיים מקצה אל הקצה, מבחינה מקצועית ובחיי הפרטיים".

 

תובע ההתאחדות: "האלימות של 2 הקבוצות היא סימטרית"

לאחר מכן הגיע שלב הסיכומים ותובע ההתאחדות, שלום אבן עזרא, אמר: "כתב האישום כפי שהוגש לקוני למדי ומבוסס על דו"ח השיפוט עם גיבוי תואם מהמשקיף. הצלחנו להוכיח את כל פרטי הפרטים בכתב האישום. בסרטון ראינו בבירור שחטיב נוטל חלק במהומה. מה שנחזה בפניכם ובפנינו חמור מאוד. קשה לי לשים את האצבע ולומר מי משתי הקבוצות היתה יותר דומיננטית. שתיהן צריכות לתת את הדין באותה מידה".

 

עמי גניש. "נקלעתי לקטטה ששינתה את חיי" (צילום: ראובן שוורץ) (צילום: ראובן שוורץ)
עמי גניש. "נקלעתי לקטטה ששינתה את חיי"(צילום: ראובן שוורץ)

 

"הניצוץ הוא שחשוב בתבערה ולא מי התחיל. האלימות מצד ממלאי התפקידים בפ"ת היתה מעל ומעבר ואנחנו לא רגילים לאלימות כזו. למרות זאת, אני חושב שהאלימות של שתי הקבוצות היא סימטרית. צריך להרשיע את שתי הקבוצות בענישה חמורה ולהוסיף את אחריות מכבי פ"ת לבעלי התפקידים. אני חושב שהפחתת נקודות זה העונש הראוי, כמו במקרים של הפועל ת"א ובית"ר ירושלים".

 

מאירי, ע"וד פ"ת, הציג את החלטת השופטת מהארכת המעצר. בתגובה לכך אמר הדיין גיורא לנדאו למאירי: "יש אור נכון לבעוט לשחקן בפנים כשהוא שוכב על הדשא? יש תקדימים שבעלי תפקידים מכים שחקנים במגרשי כדורגל?". מאירי: "לא הצדקתי שום דבר, רק ציטטתי את מה שהיא אמרה". בהמשך שלל מאירי את עדותם של מונצ'ר ואראל.

 

מאירי הציג בפני הדיינים דוגמאות כמו שמוריניו תקף בריאל ולא העמידו את הקבוצה לדין וגם נתן דוגמאות נוספות מהארץ כמו של תומר סיני, לשעבר בכיר בהנהלת הפועל פ"ת שסטר לאוהד והורחק מהמגרשים לשלושה חודשים וסיכם: "אנחנו במצב קריטי, בית הדין פסק לא פעם, שרצוי להימנע מהכרעות של יורדות". שמעוני הגיב: "בגלל זה שאתם נלחמים נגד הירידה לא תקבלו עונשים?".

 

אוהדי הפועל חיפה תוקפים בסיום את רכבו של עמוס לוזון (צילום: אורן אהרוני) (צילום: אורן אהרוני)
אוהדי הפועל חיפה תוקפים בסיום את רכבו של עמוס לוזון(צילום: אורן אהרוני)
 

בהפועל חיפה ביקשו לזכות את הקבוצה מהאישומים, יחד עם זאת האדומים מהכרמל ציינו כי לדנקוביץ' וחטיב מגיע לקבל עונש מידתי, אבל מאידך לפרדה מגיע עונש חמור. בפ"ת ביקשו כאמור שאם יורדו נקודות, שהעניין ייעשה בשנה הבאה.

 

עמוס לוזון אמר בתום הדיון: "לא צריך להוריד קבוצה ליגה על השולחן הירוק. תובע ההתאחדות יצא מפרופורציות כשביקש להפחית לנו נקודות, אין על מה להפחית לנו נקודות. הבקשה של תובע ההתאחדות נובעת אך ורק מכך שהוא רוצה לרצות את התקשורת. אני חושש מהפחתת נקודות, אבל מקווה שבית הדין יחליט החלטה נכונה. אני מתנצל שוב על המקרה, אבל הגזימו יותר מידי בכל הסיפור".


פורסם לראשונה 10/04/2012 13:55

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: ראובן שוורץ
עמוס לוזון ודני פרדה בבית הדין
צילום: ראובן שוורץ
מומלצים