שתף קטע נבחר

פתרון ספרדי: "נגדל קנביס ונשלם חובות הכפר"

ברסקוורה שבקטלוניה החליטו על היוזמה המקורית, אחרי שצברו חובות עצומים בשל המשבר הכלכלי. בספרד נדהמו מההצעה, שתעמוד למשאל תושבים בכפר

בכפר קטן בצפון מזרח ספרד מאמינים כי מצאו את הפתרון המוצלח ביותר לתשלום חובותיהם - גידול קנביס. המיזם המקורי, שיעלה בקרוב למשאל תושבים, העלה לסדר היום בספרד את נושא חוקיות הסם, שמותר לשימוש עצמי אך אסור לסחר.

 

עוד בחדשות ynet:

 

ברסקוורה, שבחבל קטלוניה, יש 900 תושבים והאבטלה גואה. בשנת 2008 היכה משבר כלכלי גדול את ספרד ובערים רבות אחד מכל שמונה אנשים הוא מובטל. בעיריות אף מתקשים לשלם משכורות, אפילו למנקי הרחובות. במועצת הכפר כבר קיבלו החלטה להשכיר חלק משטחי החקלאות שלהם לטובת גידול מריחואנה, במהלך שאמור להכניס להם 1.3 מיליון יורו בתוך שנתיים, שישמשו לתשלום חובות לשלטונות.

 

בקרב האוכלוסייה עדיין מתנהל ויכוח האם התוכנית החדשה טובה להם, מה שהוביל את ראש הכפר להעמיד את הנושא למשאל תושבים. "הדבר החשוב ביותר הוא שאנשים יבחרו באופן חופשי ודמוקרטי", אמר ראש הכפר. "אנחנו חייבים להבין שאנחנו ניצבים מול אפשרות לשינוי אל דמוקרטיה בה אנחנו קובעים את עתיד הכפר שלנו".

 

למצדדים במיזם יש טיעונים שגורסים כי "יש אפשרות שהייצור יוציא אותנו מהמשבר, זה יכול להיות טוב" ו"עכשיו מכירים את רסקוורה בעולם, וזה דבר חיובי". מנגד, אומרים המתנגדים כי קנביס הוא "סם מסוכן. לימדו אותנו שזה סם מסוכן, וזה מה שאני רואה כאן".

 

ברסקוורה, כצפוי, שומרים על המיקום בו יגדלו את הקנביס תחת מעטה חשאיות כבד,

 בעוד הרשויות בודקות את החוקיות של הפרויקט, ואף דרשו מראשי הכפר מידע נוסף על התוכנית השנויה במחלוקת. בממשלת ספרד מנגד מגבירים את הלחץ על הרשויות הגירעוניות למרות המשבר במטבע היורו, מה שגורם להעלאת פתרונות יצירתיים כמו זה של רסקוורה.

 

"הפרויקט שלי יביא גם לחיסול הפשע המאורגן, משום שהוא ייתן חותמת רשמית וחוקית לקנביס", אמר ראש הכפר, שמצפה מלבד ההכנסה גם ליצירת 40 מקומות עבודה. אם המיזם אכן ייצא לפועל יתווסף תחום עבודה חדש לכפר, שבו הרוב עובדים בקטיף זיתים, יינות ומטעי הדר, כך שהוויכוח על הקנביס צפוי להעלות עשן.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
קנביס. חוקי לשימוש עצמי
צילום: AP
מומלצים